Satysfakcja z pracy coraz większa. Polacy na czele Europy
2017-07-25 10:20
Satysfakcja z pracy coraz większa © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy kandydaci do pracy w czołówce Europy
Polska vs Europa
Pod względem nastrojów plasujemy się na czwartym miejscu w Europie. Większym optymizmem szczycą się jedynie Szwedzi (69%), Niemcy (66%) oraz Brytyjczycy (63%). Gorzej niż my wypadli m.in. pracownicy z Francji, Hiszpanii i Portugalii (odpowiednio 49%, 48% i 47%), a zdecydowanie najgorzej Włosi, w przypadku których dobre nastroje towarzyszą zaledwie 36% ankietowanym.
Opisywane wskaźniki – pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy – interesująco odzwierciedlają nastroje gospodarcze, które panują w danym kraju. Nad Wisłą mamy obecnie do czynienia z intensywnym rozwojem gospodarczym, co w naturalny sposób przekłada się na pozytywne deklaracje odnośnie różnych aspektów rynku pracy. Wskazują na to również statystyki GUS, według których pod koniec marca br. rzesza bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła względem ostatniego kwartału minionego roku o 0,8%, a to oznacza jej sukcesywny spadek. Nic zatem dziwnego, że Polacy coraz częściej deklarują satysfakcję z pracy i patrzą na swoje życie zawodowe przez różowe okulary – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.
Pracownicy spodziewają się podwyżek
W związku ze wzrostem optymizmu pod kątem pozycji zawodowej i sytuacji na rynku pracy oraz coraz lepszych danych o zatrudnieniu, nie dziwi także fakt, że poprawy wynagrodzenia w przyszłości spodziewa się aż 52% ankietowanych Polaków – podkreśla Piotr Dziedzic.
W tym zestawieniu Polska również plasuje się w czołówce krajów europejskich obok Szwecji – 54%, Niemiec – 53% oraz Francji – 51%. Najmniej optymizmu pod tym względem mają natomiast ankietowani z Włoch (37%).
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Satysfakcja z pracy coraz większa
Zmieniamy pracę, bo chcemy się rozwijać
Jeśli natomiast myślimy już o zmianie pracy to dlatego, że chcemy rozwijać nowe umiejętności. Ten powód wskazało w badaniu Michael Page najwięcej bo blisko 56% respondentów (wzrost o prawie 2 p.p. względem pierwszego kwartału br.). Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika spośród przebadanych krajów europejskich. Następni w kolejności są Portugalczycy (ponad 45%), Szwedzi (42,5%) oraz Niemcy i Włosi – po 42%. Częściej niż mieszkańcy innych krajów (prawie 33%) jako jedną z przyczyn poszukiwania nowego pracodawcy wskazujemy także zarobki. Co ciekawe, wskaźnik ten w porównaniu do pierwszego kwartału 2017 roku (prawie 36%) nieznacznie się obniżył.
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
Korzystna sytuacja na polskim rynku pracy wpływa także na optymizm respondentów pod względem czasu przeznaczonego na znalezienie nowej pracy. Aż 56,7% z nich uważa, że uda się im znaleźć nowe miejsca zatrudnienia w czasie krótszymi niż 3 miesiące. Więcej optymizmu w tym obszarze wg badania mają tylko Szwedzi – 64,6%, Francuzi – 62,7% oraz Turcy – 60,1%.
O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)