Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2017
2017-09-29 12:52
![Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2017 [© adrian_ilie825 - Fotolia.com] Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2017](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Trend-Micro/Trend-Micro-zagrozenia-internetowe-I-pol-2017-197396-200x133crop.jpg)
Ransomware © adrian_ilie825 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2019
Przed nami rezultaty najnowszego opracowania Trend Micro. Opracowanie zatytułowane 2017 Midyear Security Roundup: The Cost of Compromise analizuje zagrożenia, z którymi firmy musiały zmagać się w I połowie br. i które w dalszym ciągu komplikują przedsiębiorstwom planowanie rozwoju systemów informatycznych.Jak czytamy w raporcie, sześć pierwszych miesięcy bieżącego roku wystarczyło, aby wykryć aż 82 miliony ataków, za którymi stał ransomware, a także ponad 3000 ataków BEC. Jednym z największych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się firmy jest zatem określenie priorytetów zabezpieczeń. Choć wydatki na zabezpieczenia informatyczne stanowią coraz większą część budżetów przedsiębiorstw, z raportu analitycznego opublikowanego niedawno przez firmę Forrester wynika, że sposób alokowania funduszy nie jest dostosowany do nowych zagrożeń.
„Przedsiębiorstwa powinny przeznaczać fundusze przede wszystkim na zabezpieczenia prewencyjne, ponieważ koszty usuwania skutków ewentualnego cyberataku często przekraczają ich możliwości budżetowe” powiedział Max Cheng, chief information officer w firmie Trend Micro. „Masowe cyberataki wymierzone w przedsiębiorstwa na całym świecie w pierwszej połowie 2017 r. stały się wyjątkowo popularne, a niestety ta tendencja się prawdopodobnie utrzyma. Jeśli firma chce nadal odnosić sukcesy, nie może postrzegać bezpieczeństwa informatycznego wyłącznie w kategoriach ochrony informacji, lecz również inwestycji w swoją przyszłość”.
fot. adrian_ilie825 - Fotolia.com
Ransomware
2017 rok upływa pod znakiem ataków typu ransomware.
W kwietniu i czerwcu szkodliwe oprogramowanie ransomware o nazwach WannaCry i Petya zaatakowało tysiące firm z wielu branż na całym świecie. Globalne straty wynikające z tych ataków, włączając w to spadek produktywności i koszty minimalizowania szkód, szacuje się nawet na 4 mld USD. Ponadto, jak wynika z danych Federalnego Biura Śledczego (FBI), oszustwa BEC zwiększyły globalną kwotę strat w pierwszej połowie 2017 r. do 5,3 mld USD.
Zgodnie z przewidywaniami Trend Micro, w okresie od stycznia do czerwca wzrosła liczba ataków na systemy Internetu rzeczy, intensywniej szerzyła się również cyberpropaganda. Firma Trend Micro we współpracy z Politechniką Mediolańską (POLIMI) wykazała, że roboty przemysłowe też mogą paść ofiarą ataków, co grozi ogromnymi stratami finansowymi i produkcyjnymi. Inteligentne fabryki nie mogą sobie pozwolić na zaniedbanie ochrony tych podłączonych do sieci urządzeń. Ponadto odnotowano więcej przypadków nadużywania mediów społecznościowych w celach cyberpropagandowych. Na podziemnych rynkach dostępne są narzędzia umożliwiające rozpowszechnianie fałszywych wiadomości (tzw. fake news) lub złych opinii, co może mieć poważne następstwa finansowe dla firm, których reputacja i wartość marki ucierpią na skutek takich działań.
![Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2018 [© jiris - Fotolia.com] Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2018](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Trend-Micro/Trend-Micro-zagrozenia-internetowe-I-pol-2018-209558-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)