Rynek pracy specjalistów II kw. 2017
2017-07-17 12:28
Kto zatrudniał w II kwartale 2017 r.? © anyaberkut - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2017
Kto zatrudniał w II kwartale 2017 r.?
W II kwartale br. rynek pracy specjalistów nie zaskoczył nas nagłymi zmianami. Analogicznie jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach, największe zapotrzebowanie na nowe kadry zgłaszała branża handel i sprzedaż, która tym razem wygenerowała 17% wszystkich ogłoszeń, a więc o 9% mniej niż przed trzema miesiącami. Na drugiej pozycji także bez zmian - uplasowała się branża bankowość, finanse, ubezpieczenia, która odpowiadała za nieco ponad 12% wszystkich ogłoszeń. Na ostatnim miejscu podium znalazł się przemysł ciężki, który opublikował 8% wszystkich ofert, co oznaczało 6% spadku wobec statystyk sprzed roku.
Wobec spadków wśród liderów zestawienia na uwagę zasługiwała branża budownictwo i nieruchomości, której jako jedynej udało się odnotować wzrosty w liczbie opublikowanych anonsów i to w każdym z miesięcy II kwartału br. W sumie, w ujęciu rok do roku zapotrzebowanie zwiększyło się o 17%. Wzrósł także, choć nieznacznie, udział ofert z tej branży w ogólnej liczbie ogłoszeń o 0,5 pp. W II kwartale obroniła się także branża IT z niemal 5% wzrostem liczby ofert pracy.
Dla jakich specjalistów było najwięcej ofert w II kwartale br.?
W II kw. 2017 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży (34% wszystkich ofert z drugiego kwartału), obsługi klienta – nieco ponad jedna piąta wszystkich ofert pracy oraz pracownicy IT (15% udział w ogólnej liczbie ofert). Pracodawcy poszukiwali także inżynierów, specjalistów ds. logistyki oraz pracowników produkcji.
fot. mat. prasowe
Województwa z największą liczbą ofert pracy
Podobnie jak w I kwartale, zdecydowanie rosło zainteresowanie pracodawców specjalistami ds. budownictwa (o 33% w ujęciu rok do roku) oraz nieruchomości (o niemal 50%). W grupie specjalistów coraz intensywniej poszukiwanych przez pracodawców znaleźli się także inżynierowie z 15% wzrostem rok do roku oraz pracownicy produkcji z 11% wzrostem zapotrzebowania w II kwartale 2017 r (w porównaniu do II kwartału 2016 r.).
Wciąż obserwuje się także zwiększający się popyt na pracowników HR – w II kwartale 2017 roku pracodawcy skierowali do nich o 13% ofert pracy więcej niż rok wcześniej.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
W których województwach było najłatwiej o pracę?
Pracodawcy z województwa mazowieckiego wygenerowali w II kwartale 2017 roku blisko jedną piątą wszystkich ogłoszeń. Udział ofert pracy publikowanych przez pracodawców z tego obszaru zwiększył się w ujęciu kwartał do kwartału o blisko 1,6 pp., a liczba ogłoszeń o pracę wzrosła o 12,16% w ujęciu rok do roku. Na drugim miejscu pod względem liczby ofert pracy znalazło województwo dolnośląskie, pochodziło z niego co dziesiąte ogłoszenie. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: małopolskie, śląskie i wielkopolskie.
fot. mat. prasowe
Wielkość firmy a udział w liczbie ogłoszeń
Największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano, oprócz województwa mazowieckiego, w podkarpackim, opolskim, dolnośląskim. Niewielkie spadki, nie przekraczające 4% zaobserwowano w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim oraz świętokrzyskim.
fot. mat. prasowe
Branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników
Jakie firmy zatrudniały w II kwartale br.?
W II kwartale 2017 roku, co trzecie ogłoszenie pochodziło z dużych firm (zatrudniających powyżej 251 pracowników), które łącznie publikowały 42 479 ofert pracy. Z firm średnich pochodziło 38 909 ogłoszeń o pracę. Odnotowano wzrosty zapotrzebowania o blisko 10% w przypadku firm dużych oraz o 7% w średnich firmach. Firmy małe oraz mikroprzedsiębiorstwa opublikowały nieco mniej ofert pracy niż przed rokiem, ale ta zmiana nie przekraczała 3%.
fot. mat. prasowe
Oferty pracy dla specjalistów oraz zapotrzebowanie na specjalistów
KOMENTARZ PRZEMYSŁAWA GACKA, PREZESA ZARZĄDU GRUPY PRACUJ SP. Z O.O.
Za nami kolejny kwartał wzrostów na rynku pracy. Nie były one tak spektakularne, jak w pierwszym kwartale tego roku, jednak jak wynika z naszych danych, rynek wciąż przejawia potencjał wzrostu. Jak wskazują dane Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców przygotowywanego przez Pracodawców RP ankietowani przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość, zakładając tworzenie nowych miejsc pracy oraz planując inwestycje. Z drugiej strony jednak ich prognozy dotyczące wzrostu zatrudnienia są ostrożne, na co wpływa wciąż deklarowana trudność w znalezieniu odpowiednich kandydatów.
Jak pracodawcy radzą sobie z brakiem rąk do pracy? Coraz śmielej poszukują kandydatów za naszą wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie. Już 34,5% pracodawców publikujących na Pracuj.pl deklaruje, że zatrudnia pracowników z tamtego regionu. W Polsce większość zawodów jest dostępnych dla obywateli z Ukrainy. Pracują zarówno w branży budowlanej, jak i produkcji czy branży elektrycznej. Coraz częściej pracują nie tylko fizycznie, ale znajdują zatrudnienie w branży IT czy HR. Szczególnie branża IT coraz chętniej zwraca się ku pracownikom zza naszej wschodniej granicy – są dobrze wykształceni lub w trakcie studiów w Polsce i dobrze znają język angielski, który jest podstawowym językiem tej specjalizacji. Przebadani przez nas pracodawcy deklarują, że w planach rekrutacyjnych coraz częściej biorą pod uwagę właśnie specjalistów z Ukrainy.
Ogromne znaczenie w pozyskaniu odpowiednich kandydatów ma także sam proces rekrutacji, którego pierwszym, często decydującym o sukcesie czynnikiem, jest samo ogłoszenie o pracę. Badanie przeprowadzone przez nas w ramach raportu Candidate Experience wskazuje, że odpowiednio przygotowana oferta pracy może zachęcić do aplikowania. Co więcej, kandydat chce wiedzieć do jakiej firmy aplikuje - zniechęcają go rekrutacje ukryte, chce wiedzieć jakie obowiązki będzie wykonywał oraz na jakie benefity może liczyć. Coraz częściej kandydaci oczekują również informacji w ogłoszeniu o wysokości wynagrodzenia. Pracodawcy, chcąc dziś pozyskać dobrze dopasowanych kandydatów, muszą podążać za zmianami zachodzącymi na rynku pracy oraz być wyczuleni na potrzeby potencjalnych pracowników.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)