Polscy studenci walczą o pracę z Ukraińcami?
2017-09-26 12:18
Studenci © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca dla studenta: najwięcej ofert w call center
Przed nami pierwsze wyniki najświeższej edycji raportu "Student w pracy 2017" (pełna jego treść zostanie opublikowana 5 października). Opracowanie zbiera wyniki ankiet, które agencja badawcza SW Research przeprowadziła wśród przeszło 1000 polskich studentów reprezentujących sześć największych ośrodków akademickich w naszym kraju. Do jakich wniosków prowadzi?Z pierwszych udostępnionych przez Jobsquare danych wynika, że polscy studenci boją się ukraińskiej konkurencji. Największe poczucie zagrożenia towarzyszy żakom z Wrocławia, wśród których obawy zgłasza aż 7 na 10 ankietowanych. W Warszawie niepokój wyraża 59 proc. badanych. W Krakowie odsetek ten wynosi 51 proc., a w Poznaniu i Trójmieście odpowiednio po 52 proc. Najmniej przestraszeni pozycją Ukraińców są studenci z Katowic, w przypadku których rzesza zaniepokojonych to 40 proc. ogółu.
Średnia liczona dla całego kraju sięga 54,1 proc. 21 proc. badanych nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a co czwarty wskazuje, że pracownicy z Ukrainy w żaden sposób nie zagrażają jego pozycji na rynku pracy.
fot. mat. prasowe
Poszukiwanie pracy
Ukraiński budowlaniec jak polski hydraulik we Francji?
Według ostatnich danych szacunkowych nad Wisłą może pracować ponad 1 mln Ukraińców. Raport NBP z grudnia 2016 roku mówił o 1,2 mln wniosków o zapotrzebowanie na cudzoziemskich pracowników złożonych przez polskich pracodawców w urzędach pracy.
Czy dziś pracownicy zza naszej wschodniej granicy rzeczywiście stanowią konkurencję dla wchodzących na rynek pracy studentów? Pierwsze wnioski z raportu Jobsquare wskazują, że problemy studentów z pracą związane są głównie z różnicami pomiędzy oczekiwaniami studentów, a ofertą pracodawców. A przysłowiowy ukraiński budowlaniec zaczyna pełnić rolę polskiego hydraulika, który kilka lat temu był oskarżany o problemy z zatrudnieniem we Francji.
We Wrocławiu największe obawy
Największy lęk przed Ukraińcami na rynku pracy wskazywali studenci z Wrocławia – ponad 70 proc. Być może jest to związane z mniejszością obywateli Ukrainy, która szacowana jest na blisko 10 proc. wszystkich mieszkańców Wrocławia. Jest to najwyższy odsetek w całym kraju. Wysoki procent odpowiedzi potwierdzających lęk przed ukraińskimi pracownikami badacze uzyskali w Warszawie, gdzie społeczność ukraińska należy do najliczniejszych w kraju. Do tego uwagę zwraca fakt, że zmienia się profil demograficzny ukraińskich pracowników. Jeszcze kilka lat temu były to panie, a średnia ich wieku oscylowała wokół 43 lat. Dziś częściej są to mężczyźni do 33 roku życia.
Zabierają pracę, biorą niższe stawki?
Wiele wskazuje, że Ukraińcy zmieniają polski rynek pracy w ten sam sposób, w który Polacy zmieniali rynek brytyjski. Tam też pojawianie się 2 mln naszych rodaków wywołało wiele uprzedzeń i zarzutów o „odbieranie pracy” rodowitym Brytyjczykom i zaniżanie stawek.
fot. mat. prasowe
Z jakich źródeł dochodu na ogół korzystasz?
- Tak jak Polacy na wyspach, tak Ukraińcy w Polsce wchodzą do najmniej atrakcyjnych branż, zaledwie 4 do 5 proc. to specjaliści – wyjaśnia Marcin Fiedziukiewicz ekspert Jobsquare – ale doświadczenie pokazuje, że pracodawca w pierwszej kolejności zdecyduje się na angaż rodaka. Dopiero, gdy nie ma chętnych wśród Polaków decyduje się na obcokrajowca – dodaje Fiedziukiewicz.Coraz częściej pojawiają się zarzuty, że Ukraińcy pracują za dużo niższe stawki psując rynek zatrudnienia. Tymczasem raporty pokazują, że stawki oferowane Polakom i Ukraińcom nie różnią się. Dodatkowo w ostatnich miesiącach w związku z otwarciem innych europejskich rynków pracy pojawiła się presja płacowa wywierana przez naszych wschodnich sąsiadów na pracodawców.
fot. mat. prasowe
Powody poszukiwania pracy
fot. mat. prasowe
Sposoby szukania pracy
Czego boją się polscy studenci?
Czy to oznacza, że polski student może bać się o pracę, bo musi konkurować z sąsiadami zza wschodniej granicy?
– Wyniki naszego tegorocznego badania Student w pracy 2017 pokazują, że te lęki są nieuzasadnione. Polscy studenci nieźle sobie radzą z pracą, a ich rzeczywistym problemem nie jest ukraiński pracownik tylko różnice między oczekiwaniami a ofertą rynku pracy. – tłumaczy Marcin Fiedziukiewicz.
fot. mat. prasowe
Najważniejsze czynniki brane pod uwagę podczas szukania pracy
fot. mat. prasowe
Zagrożenie na rynku ze strony Ukraińców
Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane w dniach 08.08-14.09.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.W ramach badania przeprowadzono 1002 ankiety ze studentami, którzy pracują, w sześciu kluczowych ośrodkach akademickich: Warszawa, Kraków, Katowice / aglomeracja Śląska, Poznań, Wrocław, Trójmiasto.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)