eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetUdostępnij komputer naukowcom

Udostępnij komputer naukowcom

2003-03-29 00:24

Firma Google, choć jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie wyszukiwania informacji w Internecie, nie spoczywa na laurach i wciąż rozszerza swoja ofertę o nowe usługi. Na udostępnianym przez Google pasku narzędziowym pojawiła się kolejna opcja - Google Compute. Pozwala ona użytkownikowi systemu Windows na udostępnienie mocy obliczeniowej swojego komputera naukowcom.
Eksperymentalny program Google Compute to najnowszy masowo dostępny wynalazek z Google Labs. Pozwala wziąć udział w programie badawczym Folding@home, prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Projekt ma na celu stworzenie trójwymiarowych modeli protein na podstawie analizy zawartych w nich informacji genetycznych. Lepsze zrozumienie struktury protein pomoże w opracowywaniu nowych leków i rozwoju biologii molekularnej.

Modele do przeliczenia są dzielone na małe fragmenty i rozsyłane do komputerów osób biorących udział w programie. Choć komputery domowe są nieporównanie wolniejsze od maszyn w laboratoriach badawczych, masowość takich działań może przynieść znaczący progres w pracach. Google reklamuje swoją akcję hasłem "Czas bezczynności twojego komputera jest zbyt cenny, by go marnować". Podobnie jak w innych programach tego typu, Google Compute wykorzystuje wolne moce komputera i nie wpływa negatywnie na jego pracę. Może działać na komputerach, gdzie są już zainstalowane podobne programy, jak np. SETI@home.

Google Compute w ograniczonym wymiarze działa już od roku – w marcu 2002 Google zaprosiło do współpracy 500 mieszkańców Kalifornii.

Strona, z której można zainstalować Google Compute: .

oprac. : Beata Szkodzin / 4Press

Więcej na ten temat: google compute, google, seti@home
Wideo zamiast sms-ów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: