Rynek pracy w III kwartale 2017 r.
2017-10-16 11:53
Oferty pracy © georgejmclittle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy w II kwartale 2017 r.
Najwięcej pracy na Mazowszu
Jak wynika ze statystyk serwisu Praca.pl, w III kwartale br. niemal co piąte (18%) ogłoszenie o pracę pochodziło z Mazowsza, w czym 60% z Warszawy. Na kolejnych miejscach uplasowały się Śląsk i Małopolska (po 11% ofert), Dolny Śląsk (10%) oraz Wielkopolska (9% całości). Łączna ilość ofert okazała się jednak niższa niż w analogicznym okresie minionego roku.
Rynek pracownika? Jest, ale nie w administracji.
Najświeższe doniesienia z rynku pracy wyraźnie pokazują, że Polacy coraz mniej chętnie decydują się na zmianę pracy. Wyraźnie też widać, że w niektórych obszarach warunki dyktują pracownicy. Taka sytuacja ma miejsce w IT oraz w sprzedaży i obsłudze klienta, gdzie pozyskanie wykwalifikowanych pracowników staje się nie lada wyczynem. Coraz większe trudności sprawia również zatrudnienie pracowników produkcyjnych, fizycznych i kierowców. Ogłoszenia o pracę z tych obszarów zawodowych cieszą się dużo niższym niż rok temu zainteresowaniem odwiedzających portal Praca.pl.
Wprost przeciwnie jest w administracji biurowej. Osoby szukające pracy w tym sektorze niestety nie mogą przebierać w ofertach. Natomiast zainteresowanie ofertami na stanowisko specjalisty ds. administracyjnych z kwartału na kwartał rośnie. W trzecim kwartale tego roku użytkownicy Praca.pl przeglądali oferty pracy na to stanowisko znacznie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (odsłony wzrosły o blisko 40%).
Przydatne linki:
Oferty pracy
Użytkownicy portalu Praca.pl najchętniej aplikują na oferty pracy z następujących obszarów:
- Administracja biurowa,
- Badania i rozwój,
- HR/kadry.
W trzecim kwartale 2017 na jedną ofertę zamieszczoną w obszarze administracji biurowej było średnio 26 aplikacji. Odwrócił się natomiast widoczny w 2016 roku trend wzmożonych poszukiwań specjalistów ds. HR – znacząco, bo aż o 60% zmniejszyła się liczba ogłoszeń.
fot. mat. prasowe
Obszary zawodowe z największym wzrostem ilości ogłoszeń o pracę (III kw. 2017 roku vs III kw. 2016 r
Obszary: budownictwo i praca fizyczna zmagają się z największymi brakami kadrowymi
Trend ten związany jest również z okresem wakacyjnym i zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych. Wcześniejsze kwartały pokazały jednak, że bez względu na porę roku, coraz trudniej pracodawcom jest znaleźć pracowników fizycznych i produkcyjnych. Braki kadrowe, szczególnie w budownictwie dość skutecznie uzupełniane są przez naszych wschodnich sąsiadów, jednak ofert ciągle przybywa.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)