Tydzień 14/2006 (03-09.04.2006)
2006-04-09 17:46
Przeczytaj także: Tydzień 13/2006 (27.03-02.04.2006)
- Komisja Europejska grozi procesami przed unijnym trybunałem przeciwko tym państwom, które opóźniają liberalizację dostaw gazu i prądu. Dotyczy to także naszego kraju. To realizacja jednego z zapisów w „Zielonej księdze” w sprawie unijnej strategii energetycznej. Celem KE jest to, by do końca 2007 roku był jeden duży rynek dostaw gazu i prądu. KE ogłosiła listę tych państw UE, przeciwko którym wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinujące (tzw. procedura naruszenia prawa wspólnotowego - infringement procedure). Lista obejmuje ponad 20 przypadków nie wdrożenia unijnych dyrektyw.
- Niemcy przeznaczą 30 mld euro w ciągu 6 lat, na budowę nowych elektrowni i w modernizację linii przesyłowych. Przeznaczono też 2 mld euro na badania nad nowymi źródłami energii.
- Według Eurostat-u stopa bezrobocia w krajach unijnych pozostała w lutym była taka sama jak w styczniu, czyli na poziomie 8,5%. W strefie euro wyniosło ono 8,2% (wobec 8,3% w styczniu). Najniższe bezrobocie było w Irlandii (4,3%), Danii i Holandii (4,4%), a najwyższe w Polsce (17%) i na Słowacji (15,8%). Według metod przyjętych przez GUS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 18%.
- Do tej pory swoje rynki pracy dla obywateli unijnej „10” otworzyły: Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Zadeklarowały otwarcie od 1 maja także Hiszpania, Portugalia i Finlandia, a wiele wskazuje na to, że do tych państw dołączy też Holandia. Także Francja od 1 maja zamierza stopniowo otwierać swój rynek pracy. W dalszym ciągu przez najbliższe trzy lata będą niedostępne dla nas są rynki pracy Austrii, Niemiec, Belgii i Włoch.
- PKB Francji wzrósł w IV kw. o 1,5% r/r po wzroście w III kw. o 1,7% r/r. (0,5% kw./kw. - w IV kw. i 0,7% kw./kw. -w III kw.).
- PKB Estonii wzrósł w IV kwartale o 11,1% i kraj ten rozwijał się w tempie najszybszym w całej Unii. W całym 2005 roku PKB Estonii wzrósł o 9,8%, a według prognoz MF w 2006 r. PKB Estonii wzrośnie o 8,2%, a w 2007 - o 7,7%.
- Bułgaria zmienia stawki procentowe: CIT zmniejsza się z 15% do 12%. Stawki PIT (obecnie mają trzy stawki 20%, 22% i 24%) zmienione będą na 20% i 24%. Zmniejszy się też kwota wolna od podatku, podwyższone będą progi podatkowe.
- Według urzędu statystycznego Turcji PKB tego kraju wzrósł w 2005 roku o 7,5% (w IV kw. 2005 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 10,2%). Dochód per capita w ubiegłym roku w Turcji przekroczył 5000 USD.
- Do 61 krajów świata Rosja wyeksportowała broń o wartości 6,1 mld USD.
- Za prawie 14 mld USD rosyjski koncern gazowy Gazprom kupił ponad 75% akcji naftowego koncernu Sibnieft. Teraz postanowiono zmienić nazwę koncernu Sibnieft na Gazpromnieft, a na na nową siedzibę tej firmy wybrano Sankt Petersburg.
- DaimlerChrysler zamierza za 1 mld euro sprzedać 7,5% akcji EADS (posiada on 80% akcji Airbusa) i przeznaczyć je na rozwój branży samochodowej. Koncern jest obecnie posiadaczem 30% akcji EADS. Także do 7,5% chce zmniejszyć swój udział w EADS francuski koncern Lagardere (teraz ma 15%).
- Francuskie grupy Alcatel i EADS oraz włoska Finmeccanica są zainteresowane połączeniem swych działów satelitarnych z Thalesem (producent elektroniki wojskowej) w zamian za jego akcje.
- Przedłużając kontrakty na dostawy rosyjskiego gazu Gazprom (już obecnie największy dostawca gazu do Unii - ok. 25%) oczekuje udziałów w firmach gazowniczych w Europie Zachodniej. Koncern chce mieć udziały w zachodnich firmach gazowniczych i elektroenergetycznych, szczególnie w firmach branży gazowniczej, które zajmują się transportem gazu oraz sprzedażą surowca firmom i gospodarstwom domowym. Zainteresowani są także firmami wykorzystującymi gaz do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Chce też z zachodnimi partnerami budować magazyny swojego gazu.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POMOC DLA BIEDNYCH.
Nie zawsze docenia się rolę organizacji pozarządowych, ale to właśnie one niekiedy skutecznie sprowadzają zadufanych polityków na ziemię. Robią to zadając nielubiane przez rządzących pytania i konsekwentnie żądając na nie odpowiedzi. Ich raporty sprowadzają na ziemię optymistyczne deklaracje polityków nawet z najwyższej półki. Ostatnio koalicja 1600 organizacji pozarządowych Concord ogłosiła, że państwa unijne aż trzykrotnie zawyżają wartość pomocy finansowej dla najbiedniejszych państw. Wezwały też Unię, by publikowała prawidłowe dane i aby przekazywała więcej środków na pomoc najbiedniejszym.
Powszechnie Unia informuje, że jej łączna pomoc w 2004 roku wyniosła 43,3 mld USD, a więc znacznie więcej niż USA, które na tę pomoc przeznaczyły 19,7 mld USD. Głównym zarzutem tych organizacji jest to, że w tej kwocie Unia liczy również umorzone długi w wysokości 12,5 mld euro, czyli 30% deklarowanej przez Brukselę kwoty, a zdaniem Concord ma to niewiele wspólnego z obecną walką ze światową biedą. Nie podzielam tego poglądu, bo przecież kiedyś ktoś pomógł biednum krajom kredytem, a teraz rezygnuje ze spłaty, ale dla mnie jest coś ważniejszego. Nie najbogatsza w świecie Unia i tak zdecydowanie więcej daje niż USA – najbogatszy kraj świata. Kraje "15" zobowiązały się też, że do 2010 roku zwiększą do 0,56% DNB (dochodu narodowego brutto) wielkość wydatków na pomoc dla najbiedniejszych krajów, zaś "10" obiecała osiagnięcie do roku 2010 poziomu co najmniej 0,17% DNB. Warto zauważyć, że także wśród unijnych krajów sa duże różnice we wkładzie w ten unijny fundusz. I tak Dania przeznacza na pomoc 0,85% DNB w Danii a np. Cypr i Litwa tylko 0,04% DN.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy