5 powodów, dla których warto korzystać z Business Intelligence
2017-09-14 12:07
Business Intelligence © gustavofrazao - Fotolia.com
Nie od dziś wiadomo, że efektywne zarządzanie firmą w znacznej mierze uzależnione jest od trafności i racjonalności decyzji podejmowanych przez menedżera. Ten ostatni nie ma jednak łatwego zadania - podstawą dla wytyczania kolejnych celów biznesowych jest wnikliwa analiza wielu danych oraz umiejętność wyciągania wniosków. W dzisiejszych czasach jednym z największych wyzwań menedżera jest właśnie dokładna selekcja i analiza ogromnej ilości danych. Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzą systemy Business Intelligence.
Przeczytaj także: 6 powodów, dla których warto wdrożyć Business Intelligence
BIG DATA to termin, który świetnie odzwierciedla to, czym charakteryzuje się dzisiejszy świat. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że ilość danych, które dziś gromadzimy, przetwarzamy i udostępniamy są ogromne i dotyczą niemal każdej dziedziny naszego życia.W biznesie, szczególnie na stopniu menedżerskim, zbiory danych są prawdziwą kopalnią wiedzy i źródłem nieodkrytych jeszcze możliwości. Aby jednak można było je wykorzystać w słusznej sprawnie, konieczna jest precyzja i sprawność w ich przetwarzaniu. Przed współczesnymi menedżerami rysują się zatem nie lada wyzwania. Pracę ułatwiają im jednak inteligentne rozwiązania jak np. Business Intelligence.
„Inteligentne systemy, jak SAP BI, to narzędzia, które pozwalają menedżerom na dostęp do potrzebnych danych z dowolnego miejsca i przy wykorzystaniu różnych urządzeń, jak np. tablet czy coraz częściej smartfon. To rozwiązania stworzone dla strategów, wizjonerów, którzy czasem wpadają na nowe pomysły poza biurem i muszą w krótkim czasie sprawdzić, czy te koncepcje są realne w odniesieniu do dostępnych danych firmowych. To jednak nie jedyna korzyść, jaką system Business Intelligence przynosi kadrze zarządzającej” – mówi Małgorzata Marchwant, Dyrektor Działu BI (SAP Business Intelligence) z firmy Quercus, zajmującej się wdrożeniami SAP.
# 1 Wielopłaszczyznowa analiza
Dane w systemach BI pokazywane są z różnych perspektyw. Badane są wzorce oraz powiązania między różnymi zbiorami danych. Na postawie tak zbudowanego systemu możliwa jest dogłębna analiza, a w efekcie podjęcie trafnych decyzji. Nieustannej analizie podlegają również kluczowe wskaźniki przedsiębiorstwa. Dzięki możliwości analizy danych na różnych płaszczyznach otrzymujemy pełniejszy obraz badanego problemu. A może on dotyczyć bardzo różnych kwestii: identyfikacji trudnych momentów dotyczących zatrudnienia, np. czasu, gdy duża część personelu przejdzie na emeryturę lub działów, w których jest niewspółmiernie wysoka rotacja pracowników, co może wskazywać na jakiś konflikt w zespole (system pozwala dostrzec pewne zachowania oraz zdiagnozować ich przyczyny).
fot. gustavofrazao - Fotolia.com
Business Intelligence
# 2 Oszczędność czasu
W standardowych bazach danych codziennie gromadzone są ilości danych trudne do interpretacji ze względu na swoją niejednorodność oraz mnogość. Są przechowywane w różnych systemach, formatach plików, co znacznie komplikuje ich analizę metodą tradycyjną. System Business Intelligence czerpie dane z wszystkich tych systemów, lecz udostępnia je w jednym, przyjaznym dla użytkownika środowisku, pozwalając skupić się na analizie, a nie na kompilowaniu danych.
„To ogromna oszczędność czasu. Nie trzeba przeszukiwać plików i danych z różnych baz, wystarczy po prostu zdefiniować odpowiednie zapytanie, a system wykona analizę za nas, prezentując czytelny i łatwy do zinterpretowania raport” – wyjaśnia Małgorzata Marchwant. „Warto zauważyć, że system BI idealnie nadaje się również do badania pewnych odchyleń czy wyznaczania biznesowych trendów” – dodaje.
# 3 Obniżenie kosztów
Oszczędność czasu dzięki wykorzystaniu analiz Business Intelligence przekłada się także na ogólne obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.
„Narzędzia analityczne mogą być udostępnione wszystkim pracownikom, oczywiście z zachowaniem pewnych poziomów uprawnień. Oznacza to duże odciążenie działów IT, które nie muszą już przygotowywać analiz dla poszczególnych obszarów. W efekcie może to oznaczać możliwość zmniejszenia liczby etatów. Pracownicy mogą samodzielnie i szybko tworzyć raporty i analizy, nawet te niestandardowe, gdyż systemy BI dostarczają narzędzi do tworzenia analiz ad hoc ze wszystkich obszarów przedsiębiorstwa, wzrasta więc produktywność pracowników” – podkreśla Dyrektor Działu BI w Quercus Sp. z o.o.
# 4 Wiarygodność danych
„Na jakiej podstawie opierają się te wnioski?” – to pytanie, które bardzo często słyszą menedżerowie chcący wprowadzić jakieś zmiany w organizacji. Często muszą też udowadniać wiarygodność danych, na których się oparli oraz swój tok analizy. Wykorzystanie systemu Business Intelligence jest gwarancją (dla pracownika, menedżera i dla przełożonych), że analiza została przeprowadzona na podstawie wiarygodnych informacji, a nie na subiektywnych doświadczeniach.
„Wszyscy pracownicy firmy operują tymi samymi, rzetelnymi danymi i – dzięki odpowiednim uprawnieniom – mogą tworzyć własne analizy, zgodne z konkretnymi, bieżącymi potrzebami. Nie ma zatem potrzeby zastanawiania się, czy wybrali odpowiedni zakres informacji, czy są one aktualne itp.” – mówi Małgorzata Marchwant.
# 5 Precyzyjne planowanie
Zaletą Business Intelligence jest również możliwość planowania oraz prognozowania. Dzięki danym historycznym można przewidzieć pewne trendy zachowań, np. klientów, a więc również zaplanować odpowiednią reakcję. Narzędzia BI pozwalają również śledzić zachowania „co-jeżeli” (ang. what-if), czyli przeprowadzać symulację pewnych zachowań i ich wpływu na firmę.
„Dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom systemu BI jesteśmy w stanie w kontrolowanym środowisku dokonać analizy możliwych zachowań, np. związanych ze zmianą cen produktów czy usług oraz ich wpływu na kondycję firmy, a tym samym zapobiec niepożądanym sytuacjom oraz zauważyć i wykorzystać szanse biznesowe” – podsumowuje Dyrektor Działu BI Quercus Sp. z o.o.
Przeczytaj także:
Rozwiązania Business Intelligence w cenie
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Business Intelligence, systemy business intelligence, systemy BI, zarządzanie firmą, menedżerowie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)