Płyty główne ASUS ROG oraz Prime X399
2017-08-11 10:47
Prime X399-A © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Płyty główne ASUS z serii Signature X99 oraz ROG Strix X99 Gaming
Wszystkie płyty główne X399 łączy wspólne DNA, które opiera się na inteligentnym podkręcaniu jednym kliknięciem, dopracowanym sterowaniu chłodzeniem, szerokich możliwościach połączeń oraz ulepszonym oświetleniu RGB. Każda z tych płyt charakteryzuje się jednak także swoim własnym profilem. ROG Zenith Extreme wprowadza procesor Threadripper do świata najwyższej klasy komputerów stacjonarnych, oferując wsparcie dla spersonalizowanych układów chłodzenia cieczą oraz łączności sieciowej z prędkością 10 Gbps. Dzięki ROG Strix X399-E Gaming, hardcorowi gracze mogą złożyć swoje stylowe systemy, które zapewnią moc wystarczającą do strumieniowania treści w najwyższej jakości. Oprócz tego dostępna jest jeszcze płyta główna Prime X399-A, której wszechstronne wyposażenie i potężna moc wychodzą naprzeciw oczekiwaniom profesjonalnych użytkowników.ROG Zenith Extreme
Zenith Extreme to flagowy produkt całej serii płyt głównych ROG AMD. Do chłodzenia cieczą dostępny jest standardowy asortyment pomp i gniazd przepływu, wraz ze skonsolidowanym złączem do bloków wodnych. Stosując kompatybilne bloki wodne możesz za pomocą jednego kabla monitorować temperaturę chłodziwa, jego przepływ, a nawet wykrywać wycieki. Uwalnia to osobne gniazda dla przepływu, temperatury i pompy, dostępne dla zainstalowania osobnego układu chodzenia karty graficznej. Towarzyszący zestaw zintegrowanych gniazd wentylatorów oferuje także jedną opcję o wysokim natężeniu prądu, dla wentylatorów o najwyższej prędkości. Podłącz dołączoną kartę rozszerzeń gniazd wentylatorów, a otrzymasz wystarczającą ilość gniazd do podłączenia nawet dziewięciu wentylatorów przy wykorzystaniu tego samego sterowania na płycie głównej.
Chociaż wszystkie płyty główne X399 są wyposażone w cztery gniazda PCIe x16 podłączone do CPU, to tylko Zenith Extreme została w praktyce zaprojektowana do podłączenia tylu kart graficznych. Jej gniazda oferują wystarczającą przestrzeń dla radiatorów o podwójnej szerokości, jeśli chcesz zmaksymalizować moc graficzną i zapisać swoje nazwisko w tabelach rankingowych benchmarków grafiki. Podłączenie czwartej karty graficznej może przynieść także bardziej praktyczne korzyści, dodatkowo przyspieszając intensywne zadania, takie jak np. renderowanie obiektów trójwymiarowych lub zadania typu Deep Learning. Dla wyeliminowania zwisania GPU z płyty głównej dołączony został uchwyt ROG VGA, który jest wystarczająco mocny, aby utrzymać w poziomie nawet najcięższe karty graficzne.
fot. mat. prasowe
ROG Zenith Extreme
Mając miejsce do podłączenia nawet czterech dysków NVM SSD, masz możliwość osiągnięcia zawrotnych prędkości wszystkich swoich dysków, od dysku systemowego, poprzez dyski na różne dane, aż po nośnik z biblioteką gier. Jedno gniazdo M.2 jest umiejscowione tuż pod radiatorem chipsetu dla lepszego chłodzenia, podczas gdy pozostałe dwa znajdują się na module DIMM.2, który jest podłączany obok gniazd pamięci. Po zaprezentowaniu DIMM.2 na płycie głównej Maximus IX Apex, opracowana została kolejna generacja tego rozwiązania z lepszym przepływem powietrza dla dysków, gniazdami do dwóch czujników temperatury oraz złączem do nawet dwóch 50-milimetrowych wentylatorów.
W płytach głównych serii Extreme udostępniono dodawaną kartę 10G, która zwiększa przepustowość połączenia kablowego do wartości gigantycznych w porównaniu do zwykłych kart Gigabit Ethernet. Karta obsługuje także średnie poziomy 2,5G oraz 5G, które wymagają bardziej konwencjonalnego okablowania. Zintegrowana karta bezprzewodowa jest jak trzylufowa strzelba, oferując antenę 1x1 dla niesamowitego połączenia 802.11ad, a także układ 2x2 dla dwuzakresowego połączenia Wi-Fi 802.11ac.
Płyty główne klasy premium muszą także wyglądać jak sprzęt najwyższej klasy, dlatego też Zenith Extreme jest wyposażona w wystarczające opcje oświetlenia, aby przyciągnąć wzrok każdego. Jej zintegrowane oświetlenie oraz podświetlone krawędzie stanowią dobrą podstawę, pozostawiając dużo miejsca do oświetlenia reszty Twojego systemu za pośrednictwem sterowalnych gniazd RGB. Subtelnym akcentem jest panel OLED LiveDash na osłonie I/O, który może wyświetlać spersonalizowane loga, niewielkie animowane obrazki GIF, lub najważniejsze dane systemowe, jak np. temperaturę podzespołów, napięcie czy też częstotliwości taktowania. Zawarto także tryb muzyczny, który śledzi sygnał wejściowy audio.
Innym przykładem połączenia wizualizacji z wydajnością jest tylny panel I/O, gdzie gniazda są umieszczone w zintegrowanej osłonie, co znacznie ułatwia montaż w obudowie. Gniazda audio jack są podświetlone diodami LED dla lepszej widoczności za Twoją stacją bojową lub subtelnego podświetlenia podczas imprez LAN party. Oprócz standardowego zestawu ulepszeń dźwięku oferowanego przez SupremeFX, dodatkowo otrzymujesz potężne efekty dźwiękowe zasilane przez HRTF i kompatybilne z zestawami do VR, takimi jak HTC Vive™ lub Oculus Rift™ VR.
Prime X399-A
Płyta główna Prime X399-A będzie dobrym wyborem podczas budowy wszechstronnej stacji roboczej, która maksymalnie wykorzysta potencjał procesora Threadripper, bez konieczności przeznaczania zbyt dużej części budżetu na różne dodatki.
Trzy gniazda typu SafeSlot oferują mnóstwo miejsca na kilka kart graficznych i pozostawia jeszcze do dyspozycji czwarte gniazdo połączone z CPU. Każde z tych gniazd dysponuje dedykowanym połączeniem i nie dzielą się one przepustowością, co dotyczy także ścieżek połączeń PCIe do dysków na dane. Główne gniazdo M.2 wspólnie z chipsetem korzysta z jego radiatora, co prowadzi do obniżenia temperatury dysku pod obciążeniem, a drugie gniazdo wystaje nieco obok gniazd DIMM, dlatego dyski mogą tu być chłodzone przepływem powietrza z sąsiadujących wentylatorów systemowych i radiatorów. Dodajmy jeszcze gniazdo U.2, a uzyskasz solidną receptę na system zdolny do późniejszej aktualizacji dysków SSD lub też stworzenie maksymalnie konfiguracji już na starcie.
fot. mat. prasowe
Prime X399-A
Chociaż płyta główna Prime X-399-A nie jest dostarczana ze skomplikowanym układem chłodzenia cieczą, to wciąż są do dyspozycji dwa gniazda, które ułatwiają podłączenie pomp i układów gotowych układów chłodzenia typu „wszystko w jednym”. Dodając jeszcze osiem gniazd wentylatorów, uzyskujesz wystarczające możliwości do stworzenia inteligentnie zarządzanego układu chłodzenia dla całego systemu. Produktom z serii Prime nie jest także obce podkręcanie systemu. Są one wyposażone w takie same funkcje automatycznej konfiguracji 5-Way Optimization jak płyty ROG, a także opcje ręcznego dostosowania ustawień, które zaspokoją wszystkie potrzeby większości overclockerów.
Szerokie możliwości łączności USB procesora są osiągnięte za pomocą wielu gniazd w tylnym klastrze, a dodatkowe porty są dostępne za pośrednictwem gniazd zintegrowanych na płycie. Jest to więc wystarczająca ilość do podłączenia całej masy urządzeń, począwszy od peryferiów, aż do trackerów VR, a miejsca wystarczy także na późniejsze dołączenie dalszych urządzeń.
Dzięki dwóm gniazdom RGB płyty głównej X399-A możesz oświetlić swój system za pomocą taśm świetlnych o łącznej długości ponad 4 metrów, przy optymalnej jasności. Samo oświetlenie zintegrowane na płycie głównej jest bardzo subtelne, z delikatnym pobłyskiem wychodzącym spod radiatora chipsetu. Nawet po wyłączeniu wszystkich świateł, płyta główna Prime przyciąga wzrok pięknymi liniami i metalowym wykończeniem.
Strix X399-E Gaming
Gaming to więcej niż tylko granie. Powstał cały świat strumieniowania i nadawania treści, który z czasem nabrał formę rozrywki codziennie oglądanej przez miliony widzów. Płyta główna Strix X399-E Gaming doskonale pasuje do tego typu zastosowań i w pełni wykorzystuje moc obliczeniową Threadrippera dla sprostania wymogom strumieniowania treści wysokiej jakości i skomplikowanej edycji materiału wideo, jednocześnie nie zapominając o hardcorowej rozgrywce.
Chociaż w swoich rozwiązaniach nie idzie ona tak daleko jak Zenith, to płyta główna Strix jest oparta na podobnym schemacie. W oczekiwaniu na jej niedługą prezentację należy podkreślić, że płyta główna Strix X399-E Gaming została zaprojektowana z myślą o jej częstym pokazywaniu, dlatego oferuje kilka zintegrowanych stref oświetlenia wraz z gniazdami obsługującymi zarówno standardowy sprzęt RGB, jak i urządzenia sterowalne.
Dodatkowe peryferia jeszcze zwiększają wszechstronność. Szeroki zakres dostępnych gniazd i złączy jest jeszcze uzupełniony przez dwa rozwiązania łączności bezprzewodowej: Wi-Fi 2x2 802.11ac oraz Bluetooth® 4.2.
Oferując obsługę nawet trzech kart graficznych o podwójnej szerokości oraz trzech dysków NVM SSD, płyta główna Strix X399 Gaming może z łatwością skalować moc w górę lub w dół w zależności od Twoich potrzeb. Zapewnia także wystarczającą przestrzeń do podłączenia dwóch 2,5-slotowych kart graficznych, takich jak nasza Strix GTX 1080 TI, przy pełnym wykorzystaniu 16 linii PCIe na jedną kartę. Główny dysk M.2 jest chłodzony radiatorem chipsetu, a kolejne dyski SSD wystają nieco z gniazda, dzięki czemu korzystają z przepływu powietrza od wentylatorów obudowy.
Najnowsza generacja dźwięku SupremeFX od ROG została specjalnie dopasowana, aby jeszcze ulepszyć jakość nagrywania. Twój głos będzie głośny i wyraźny, niezależnie od tego czy strumieniujesz dla swoich widzów, czy też omawiasz strategię gry z kolegami. Najnowsza wersja naszego oprogramowania Sonic Studio ułatwia bezpośrednie strumieniowanie audio do różnych urządzeń, dzięki czemu możesz kilkoma kliknięciami przypisać dźwięk z gry do słuchawek, muzykę do głośników, a obraz wideo do dodatkowego monitora.
DOSTĘPNOŚĆ I CENY
ROG Zenith Extreme oraz ASUS Prime X399-A będą dostępne w sprzedaży w Polsce od 15 sierpnia 2017 roku. Ceny orientacyjne to: 2399,00 za ROG Zenith Extreme oraz 1349,00 za ASUS Prime X399-A.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)