Programy Partnerstwa Publiczno - Prywatnego
2006-04-18 13:50
Przeczytaj także: Czy w administracji publicznej jest miejsce dla sztucznej inteligencji?
Programy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego są stosowany przez rząd Wielkiej Brytanii w celu realizacji części inwestycji rządowych. Dotyczy on długoterminowych kontraktów pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym w zakresie budowy i utrzymania obiektów w sektorze usług publicznych, a także świadomego ich wykorzystywania. W Zjednoczonym Królestwie kontrakty oparte na Programach PPP stanowią już około 11% wydatków publicznych. Programy sprawdziły się w Wielkiej Brytanii, dlatego wiele państw na całym świecie jest nimi zainteresowane.We wdrożeniu i realizacji Programów w Polsce pomaga Ambasada Brytyjska. Na jej zlecenie Researcher by Call Center Poland SA przeprowadził wśród pracowników sektora publicznego badanie, dotyczące znajomości i zastosowania Programów PPP. Po przeprowadzeniu badania wyciągnięto następujące wnioski:
• W ponad 70% przypadków w Urzędach Miast i Gmin nie ma działu ani osoby, która zajmowałaby się Programami Partnerstwo Publiczno - Prywatnego.
• Ponad 80% urzędów, które nie korzystały jeszcze z Programów PPP, ma w planach jego zastosowanie.
• Przeszkodą w realizacji Programów PPP jest brak informacji na jego temat oraz niewystarczające regulacje prawne.
• Osoby, które zajmują się inwestycjami w Urzędach Miast i Gmin, mają wiele pomysłów, które pomogłyby w rozwoju ich regionu. Niestety, na wiele z nich nie ma funduszy.
• Spośród urzędów, które brały udział w badaniu, ponad 10% wykorzystało lub korzysta obecnie z Programów PPP. Został on zastosowany w sektorach: służby zdrowia, budowlanym, gospodarki wodnej, wywozu i zagospodarowania odpadów, turystycznym (przy budowie ośrodków wypoczynkowych).
Wyniki ankiety dowodzą, że zastosowanie Programów Partnerstwo Publiczno-Prywatnego w Polsce jest niewystarczające. Główny nacisk należy położyć na edukację pracowników sektora publicznego w tym względzie i uświadomienie im, że działanie w oparciu o takie partnerstwo przynosi pożądane, wymierne korzyści dla obu sektorów.
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl