Jak wydobywać kryptowaluty - przy użyciu ASIC czy GPU?
2017-09-20 12:04
GPU © Al Medwedsky - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wydobywanie kryptowalut - Merged Mining
Jednostka ASIC to specyficzny typ elektronicznego układu scalonego, który został zaprojektowany i wyprodukowany do realizacji z góry określonego zadania. Układy ASIC, dzięki budowaniu ich od podstaw na potrzeby danego systemu elektronicznego, mogą zastąpić całą plejadę dodatkowych układów ogólnego przeznaczenia realizujących tę samą funkcję. Aby dokonać zestawienia posłużono się przykładem dwóch monet: Bitcoin’a i Litecoin’a. Przyjrzyjmy się zatem temu co przemawia za i przeciw wykorzystywaniu ASIC’s w procesie kopania kryptowalut.Zalety tego typu sprzętu leżą po stronie niskiego zużycia energii, bowiem ASIC jest w stanie pobierać znaczenie mniej mocy aniżeli GPU lub CPU a wydajność H/W ASIC’s jest niezrównana z czymkolwiek innym. Poza tym jednostki te charakteryzują się bardzo wysokimi Hashrate dla danych monet np.: w przypadku Litecoin’a ASIC znaczenie przewyższa inne możliwości w wydobywaniu tejże waluty. Poza tym fizyczne wymiary mają także znaczenie, gdyż ASIC są zwykle mniejsze i lżejsze w przypadku podobnych osiągów GPU’s. W wymiarze korzyści finansowych należy mieć na uwadze wyższe marże zysku dla urządzeń ASIC.
Przeciwko użytkowaniu ASIC przemawia ich bardzo wysoka ingresja czyli punkt (miejsce) w podprogramie, od którego rozpoczyna się wykonywanie zawartych w bloku podprogramu instrukcji, w wyniku wywołania tego podprogramu. Dlatego też koszty mogą być bardzo wysokie. Układ scalony powoduje, że ASIC dla monety Litecoin może kopać tylko monetę Litecoin i jest zupełnie bezużyteczny dla jakiejkolwiek innej kryptowaluty. Niska wartość odsprzedaży sprawia, że w przeciwieństwie do GPU, ASIC są bardzo mało i rzadko używane do kopania kryptowalut, a ich krótka żywotność powoduje, że Bitcoin ASIC jest obecnie w wersji 9, a poprzednich 8 wersji było poważnie wadliwych. Ponadto urządzenie może stać się bezużyteczne jeśli dokonamy zmiany algorytmu haszowania. Kontrolowanie rynku ASIC przez kilku producentów to także poważny minus, bowiem implikuje to bardzo wysokie koszty projektowania i produkcji partii urządzeń, które utrzymują większość tego rynku. Projektanci często tworzą ASIC w celu wydobywania długoterminowego, aby zachować zainteresowanie tą monetą. Przeciwko urządzeniom ASIC stoi także fakt, że odznaczają się one brakiem możliwości ich aktualizacji, co sprawia że kiedy pojawi się nowy model ASIC, starsze stają się nieaktualne.
fot. Al Medwedsky - Fotolia.com
GPU
W drugiej części przejdźmy do opisania zalet i wad towarzyszących wykorzystywaniu GPU do kopania kryptowalut. I tak należałoby zacząć od wyjaśnienia co określamy mianem GPU – otóż to główna jednostka obliczeniowa znajdującą się w kartach graficznych. Głównym zadaniem GPU było wykonywanie obliczeń potrzebnych do uzyskania grafiki 3D, co spowodowało uwolnienie głównego procesora (CPU) od konieczności wykonywania tego zadania.
W tej sytuacji mógł on zająć się innymi obliczeniami, co skutkowało zwiększeniem wydajności komputera podczas renderowania grafiki. Nowoczesne procesory graficzne wyposażone są w szereg instrukcji, których nie posiada z kolei CPU komputera. Najbardziej zaawansowane procesory graficzne używane są obecnie w niezależnych urządzeniach, które nazywa się „dedykowanymi kartami graficznymi”. Takie karty montuje się na płytach głównych, za pomocą przeznaczonych do takich zastosowań złącz, jak choćby PCI Express x16. Procesory graficzne projektowane są do współpracy z pamięcią RAM znajdującą się na kartach graficznych. Do porównania wzięto pod uwagę 3 waluty: Ethereum, Monero i Zcash.
Zdecydowaną zaletą GPU jest ich uniwersalna moc obliczeniowa co sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się one przy złożonych obliczeniach, bez względu na ich typ. GPU może kopać wszelkiego rodzaju monety, a także przekształcić się w specjalistyczną maszynę lub coś innego, jeśli wydobywanie przestanie być opłacalne. GPU są łatwe do pozyskania mimo, że tylko AMD i NVIDIA projektuje procesory graficzne, wiele firm takich jak ASUS, EVGA czy Gigabyte produkuje i odsprzedaje GPU. To stwarza konkurencję i uniemożliwia jednemu podmiotowi kontrolowanie rynku. W przypadku GPU dobre jest to, że są standardowym rodzajem sprzętu w rozumieniu, że składają się ze standardowej obudowy i płyty głównej, tworząc tym samym niedrogi system, który jest wiarygodny, łatwy w obsłudze i przeznaczony do wielokrotnego użytku. Wysoka wartość odsprzedaży jest szalenie istotnym elementem w wymiarze korzyści finansowych, ponieważ GPU zawsze można sprzedać za dużo wyższą część pierwotnej wartości aniżeli w przypadku ASIC. Procesory graficzne są także możliwe do uaktualnienia, co z punktu widzenia korzyści dla wydobywających jest wielce znaczące, dlatego też aktualizacje BIOS są zawsze dostępne, co może drastycznie poprawić wydajność, w najgorszym przypadku można dokonać wymiany pojedynczo poszczególnych GPU.
Przy tych wszystkich zaletach są jednakże pewne wady GPU w porównaniu z ASIC. Składają się na to: wyższe zużycie energii przez GPU, nie mają one tak potężnej mocy wydobywczej jak jednostki ASIC, mniejsza ogólna wydajność w porównaniu z ASIC. Poza tym GPU gabarytowo wymagają dużego sprzętu w przeciwieństwie do kieszonkowych rozmiarów systemu ASIC. Nieopłacalne jest wydobywanie niektórych monet jak Bitcoin czy Litecoin, lub jakiejkolwiek innej monety, która ma dostęp do ASIC.
Wydobywanie przy użyciu GPU ma zalety w sieci, dlatego monety takie jak Monero najprawdopodobniej nie trafią do ASIC. Nowe blokchainy jak Ethereum mogą wykonywać różne typy obliczeń w bloku blockchainowym. Z tego powodu mało prawdopodobne jest, aby zobaczyć ASIC na Ethereum. Zawsze będzie duża liczba monet, które będą odporne na ASIC. Szanse, że jedna z tych monet stanie się zyskowna, jest wyższa niż zdobycie pojedynczej monety w nadziei, że ta jedna moneta odniesie sukces kryptowalut. Jednakże istnieje sytuacja, w której ASIC są korzystne, i dotyczy to przypadku, w którym po stronie wydobywającego jest zgoda na przywiązanie się do jednej monety w dłuższej perspektywie, bez względu na wszystko, to można rzec – ASIC są zdecydowanie najlepszym wyborem dla Ciebie. GPU natomiast to odpowiedni wybór, jeśli chcesz elastyczności i wolności od pojedynczej monety.
Podczas projektowania urządzeń wydobywczych GPU, głównym celem firmy CCG Mining było ograniczenie liczby haseł i zużycie energii przez te produkty. Firma wykorzystała także najnowsze zasady i technologie, aby zapewnić wydobywającym kryptowaluty wielozadaniowy algorytm. Każdy z produktów firmy może być wykorzystany do wydobywania Ethereum, Dash, Litecoin, Bitcoin i innych. Dlatego też, przy użyciu tych urządzeń obliczeniowych, wydobywający będą mogli przełączyć się na monety, która jest dla nich najbardziej korzystna - wyjaśnia Michał Kwieciński CEO, advisor w CCG Mining, spółce technologicznej wyspecjalizowanej między innymi w budowie wysoce specjalistycznych serwerów obliczeniowych, dostosowanych do wydobywania kryptowalut.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)