Coraz więcej chętnych na wycieczki po Polsce
2017-07-21 10:19
Zakopane © mila103 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wakacje w Polsce. Poznaj tegoroczne hity
Jak podaje resort sportu i turystyki, w minionym roku na eskapady po Polsce wybrało się 57% Polaków powyżej 15 roku życia, a to oznacza, że w ciągu roku zainteresowanie krajowymi wycieczkami podskoczyło o 9%. Mimo to ciągle dość spora rzesza z nas nie podróżuje. Dlaczego nie jeździmy na wakacje? Główną przeszkodą okazują się być pieniądze, ale w podróżach przeszkadzają nam również problemy ze zdrowiem, brak czasu, a nierzadko także brak motywacji.Co interesujące, podczas gdy odsetek osób decydujących się na zagraniczne wojaże utrzymuje się na tym samym poziomie, to jednocześnie wzrasta liczba tych, którzy decydują się na krótsze i dłuższe wycieczki po Polsce. Statystyki MSiT dowodzą, że w 2016 roku Polacy uczestniczyli w 43,5 mln krajowych podróży turystycznych, z czego 17 mln okazało się wyjazdami długookresowymi.
Okazuje się również, że struktura wyjazdów turystycznych od wielu lat pozostaje niezmienna. Długoterminowe wyjazdy przypadają głównie na lipiec i sierpień. Na dłuższe wycieczki po Polsce najrzadziej decydujemy się w listopadzie i kwietniu. W przypadku krótkich podróży dysproporcje pomiędzy poszczególnymi miesiącami są mniej dostrzegalne.
Jeśli wycieczki po Polsce, to przede wszystkim po województwie małopolskim i pomorskim (po 13,1%), mazowieckim (12,2%), zachodniopomorskim (11,5%), dolnośląskim (7,4%) i śląskim (6,0%). Najrzadziej odwiedzane województwa w 2016 r. to opolskie (1,1%), lubuskie (2,1%) i świętokrzyskie (2,3%).
fot. mila103 - Fotolia.com
Zakopane
Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych w 2016 r. nie uległa większym zmianom w stosunku do zanotowanego poziomu w ostatnich latach. W przypadku podróży długookresowych wyniosła około 8,8 noclegów, w przypadku krótkookresowych – 1,9 noclegów.
Czytaj także:
- Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?
- Polskie atrakcje turystyczne na Facebooku. Gdzie meldujemy się najczęściej?
Według Serwisu Nocowanie.pl w top 10 najpopularniejszych miast w Polsce znalazły się: z dużą przewagą – Zakopane, następnie Władysławowo, Karpacz, Łeba, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jastarnia, Krynica Morska, Gdańsk i Ustka.
Przeciętne wydatki poniesione na wycieczki po Polsce, zwierające transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne to 98 zł na dobę w przypadku wyjazdów krótkookresowych i 87 zł - wyjazdy długookresowe.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)