Przetargi - raport VII 2017
2017-08-30 13:55
Budownictwo liderem © ilkercelik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2017
- W lipcu 2017 ogłoszono w BZP 12 tysięcy 347 postępowań przetargowych, w tym 3.136 na dostawy usług, 6.221 na prace remontowo-budowlane oraz 2.990 na dostawy towarów.
- Spadek liczby ogłaszanych postępowań przetargowych wyniósł 15 procent w relacji rocznej.
- Lipiec 2016 roku był jednak miesiącem o nietypowo wysokiej liczbie ogłoszonych postępowań przetargowych, więc tegoroczny spadek rdr to raczej powrót do wieloletniej średniej.
- Tradycyjnie czołowe pozycje listy najczęstszych zamówień zajmują przetargi na prace remontowo-budowlane.
Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w siódmym miesiącu 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tysięcy 347 ogłoszeń przetargowych. Lipiec okazał się kolejnym (po kwietniu) miesiącem bieżącego roku, w którym liczba ogłaszanych postępowań spadła w relacji rocznej. Jednak i w tym przypadku znaczny spadek jest w istocie pozorny. O ile za kwietniowy spadek odpowiadały zmiany w prawie (które skutkowały pewnym opóźnieniem w publikacji ogłoszeń w BZP), o tyle lipcowy spadek rdr to skutek tzw. efektu bazy. Po prostu lipiec 2016 roku był bardzo dobry (przypomnijmy, w lipcu 2016 roku liczba ogłaszanych przetargów wzrosła w relacji rocznej o 19 procent). Dlaczego ubiegłoroczny lipiec ustanowił rekord? W lipcu 2016 roku po prostu instytucje sektora publicznego zaczęły „nadrabiać” zaległości z wyjątkowo „chudych” miesięcy poprzednich. W ten sposób punkt odniesienia dla tegorocznego lipca znalazł się nadspodziewanie wysoko.
Nic zatem dziwnego, że w lipcu 2017 spadki liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Najmocniej „na minusie” znalazły się przetargi na dostawy towarów (-27,5 proc. rdr). Również dwucyfrowe spadki dotknęły zamówienia na dostawę usług (-17,9 procent). Najmniejszy spadek dotyczył zamówień na prace remontowo-budowlane, których w lipcu 2017 roku było o 5,5 procent mniej niż rok wcześniej.
W relacji miesięcznej – względem czerwca 2017 roku – spadki odnotowano w dwóch spośród trzech kategorii. I tak, o 3,6 procent zmniejszyła się liczba ogłoszonych przetargów na roboty remontowo-budowlany, a o 4,7 proc. na dostawy towarów. W relacji miesięcznej wzrosła jedynie liczba przetargów na dostawy usług – o 4,8 procent.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
W lipcu za część spadków w relacji miesięcznej odpowiada z pewnością sezon urlopowy. Jednak nie sposób zaobserwowanych spadków wytłumaczyć wyłącznie wpływem kanikuły, bowiem w latach poprzednich przykładowo w segmencie zamówień na prace remontowo-budowlane w lipcu nie rejestrowano spadków względem czerwca. Szczyt lata to również szczyt sezonu budowlanego, a miesiące letnie zwyczajowo są rekordowe pod względem ogłaszanych przetargów budowlanych. Zatem spadek musi mieć inną przyczynę, tym bardziej, że wystąpił we wszystkich analizowanych kategoriach.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., lipiec, lata 2017-2017
Gospodarka się mocno rozwija, ale…
W lipcu 2017 roku, jak podał GUS, ceny wzrosły o 1,7 proc. rdr, a w stosunku do czerwca spadły o 0,2 proc. Lipiec był drugim z rzędu miesiącem, w którym ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca spadły. W lipcu spadły między innymi (w relacji miesięcznej) ceny żywności oraz paliwa.
Nadal rośnie sprzedaż detaliczna. Według danych GUS, w siódmym miesiącu roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,8 proc. rdr (w cenach stałych), i o 1,2 proc. w stosunku do czerwca bieżącego roku.
Wyraźnie ruszyło budownictwo. W lipcu 2017 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 19,8 proc. rdr, a w stosunku do czerwca – o 3,7 procent. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła wprawdzie o 6,2 proc. rdr, ale w stosunku do czerwca spadła o 8,5 proc.
W lipcu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających 10 i więcej osób) było wyższe o 4,5 proc. rdr i wyniosło 6 mln 22,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,9 procent rdr i wyniosło 4 tys. 501,52 zł.
Bardzo dobrze wygląda sytuacja na rynku pracy. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 7,1 proc., czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. W porównaniu do ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,4 pkt. proc. Tak niskiego bezrobocia w lipcu nie było od 1991 r. Liczba bezrobotnych w końcu lipca była o 220,1 tys. osób niższa niż przed rokiem. Rośnie również wskaźnik zatrudnienia. W II kwartale 2017 r. wyniósł on 53,9 proc. To o 0,7 pkt. proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku i jednocześnie o 1,2 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wzrost wskaźnika zatrudnienia dotyczy kobiet. W tym przypadku mowa o wzroście na poziomie 0,8 pkt. proc. U mężczyzn wskaźnik zatrudnienia zwiększył się zaś o 0,6 pkt. proc. Liczba pracujących w II kwartale wyniosła 16 mln 496 tys. W stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyła się o 215 tys. osób, w tym 128 tys. kobiet i 87 tys. mężczyzn.
– Polska gospodarka utrzymuje wysokie tempo. Od początku roku w mniejszym lub większym tempie rośnie. Niestety rośnie również inflacja, choć w ciągu najbliższych miesięcy, o ile nie dojdzie do niespodziewanych wydarzeń na świecie, skutkujących na przykład ostrym wzrostem cen surowców energetycznych, powinna być utrzymywana w ryzach. Wreszcie, po bardzo złym ubiegłorocznym wyniku, poprawia się w bardzo dobrym stylu sytuacja w budownictwie, co pozwala przyjąć, że polepsza się klimat inwestycyjny – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Bardzo dobra sytuacja na rynku pracy ma jednak drugą stronę. Przedsiębiorstwa coraz mocniej sygnalizują duże problemy z rekrutowaniem pracowników, nawet mimo wzrostu płac. Problem jest na tyle poważny, że w ciągu najbliższych lat może zacząć negatywnie wpływać na perspektywy rozwoju polskiej gospodarki. Po prostu nie będzie komu pracować. Sytuacji nie zmieniło nawet otwarcie naszego rynku pracy na pracowników ze Wschodu – dodaje Beata Szkodzin.
Budownictwo liderem. Mimo spadków
W lipcu 2017 najczęściej ogłaszano przetargi na prace budowlano-remontowe. Najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (2.032 razy), roboty instalacyjne elektryczne (988 razy), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (734), przygotowanie terenu pod budowę (728), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (688), roboty w zakresie nawierzchni dróg (625), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (605), roboty drogowe (582), roboty w zakresie budowy dróg (573), roboty remontowe i renowacyjne (528), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (505).
Pierwsza „nie budowlana” pozycja w miesięcznym zestawieniu najczęstszych przetargów to usługi w zakresie transportu drogowego – w BZP w lipcu przetargi na realizację tej usługi pojawiły się 285, co pozwoliło na zajęcie 43 pozycji w zestawieniu.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)