Branża ubezpieczeniowa: największe ryzyka 2017
2017-09-08 12:43
Jakie są wyzwania branży ubezpieczeniowej? © suthisak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Branża ubezpieczeniowa: największe ryzyka 2013
Przed nami wyniki najświeższej odsłony raportu „Insurance Banana Skins 2017” - cyklicznego opracowania przygotowywanego przez PwC oraz Centre for the Study of Financial Innovation (CSFI). Tym razem przeanalizowano odpowiedzi przeszło 800 respondentów reprezentujących branżę ubezpieczeniową 52 krajów. Zadaniem ankietowanych było wskazanie tych obszarów, które będą największym wyzwaniem na przestrzeni dwóch nadchodzących lat.Pierwsza trójka największych ryzyk na świecie to - jak deklarują respondenci: zarządzanie zmianą, cyberzagrożenia oraz nowe technologie. Okazuje się zatem, że obecne wyzwania całkowicie różnią się od tych, które wskazywano podczas badania zrealizowanego w 2015 roku.
Jeżeli porównać zestawienie światowe z europejskim również widzimy pewne różnice, ale w tym przypadku chodzi jedynie o hierarchię ważności ryzyk. I tak pierwsze miejsce w Europie utrzymały stopy procentowe, a na kolejnych plasują się cyberzagrożenia i zarządzanie zmianą. Nieco dalej, na 4. pozycji, znalazły się nowe technologie, których do tej pory w tym rankingu nie było w ogóle.
„Cykle życia produktów czy technologii skróciły się tak istotnie, że wprowadzanie nowych rozwiązań wymaga od korporacji coraz bardziej elastycznego podejścia do projektów, stąd zarządzanie zmianą zostało wymienione jako jedno z trzech najważniejszych wyzwań. Pozycja druga – cyberzagrożenia, towarzyszą już niemal wszystkim procesom ubezpieczeniowym – od sprzedaży po moment wypłaty odszkodowania, które stają się w pełni elektroniczne. To jasno pokazuje, że nowe technologie są już faktem; bez nowoczesnego zarządzania biznesem oraz zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnym świecie stanowić będą zagrożenie, a nie nowe możliwości” – mówi Wojciech Rabiej, ekspert w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC.
Co ciekawe, zarówno w zestawieniu w Europie, jak i na świecie, zajmujące do tej pory wysokie pozycje regulacje prawne, w najnowszej edycji zajęły dopiero 7. i 6. miejsca.
fot. mat. prasowe
Insurance Banana Skins 2017 (w nawiasach wyniki z 2015 r.)
„Wdrożenie reżimu Solvency II wymagało od rynku istotnego nakładu pracy oraz wiązało się z obowiązkiem sprostania nowym wymogom kapitałowym. Regulacje, nad którymi pracuje rynek europejski obecnie – dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) czy dyrektywa o płatnościach (PSD2) – poza wyzwaniami procesowymi i technologicznymi stwarzają także szanse na nowe otwarcie w relacji z klientami” – podkreśla Przemysław Paprotny, partner w PwC.
Z raportu PwC i CSFI wynika, że część przedstawicieli rynku ubezpieczeniowego dostrzegła też rosnące zagrożenie związane z dostępem do talentów i kluczowych kompetencji, stąd przesunięcie tego ryzyka z 15. na 9. miejsce. Wiąże się to z coraz większą rolą, jaką odgrywają nowe technologie w codziennej działalności firm – wystarczy tu wspomnieć chociażby o sztucznej inteligencji czy blockchainie. Sporą presję ubezpieczyciele odczuwają też w związku z konkurencją ze strony rozwijających się insurtechów. W tym kontekście tym bardziej dziwi fakt, że dostęp do talentów nie znalazł się w pierwszej dziesiątce ryzyk wśród ubezpieczycieli w Europie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)