eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetChcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

2017-10-10 12:26

Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Dzieci ze smartfonami © stacestock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W dzisiejszych czasach małoletni internauta stał się standardem, podobnie jak normą jest telefon w rękach dziecka. Dowodem na to może być badanie zrealizowane przez F-Secure oraz Polkomtel, z którego wynika, że z zasobów sieci korzysta już 97% uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. 7 na 10 z nich robi to za pomocą smartfona, 64% wykorzystuje w tym celu komputer, a na trzeciej pod względem popularności pozycji znajduje się tablet (40%). Te statystyki to wyraźny sygnał, że bezpieczeństwo dzieci w internecie powinno być bliskim naszym sercom tematem.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Martwi, ale...

O tym, że dzieci surfują w sieci z równym naszemu - jeśli nawet nie większym - upodobaniem, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Najpopularniejszym urządzeniem wśród małoletnich jest smartfon, kupiony najczęściej przez rodzica, który kieruje się chęcią utrzymywania stałego kontaktu ze swoją pociechą. Telefonem obdarowujemy już siedmio- i ośmiolatków, z rzadka jednak pamiętając, że sprzęt przeważnie nie jest stworzony z myślą o najmłodszych, przez co pozwala im na zupełnie swobodne zgłębianie tajników internetu. Równocześnie okazuje się, że tylko 1/3 rodziców ma zwyczaj sprawdzać, jakie strony internetowe odwiedza jego dziecko. Bezpieczeństwo dzieci w internecie wydaje się zatem niezbyt dobrze chronione. Biorąc pod uwagę, że 1 na 15 dzieci w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej miało kontakt z pornografią, uchybienia w tym zakresie są wręcz karygodne.
Mimo, że większość rodziców, którzy zakupili już telefon dla dziecka nie korzysta z rozwiązań bezpieczeństwa, to zauważamy zmianę świadomości wśród tych, którzy dopiero planują podarować dziecku pierwszy smartfon. Coraz więcej rodzin chciałoby skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć niepożądane treści i blokować nieodpowiednie aplikacje. Ponad połowa rodziców przyznaje, że znaczący wpływ na ich decyzję przy wyborze oferty operatora miałaby dostępność usługi z zakresu ochrony rodzicielskiej – mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.

Co trzeci rodzic stara się kontrolować czas, który dziecko spędza z telefonem wprowadzając ograniczenia – najczęściej są to limity czasowe. Zdarza się również, że dostęp do smartfona traktowany jest jako element gratyfikacji, np. za to, że dziecko jest grzeczne lub wykonało swoje obowiązki. Według badania w większości polskich rodzin rozmawia się na temat bezpieczeństwa w sieci.

fot. mat. prasowe

Na jakich urządzeniach dzieci korzystają z internetu?

Zdecydowanie najpopularniejszym urządzeniem wśród dzieci jest smartfon.


80% rodziców rozmawiało ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie i jest to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ rozmowa najlepiej pomaga najmłodszym rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści oraz ukazywanie potencjalnych zagrożeń przyczyni się nie tylko do wzrostu świadomości podopiecznych o niebezpieczeństwach, ale również zwiększy zaufanie w rodzinie. Przed podarowaniem nowego urządzenia warto zainstalować aplikację ochronną. Opiekunowie nie będą musieli martwić się o to czy dziecko ma dostęp do szkodliwych treści, a korzystanie z internetu czy konkretnych aplikacji możliwe będzie tylko w określonych godzinach i przez ustalony wcześniej czas – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

fot. mat. prasowe

Większość rodziców nie ogranicza dzieci w korzystaniu z telefonu

Co trzeci rodzic stara się kontrolować czas, który dziecko spędza z telefonem wprowadzając ograniczenia.


Większość badanych przyznaje, że chciałoby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w internecie poprzez skorzystanie z aplikacji ochronnej. W tej grupie przeważają rodzice, którzy jeszcze nie zakupili smartfona dla dziecka – 84% z nich wyraziło zainteresowanie takim rozwiązaniem.

fot. mat. prasowe

Rozmawianie z dziećmi nt. bezpieczeństwa w sieci

80% rodziców rozmawiało ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie.


Źródło:
Na podstawie badania F-Secure oraz sieci Plus Bezpieczny smartfon dla dziecka, przeprowadzonego na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku na próbie 406 rodziców dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Wywiady przeprowadzano online na panelu internetowym (CAWI).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • syla11 / 2017-10-16 19:00:51

    to nie jest żadna paranoja, trzeba kontrolować to, co dziecko robi w swoim pokoju, jak ma bezpośredni dostęp do komputera, ja mam dwóch synów jeden 17 drugi 13 lat i na jednym i na drugim testowałam i testuję nadal różne metody kontroli, co prawda młodszy ma gorzej, bo nauczyłam się wiele przy starszym i już nie dam się ogłupić dziwnymi tłumaczeniami bo mam to https://www.spyshop.pl/sprzetowy-keygrabber-usb-16mb-kontrola-rodzicielska-monitoring-komputera-129.html i młody się nadal nie zorientował, starszy wie, że to dla jego bezpieczeństwa więc się nie wcina, a poza tym sam przez to przeszedl, więc ma być po równo.. Tak to wygląda w praktyce i trzeba zadbać o zdrowie emocjonalne naszych dzieci odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

    RAD / 2017-10-25 12:30:26

    Jest parę stron, które zajmują sie w zasadzie tylko zagadnieniem bezpieczeństwa w sieci. Sporo o relacji internet - dziecko jest choćby na klikajbezpiecznie.pl Niestety maluchy są pomysłowe, czasem zbyt pomysłowe, dlatego lepiej sie dobrze zabezpieczyć, aby uniknąć sytuacji, gdzie dziecko ściągnie coś, czego nie powinno.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: