eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 40/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 40/2017

2017-10-07 19:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 39/2017

  • Cyberbezpieczeństwo. To w coraz większym stopniu problem światowy. W poprzednim roku co czwarta firma została zaatakowana w ramach złośliwej kampanii reklamowej, w wyniku czego zainstalowało się na komputerach użytkowników niechciane oprogramowanie. Według raportu Check Point Security liczba ataków malware na firmy wzrosła w ciągu ostatniego roku o 900 proc.
  • Światowy rynek węgla. Korzystna zmiana cen powoduje, że Amerykanie eksportują węgiel do Europy. Pierwszy statek z węglem z USA ma przypłynąć do Polski w połowie października. Oznacza to, że polski rząd zmienił dotychczasową politykę w tej dziedzinie. Dotąd krajowe spółki energetyczne miały zakaz importu, a Węglokoks miał sprzedawać węgiel z importu wyłącznie zagranicznym klientom. Teraz możliwe jest już sprowadzanie węgla zza granicy.. Przyczyną zmiany polityki przez polski rząd są problemy z dostępnością polskiego węgla. Sprowadzaniem go z zza granicy zainteresowała się także krajowa energetyka zawodowa. Mamy informacje, że planowana jest też dostawa węgla z Kazachstanu i Kolumbii.
  • Światowy rynek ropy. Ropa na światowych rynkach tanieje i jest to skutkiem nadpodaży. Ma na to także wpływ rekordowy eksport amerykańskiej ropy. W tym tygodniu cena amerykańskiej ropy WTI wahała się ok. 50 USD za baryłkę. Eksport ropy naftowej z USA wzrósł w minionym tygodniu do rekordowego poziomu 1,98 mln baryłek dziennie.
  • Chiny przełamują kolejną granicę. Przed kilkoma dekadami kapitalistyczny świat (w tym USA) popełnił kardynalny błąd w prognozowaniu przyszłości światowej gospodarki. Zlekceważono możliwości gospodarcze Chin, przewidując ich globalną ekspansję głównie w sektorze masowych towarów, które nie wykorzystują zaawansowanych technologii, a ich atutem jest przede wszystkim tania siła robocza. Teraz w wielu dziedzinach w konfrontacji z Chińczykami przegrywa wiele firm o dotąd ustalonej, wysokiej pozycji rynkowej. Ostatnio zostały zagrożone dwa bastiony światowego lotnictwa: amerykański Boeing i europejski Airbus. Zaprezentowano chiński samolot pasażerski C919, który ma być konkurencją dla Boeinga 737 i Airbusa A320, który odbył swój kolejny, drugi już lot. Jego producentem jest państwowa firma lotnicza COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China). Silniki do tego samolotu są produkowane przez konsorcjum CFM International, które współtworzą amerykański General Electric i francuski Safran, a znaczną część wyposażenia pokładowego, w tym zwłaszcza elektronicznego, dostarczają zagraniczne firmy lub ich joint-ventures z partnerami chińskimi. Co prawda COMAC twierdzi, że ma już zamówienia na łącznie 570 samolotów C919 od 23 różnych, chińskich użytkowników. Jednak przed chińskim producentem są jeszcze do spełnienia trudne testy, by otrzymać certyfikację nie tylko na eksploatację C919 nie tylko w Chinach, ale także na światowych rynkach.
  • Amerykańskie podatki. Ogłoszona przez D. Trumpa i Republikanów reforma podatkowa w Stanach Zjednoczonych przewiduje cięcia stawek dla osób fizycznych i firm oraz znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Stawka podatku dla osób prawnych miałaby zostać obniżona z 35 do 20 proc. System podatkowy dla osób fizycznych ma być uproszczony. Zamiast obecnych siedmiu stawek - od 10 do 39 proc., obowiązywałyby trzy: 12, 25 i 35 proc. Zyskaliby też mniej zamożni Amerykanie, bo zostanie podwojona kwoty wolna od podatku. Teraz nad tym projektem będzie pracował Kongres.
  • JP Morgan w Polsce. Dyrektor zarządzający JP Morgan Steve Cohen potwierdził decyzję banku o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib tej światowej instytucji w Polsce. Zamiary banku dotyczą poważnych projektów w naszym kraju i w krajach sąsiednich, bo przewiduje się zatrudnienie ok. 3 tys. osób. Świadczy to też, że bank docenia posiadanie przez nas posiadanie kapitału ludzkiego, przygotowany do "wyzwań przyszłości".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

KOŃCEM TYGODNIA ODREAGOWANIE NA WALUTACH RYNKÓW WSCHODZĄCYCH (EM). W przyszłym tygodniu zwróć uwagę na te procesy!

Wczorajsze umocnienie walut rynków wschodzących zupełnie poza schematami i wbrew korelacjom widocznym na innych klasach aktywów, dlatego w naszej ocenie przejściowe. Dziś powrót do krótkoterminowego trendu deprecjacji. W centrum uwagi publikacja sprawozdania z wrześniowego posiedzenia EBC.

Środowa sesja przyniosła nieoczekiwane, mocne uderzenie popytu na waluty rynków wschodzących. W szczególności te, które od początku tygodnia traciły najbardziej. Węgierski forint zyskał wyraźnie, pomimo informacji, że KE przeszła do II etapu procedury o naruszenia prawa UE przez Budapeszt. Złoty powrócił w rejon maksimów z ostatnich 5 dni. Był jedną z lepiej zachowujących się walut świata. EUR/PLN ponownie przetestował wsparcie na 4,2950, USD/PLN dołki października (3,65).

Po konferencji prasowej Rady Polityki Pieniężnej po posiedzeniu ws. stóp procentowych (nie uległy zmianie) złoty oddał niewielką część zysków. Prezes NBP A. Glapiński podtrzymał swoje stanowisko o braku konieczności ich podnoszenia aż do końca 2018 r. W jego ocenie w najbliższych miesiącach inflacja ponownie spadnie w okolice dolnej bariery przedziału wahań, w których stara się ją utrzymywać NBP (1,5 proc.), a w kolejnych kwartałach będzie umiarkowana. Podobne stanowisko w sprawie stóp wyraziła uczestnicząca w konferencji G. Ancyparowicz. W komunikacie NBP zaznacza, że przyspieszenie w budownictwie wskazuje na ożywienie inwestycyjne.

Dane gospodarcze ze strefy euro bez zaskoczeń w przypadku indeksów PMI dla usług (za wrzesień), słabiej, jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną (za sierpień). Natomiast indeks ISM aktywności amerykańskiego sektora usług wzrósł wyraźnie w ubiegłym miesiącu osiągając rekordowo wysoki poziom od sierpnia 2005 r. i trzeci najwyższy wynik w ostatniej dekadzie. Dane potwierdzają przyspieszenie gospodarki w II poł. r. oraz znikomy wpływ huraganów na aktywność w skali kraju. Odczyt ISM podtrzymuje oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych Fed w grudniu, a krótkoterminowo powinien wspierać dolara. Po początkowych spadkach, w drugiej części dnia w środę waluta USA odzyskała straty kończąc sesję blisko poziomu 1,1760.

Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: