Jak mieszkają Polacy?
2006-04-10 00:37
© fot. mat. prasowe
Małe, przeludnione i o kiepskich warunkach - czyli jak mieszkają Polacy? Odpowiedź podstawowa: na pewno znacznie gorzej niż mieszkańcy pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Ponad 50% Polaków zamieszkuje domy jednorodzinne
Na rynku inwestycyjnym nastąpił prawdziwy boom na nieruchomości - od kilkunastu miesięcy kupujemy mieszkania we wczesnej fazie budowy, co więcej, niejednokrotnie nawet wtedy, gdy nie uzyskał jeszcze pozwolenia.Banki "kuszą" przyszłych inwestorów coraz korzystniejszymi kredytami hipotecznymi - jak podaje Związek Banków Polskich, w 2005 roku klientom indywidualnym udzielono ponad 200 tyś. kredytów mieszkaniowych, czyli o 36% więcej niż w 2004.
I choć popyt na nowe mieszkania znacznie przewyższa podaż, o czym ostatnio tak głośno, może warto przyjrzeć się obecnym standardom mieszkaniowym Polski.
We wstępie do "Planów remontowych Polaków" , raportu ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, który ukaże się już w połowie kwietnia, analitycy ASM-u dokonali porównania warunków mieszkaniowych Polaków ze standardami mieszkaniowymi reszty Europejczyków.
Co się okazało?
Warunki mieszkaniowe Polaków w porównaniu z państwami Unii Europejskiej są wyraźnie gorsze, mało tego, również w porównaniu z krajami kandydującymi wypadamy nienajlepiej.
Tylko co trzeci Polak mieszka w warunkach odpowiadającym współczesnym standardom mieszkaniowym krajów Europy Zachodniej.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2002 zasoby mieszkaniowe Polski wynosiły 12,5 mln. mieszkań. Daje to wskaźnik przeciętnego nasycenia mieszkaniami na poziomie ok. 305 mieszkań na 1000 ludności (uwzględniając tylko zasoby zamieszkane). Dla porównania - w roku 1990 wskaźnik ten wynosił 289. W krajach europejskich odnotowuje się wskaźnik nasycenia na poziomie 400, a dla Finlandii, Francji oraz Szwecji osiągnął on wynik bliski 500 mieszkań na 1000 ludności.
Jedna trzecia populacji naszego kraju mieszka w warunkach przeludnienia - w sytuacji tak znaczącego deficytu mieszkaniowego, którego wielkość szacuje się na poziomie 1,6 mln. przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym wynosi 2.84. Jest to jeden z wyższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej. Dla przykładu, w krajach skandynawskich wynosi on ok. 2.20, a w Niemczech 2.12
Przeczytaj także:
Jakie warunki mieszkaniowe 30 lat temu?
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl