Mamy najlepsze od 10 lat nastroje konsumenckie
2017-10-06 13:09
Mamy najlepsze od 10 lat nastroje konsumenckie © sebra - Fotolia.com
Tak dobre nastroje konsumenckie jak obecnie nie towarzyszyły Polakom od dekady. Ostatnie wspólne badania Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH dowiodło kolejnego wzrostu odsetka osób, które uważają, że gospodarka polska pozostaje w dobrej kondycji.
Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w IV kw. 2011
Przekonanych o tym, że sytuacja ekonomiczna naszego kraju w ciągu nadchodzących 12 miesięcy ulegnie poprawie, jest już 40% Polaków, a to oznacza, że optymistami jest dziś większe grono z nas niż w okresie największego boomu gospodarczego (2007-2008), który poprzedził kryzys finansowy. Dla porównania, w minionym roku poprawy pewnych było 23% badanych, a przed pięcioma laty zaledwie co trzynasty.Podobnie sprawy się mają w przypadku prognoz odnośnie bezrobocia. I tu nastroje konsumenckie prezentują się bardzo dobrze - prawie 35% badanych uważa, że bezrobocie w Polsce nadal będzie spadać i jest to wynik niemal tożsamy z tym, który odnotowany został w przeddzień kryzysu. W lipcu 2016 r. o rychłym spadku bezrobocia mówił tylko co piąty badany, a pięć lat temu - zaledwie 4,5%.
Powyższym opiniom towarzyszy panujące wśród polskich gospodarstw domowych przekonanie, że ich sytuacja finansowa będzie się polepszać. W ciągu ostatniego roku liczba osób szacujących poprawę w tym zakresie w okresie kolejnych 12 miesięcy wzrosła o 1/5, osiągając wartość prawie 24%. To znów więcej niż 5 lat temu (14,1%) i przed wybuchem kryzysu w 2008 r. (18,4%), ale aż o 23% mniej niż w ubiegłym kwartale.
fot. mat. prasowe
Polacy oceniają sytuację ekonomiczną najlepiej od 10 lat
– Ten niespotykany od dawna optymizm gospodarstw domowych nie powinien dziwić. Bezrobocie spadło do bardzo niskiego jak na strukturę gospodarczą Polski poziomu, co ma swoje odzwierciedlenie w zmianie z rynku pracodawcy na pracownika. To z kolei oznacza, że pojawia się coraz więcej alternatyw zatrudnienia. Ponadto ostatnie decyzje rządu, jak choćby podniesienie płacy minimalnej czy przywrócenie wieku emerytalnego, oddziałują pozytywnie na sposób, w jaki gospodarstwa domowe zapatrują się na przyszłość – podsumowuje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca ds. ekonomicznych KPF.
Przeczytaj także:
Rekordowa inflacja uderza w finanse Polaków
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)