Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia
2017-09-04 12:23
Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza © Coloures-Pic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prognoza ekonomiczna 2017 wg Euler Hermes
Z opracowanego przez departament badań ekonomicznych Euler Hermes raportu “Powiew wzrostu” wynika, że światowy wzrost gospodarczy nie wygląda najgorzej: perspektywa europejska jest uspokajająca, a rynki wschodzące coraz bardziej stabilne. Na tym tle nieco rozczarowywać mogą dane napływające zza oceanu.Przewidywania nadal zakładają, że wzrost światowego PKB, zarówno w bieżącym jak i nadchodzącym roku, sięgnie +2,9%, co oznacza już siódmy rok z rzędu dynamikę poniżej 3%. Delikatne korekty w górę objęły Euroland +0.2 p.p. do +1.9%), Chiny (+0.4 p.p. do 6.7%) oraz Japonię (+0.1 p.p. do 1.3%). I byłby to z pewnością większy powód do optymizmu, gdyby nie korekty w dół dla Stanów Zjednoczonych (-0.1 p.p. do 2.2%), Ameryki Łacińskiej (-0.2 p.p. do +1.2%), Środkowego Wschodu (-0.2 p.p. do +2.1%) oraz Afryki Południowej (-0.4 p.p. do +0.6%).
„Światowy PKB rośnie, osiągając właśnie najwyższy poziom od dwóch lat, ale raczej jest to tempo dobre niż szybkie. Do tego, za tym pozytywnym obrazem skrywają się istotne dysproporcje pomiędzy gospodarkami poszczególnych krajów” – komentuje Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.
„Chociaż wzrost PKB przygasł w USA, był on - na odwrót - silny w Chinach dzięki wcześniejszym bodźcom, a w strefie euro – solidny, głównie ze względu na wzrost eksportu. Pewność przedsiębiorstw także znacząco wzrosła gdy tylko odczuły one w końcu impuls silniejszego popytu i większą możliwość kształtowania cen, co nastąpiło po kilku latach niemrawego wzrostu. Wysokie wskaźniki zaufania przedsiębiorstw zwiastują także dalszy wzrost inwestycji i stopniowo poprawiający się rynek pracy. To połączenie powinno stymulować wzrost wydatków prywatnych w przyszłości” - dodał Subran.
fot. mat. prasowe
Polityczne „kuksańce”, które należy obserwować w drugiej połowie 2017 r. i w całym 2018 r.
Euler Hermes zidentyfikował pięć kluczowych czynników stymulujących przyspieszenie światowego wzrostu, a także pięć zagrożeń dla jego jakości wzrostu.
Pięć czynników pobudzających światowy wzrost gospodarczy
- Inflacja - Tworząc nominalny bodziec dla zaufania i inwestycji, inflacja częściowo powraca ze wzrostem cen w 2017 zasadniczo stymulowanym cenami surowców. Euler Hermes przewiduje umiarkowane tempo trendu reflacji.
- Zwiększona konsumpcja i inwestycje - Sprzedaż detaliczna przyspieszyła w skali globalnej, zwłaszcza w USA i Chinach, utrzymując dobre tempo w strefie euro gdzie poziomy zaufania są bezprecedensowe. Cykl inwestycji także zaczyna rosnąć.
- Akcelerator eksportu - Ożywienie światowego eksportu w pierwszej połowie 2017 r. utrzymywało się zarówno w kategoriach wielkości jak i wartość – po 2 latach spadku wartości wymiany handlowej. W kwietniu br. wzrost światowego eksportu towarów wzrósł o +2.3% rok do roku
- Działania wspomagające – Po tym, gdy globalna płynność finansowa osiągnęła rekordowo wysokie poziomy (ponad 19 bilionów USD), polityka pieniężna powinna nadal pozostać szeroko dostępna i hojna, pomimo korekt bilansu.
- Ryzyko polityczne – Postrzegane ryzyko polityczne generalnie zmniejszyło się, z wyjątkiem USA. Polityczne „kuksańce” zostały zapewne niedocenione w stymulacji wzrostu.
Pięć globalnych ryzyk dla jakości wzrostu gospodarczego
- Reflacja może wywołać efekt “szczękowy” - Chociaż reflacja (zwiększona skala inflacji jako reakcja na okres, w którym ceny kształtowały się poniżej kosztów produkcji) jest obecnie pozytywna dla obrotu przedsiębiorstw i konsumpcji gospodarstw domowych, to istnieje ryzyko, iż w efekcie zbyt wysokich kosztów marże i siła nabywcza mogą ulec osłabieniu.
- Cykl inwestycyjny jest w większości finansowany długiem - Powrót do normalnych cyklów biznesowych niesie ze sobą ryzyko osiągnięcia szczytu wzrostu raczej szybciej, niż później. Na przykład w USA połączenie rekordowej liczby nowych zamówień i miejsc pracy wraz z wyższym poziomem zadłużenia prywatnego, bez budżetowych środków stymulujących na szeroką skalę mogą skutkować spowolnieniem już przed końcem 2017r .. Wyższe poziomy zadłużenia stanowią także podstawę do obaw w Europie (dług publiczny) i na głównych rynkach wschodzących (dług prywatny). Podniesienie stóp procentowych może być zagrożeniem dla cyklu inwestycyjnego, zwłaszcza tam, gdzie poziomy zadłużenia już są wysokie. Dotyczy to w szczególności krajów Ameryki Łacińskiej i Azji.
- Protekcjonizm - Protekcjonizm nie znika, chociaż liczba nowych środków protekcjonistycznych stabilizuje się, w tym w takich krajach jak Argentyna, Indie, Rosja i USA. Tendencja do skracania łańcuchów dostaw jest dodatkowo wzmacniana przez finansową bałkanizację (upadek bankowości transgranicznej, wycofywanie się pożyczkodawców z bardziej ryzykownych operacji zagranicznych – zamykanie się we własnych granicach). Globalna skala całkowitego transgranicznego finansowania lokalnych potrzeb kredytowych nadal spada, pomimo zwiększania się udziału importu w zamówieniach produkcyjnych.
- „Na kapciu” nowego kryzysu - Decydenci polityczni są skupieni na ryzykach wynikających z niedostatecznie jeszcze odbudowanego pola działania przed następnym kryzysem. Fiasko polityki może spowodować znaczące napięcia finansowe w Europie, zwłaszcza we Włoszech, a także w USA.
- Ryzyka polityczne i rynkowe mogą się wkrótce na siebie nałożyć - Po rekordowym poziomie ryzyka politycznego w Europie, teraz w centrum uwagi znajdują się Stany Zjednoczone. W Europie obecnie nie rysuje się poważny kryzysy polityczny lub finansowy, chociaż niepewność polityczna w Wielkiej Brytanii wciąż nie będzie sprzyjać stabilności finansowej wraz z postępem negocjacji z wiązanych z Brexitem. Euler Hermes przewiduje, że wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii będzie nadal malał (+1.4% w 2017 r.; +1.0% w 2018 r.) wraz z odczuwaniem przez konsumentów coraz większego zmniejszenia ich realnej siły nabywczej.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)