Świat: wydarzenia tygodnia 41/2017
2017-10-15 10:44
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 40/2017
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a kryptowaluty. Po długim okresie milczenia w sprawie kryptowalut ta prestiżowa instytucja zabiera głos. Szefowa MFW Christine Lagarde wyraża pogląd, że "nadszedł czas, aby światowe banki centralne i organy nadzoru zaczęły na poważnie zajmować się kryptowalutami" . Uważa ona, że już teraz coraz liczniejsze fintechy mają coraz większy wpływ, a niekiedy skutecznie wstrząsają usługami finansowymi i systemem płatność. Jej zdaniem to dziś coraz poważniejszy problem i nie należy go lekceważyć. Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze, a bitcoin, litecoin, ethereum - to tylko te najpopularniejsze. Na rynku pojawiają się kryptowaluty, które wprowadzają też różne firmy.
- Polska gospodarka, jak ją widzą inni.. Standard & Poor's podwyższyła prognozę wzrostu Polskiej gospodarki na 2017 rok z poziomu 3,6 do 4,2 proc. w 2017 r. oraz obniżyła dotychczasowe prognozy dla poziomu deficytu sektora finansów publicznych. Agencja podwyższyła też prognozę wzrostu PKB w 2018 roku do 3,8 proc. Agencja skorygowała też prognozy deficytu sektora finansów publicznych na lata 2017-18 odpowiednio do 2,6 proc. i 2,8 proc. Agencja S&P w lipcu potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie "BBB+/A-2" z perspektywą stabilną.
- Globalny rynek ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po ok 51 USD/baryłkę. A ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie po ok. 56,70 USD za baryłkę. OPEC dąży do kolejnych ograniczeń dostaw ropy. Chce też, aby cięcia wprowadziły kolejne kraje. Arabia Saudyjska to największy producent ropy w OPEC. Poinformowała, że w przyszłym miesiącu ograniczy eksport ropy do najniższego poziomu od stycznia 2015 r. Sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo ocenił popyt na surowiec w 2018 r. będzie zbliżony do poziomu z 2017 r.
- Przypadek Kodaka- światowego potentata przestrogą nie tylko dla ludzi biznesu. Zdaniem ekspertów im większy sukces, tym boleśniejsza może być porażka... Jak wiadomo Kodak wynalazł cyfrową fotografię i był największym drukującym zdjęcia graczem na rynku, a już 2012 złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa! Stało się tak kilka lat po premierze pierwszego iPhone'a, który to fakt przegapili szefowie Kodaka. Nie dostrzegli tego, że fotografia będzie coraz bardziej mobilna na smartfonach. Zdecydowałem się na przypomnienie tego wydarzenia, bo w informacjach z rynków dominuje dziś nadmierny optymizm, bez zwracania uwagi na wzrastające zagrożenia i wciąż funkcjonujące mechanizmy rynkowe (!), a których wagi nie są w stanie wyeliminować, a przynajmniej zrównoważyć hałaśliwe wypowiedzi niektórych polityków. W dalszym ciągu aktualne są pytania: co dalej, co czeka nas w bliższej i dalszej perspektywie... Nie zawsze mamy świadomość co nam sprzyja i jak możemy to wykorzystać, ale też: jakie są przed nami zagrożenia, jak je uniknąć, lub przynajmniej jak zmniejszyć ich siłę rażenia?... Dzielę się tą refleksją, po dzisiejszym bezkrytycznym (ale głośnym) wystąpieniu jednego z ważnych ludzi w naszym kraju... (aut. HSKT)
- Miliardowe zmiany na rynkach. Bayer planuje przejąć Monstanto za 66 mld USD. O tym wiadomo od września 2016 roku. Jednak do dziś koncern czeka na pozwolenie od instytucji zajmujących się konkurencją na rynku, na planowaną transakcję. BASF to trzeci największy producent chemii rolniczej i to on kupuje od Bayera dział zajmujący się nasionami i chemią chwastobójczą za 7 mld USD. Ta transakcja ma pomóc Bayerowi w pokonaniu obaw instytucji kontrolnych, że po przejęciu Monstanto nie będzie to zbyt duża przewaga niemieckiego giganta na rynku.
- Systemy dla autonomicznych samochodów coraz atrakcyjniejsze. Do rywalizacji w tej dziedzinie włączył się CyanogenMod (do niedawna firma rozwijająca system operacyjny open source, rywal dla systemu Android). Rywalizacje z Androidem nie do końca udała się, firma stworzyła system dla zaawansowanych użytkowników, nie dla przeciętnego użytkownika. Teraz firma stawia na systemy autonomicznej jazdy, zarzucając prace nad tym systemem i nie zamierza go dalej rozwijać.
- Zagraniczni inwestorzy inwestują w polskie nieruchomości. Dotyczy to głównie sektora handlowego. Naszym atutem jest także wysoki poziom kwalifikacji naszych kadr z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I półroczu wyniosła ok. 1,5 mld euro. Według raportu Colliers International i Deloitte Legal pt. "Polskie miasta regionalne, jako produkt inwestycyjny" najwięcej inwestują przedsiębiorcy z USA (29 proc. udziału), Wielkiej Brytanii (18 proc.), Niemiec (16 proc.) i RPA (13 proc.).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
TWÓJ SZEF TEŻ MOŻE BYĆ HAKEREM...
Na każde 5 ataków, które zostaną zidentyfikowane jako phishing, przypada 20, które ominęły zabezpieczenia – wynika z danych Ironscale. W 95% przypadków, złodzieje wysyłają indywidualne wiadomości, które do złudzenia przypominają codzienną korespondencję.
Phishing to w głównej mierze próba przejęcia informacji wrażliwych, czyli haseł lub tajemnic handlowych, których posiadanie pozwala m.in. na kradzież pieniędzy. Już teraz niemal 95% prób phishingu jest wysoce celowanych. Złodzieje atakują pojedyncze skrzynki odbiorcze, wcześniej zbierając szczegółowe informacje o właścicielu danego adresu e-mail. I tak w przypadku odbiorców usług takich jak telewizja czy internet, złodzieje wiedzą doskonalone z jakiej firmy korzysta dana osoba i w którym dniu otrzymuje fakturę. Natomiast w przypadku pracowników, przestępcy podszywają się pod zespół komunikacji wewnętrznej czy przełożonego. Co ważne, wiadomości do złudzenia przypominają codzienne e-maile. Złodzieje powielają już nie tylko styl i szablony językowe powszechnie używane w danej branży, lecz także coraz częściej korzystają z rzeczywistych szczegółów wyróżniających daną firmę – kopiują stopki mailowe, logotypy, a także dbają o wiarygodne tematy e-maili, zgodne z profilem działalności firmy. Przestępcy załączają też pliki czy linki chronione hasłem. Tym samym podkreślają ich znaczenie i poufność. Tak podrobione wiadomości rozsyłane są nie tylko wewnątrz przedsiębiorstwa lecz także do aktualnych i potencjalnych partnerów.
- Wykorzystanie wizerunku znanych firm w atakach phishingowych to częsta praktyka. Bez podszycia się pod instytucje wzbudzające zaufanie, ataki tego typu nie byłyby skuteczne. Dlatego tak istotne jest, aby przedsiębiorcy zadbali o własne bezpieczeństwo i wdrożyli odpowiednie zabezpieczenia. Firmy mogą m.in. włączyć funkcję, która spowoduje, że przy każdym e-mailu pojawi się specjalny znaczek uwierzytelniający – mówi Michał Walachowski, dyrektor zarządzający z EmailLabs.
Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, iż najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa internetowego jest człowiek. W danej firmie wystarczy kilku nieświadomych zagrożenia pracowników, którzy klikną na zainfekowany link, aby zdobyć dane wrażliwe. Co istotne, wirusy są instalowane na komputerach na długi okres. Jak podaje Ironscale, czas od naruszenia do wykrycia niebezpieczeństwa wynosi średnio 146 dni.
- Newralgicznym punktem dla cyberbezpieczeństwa jest moment podejmowania decyzji przez pracownika czy otworzyć zawartość danego e-maila. Osobę świadomą zagrożenia trudniej będzie oszukać, dlatego tak istotna jest ciągła edukacja w tym zakresie. Nie można jednak pomijać znaczenia odpowiednich rozwiązań systemowych. To właśnie one są w stanie ochronić najważniejsze dane przed wyciekiem. Trzymając kluczowe informacje w chmurze możemy spać spokojnie, bo skompresowane i zaszyfrowane kopie dokumentów, umieszczane są w różnych lokalizacjach geograficznych. Dzięki temu są bezpieczne. Warto też oczywiście regularnie aktualizować oprogramowanie – podsumowuje Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group.
Michał Walachowski, dyrektor zarządzający z EmailLabs.; Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży Onex Group
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)