Europa: wydarzenia tygodnia 42/2017
2017-10-22 10:47
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 41/2017
- Dwudniowy szczyt unijny Ostatni szczyt miał jeszcze dwa tematy: Turcja i pomoc dla tego kraju. Ostatecznie unijni przywódcy nie podjęli żadnych decyzji w kwestii zamrożenia lub zerwania negocjacji o wejściu Turcji do UE. Jednak zdecydowano o zmniejszeniu wielkości funduszy unijnych na reformy dostosowujące do akcesji Warto zwrócić uwagę na wypowiedź A. Merkel w wypowiedzi przed wyborami, w której oświadczyła, że w obecnej sytuacji jest przeciwna wejściu Turcji do UE i że "będzie rozmawiać z partnerami z UE", by zakończyć tureckie negocjacje akcesyjne...
- Brexit. Na jaki etapie są negocjacje "rozwodowe". Ważnym tematem ostatniego szczytu przywódców unijnych był Brexit. Ostatecznie przywódcy 27 krajów nie zgodzili się na przyspieszenie rozmów o stosunkach z Londynem po Brexicie. To nie jest na rękę Brytyjskiemu rządowi, któremu zależy na jak najszybszych negocjacjach o okresie przejściowym pomiędzy brexitem (najpóźniej w marcu 2019 r.) a wejściem w życie nowej brytyjsko-unijnej umowy o stosunkach handlowych. Należy przypuszczać, że mimo obecnej porażki w tej sprawie, rząd Theresy May będzie naciskał na Brukselę, ponieważ obawia się chaosu prawnego po marcu 2019 r. W dalszym ciągu nie jest rozwiązany problem kosztów Brexitu.
- Narasta konflikt pomiędzy Madrytem i Barceloną. Coraz bliżej jest kolejny etap konfliktu. Wiele wskazuje na to, że nadzwyczajne posiedzenie hiszpańskiego rządu podejmie decyzję o zawieszeniu katalońskiej autonomii. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rząd centralny wykorzysta artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji. Jak wiadomo w Katalonii odbyło się referendum nieuznane przez władze w Madrycie, które dały Barcelonie czas na wycofanie się z dążeń niepodległościowych. W odpowiedzi premier Katalonii zagroził ogłoszeniem niepodległości.
- Unio! Jaka jest twoja przyszłość? W ostatnich miesiącach głównym inicjatorem naciskającym UE do myślenia o przyszłości był francuski prezydent. Macron. Jego koncepcje były komentowane jako wizjonerskie, ale jednocześnie trudne do przyjęcia dla wszystkich krajów unijnych. Z dystansem podchodzili do tych koncepcji Niemcy, jeszcze niedawno zajęci wyborami do Bundestagu, a obecnie negocjujący skład nowego rządu. W tej sytuacji niecierpliwie oczekiwano na stanowisko w tej sprawie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Ostatnio, po konsultacjach z szefami rządów opublikował on "Program Przywódców" ("Leaders' Agenda") na najbliższe kilkanaście miesięcy. Wg analityków nie jest to dokument rewolucyjny w swojej treści (jak wypowiedzi Macrona). Raczej zachęca do utrzymania jedności w unijnym gronie i dopiero potem podjęcia wysiłku stworzenia koncepcji działania z uwzględnieniem elementów znanych pod hasłem 'Europa dwóch prędkości". W tym też tonie odbywały się obrady szczytu unijnych przywódców.
- Litwini kwestionują decyzję Komisji Europejskiej o karze grzywny w wysokości 28 mln euro. Jak wiadomo Państwowa spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai została ukarana przez Brukselę za rozebranie torów z Możejek do granicy z Łotwą, co uderzyło w interesy polskiej spółki Orlen. Teraz Orlen musi korzystać z dłuższej i droższej drogi, wykorzystującej port w Kłajpedzie. Skargę do KE skierował Orlen w 2008 roku, a postępowanie Bruksela rozpoczęła w 2013 roku...
- Paryż chroni swoje środowisko. Obowiązuje perspektywiczna decyzja władz francuskiej stolicy mającej na celu ochronę środowiska. Zdecydowano, że od 2030 zabronione będzie używanie samochodów napędzanych benzyną, jak i olejem napędowym. Do tego czasu napęd elektryczny ma obowiązywać w samochodach osobowych i w transporcie publicznym
- Unia Europejska rozważa zawarcie umowy handlowej z Mercosurem. Bruksela chciałaby zrobić to jeszcze w tym roku. W unijnym gronie są kraje sprzeciwiające się tej koncepcji. Istnieją obawy, ze umowa może uderzyć w interesy unijnego rolnictwa. Wątpliwości dotyczą też przestrzegania zasady "wzajemności" w wymianie handlowej. Wątpliwości w tym zakresie prezentuje Francja. Mercosur to wspólnota gospodarcza państw Ameryki Południowej. Kraje Ameryki Południowej zrzeszone w Mercosur, jak Brazylia, Argentyna czy Urugwaj, są dużymi producentami produktów rolniczych.
- Europa wobec kryptowalut. EBC krytycznie wypowiada się wobec kryptowalut. Zdaniem prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego kryptowaluty, np. bitcoin, nie są wystarczająco "dojrzałe", by je regulować. Szersze wypowiedzi kierownictwa EBC dotyczące tego zjawiska (coraz bardziej obecnego na rynkach finansowych) są w swojej treści wymijające.
- Niepokojące perspektywy. W najnowszym raporcie Torsten Sløk, główny globalny ekonomista Deutsche Banku zwraca uwagę na poważne zagrożenie dla rynków finansowych. Jego zdaniem prawdziwym problemem mogą okazać się biliony USD ulokowane w obligacjach o ujemnej rentowności. Jego zdaniem "na obligacjach wytworzyła się gigantyczna bańka spekulacyjna, która tylko czeka, aby pęknąć". To konsekwencja "lekarstwa" na kryzys 2008 roku, kiedy to banki centralne zaczęły w dużych ilościach skupować papiery dłużne, co miało pomóc finansować się państwom po kryzysie z 2008 r. i ujarzmić rosnący dług, który wystrzelił również w Europie.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POZYTYWNA DECYZJA AGENCJI RATINGOWEJ S&P W CENIE ZŁOTEGO?
Z najważniejszych informacji zza oceanu, na krótkiej liście kandydatów na szefa Fed są ponoć J. Powell i J. Taylor. Obaj to „jastrzębie”. Według teorii nazwanej od nazwiska tego drugiego, stopa procentowa w USA powinna być obecnie na poziomie 3,75 proc. Wybór Taylora będzie pozytywnym impulsem dla dolara.
Z kolei w nocy Senat przyjął stosunkiem głosów 51:49 projekt budżetu na 2018 r. Pozwala to na dalsze procedowanie wartego 1,5 bln USD pakietu obniżki podatków. Niewątpliwy sukces D. Trumpa. Dolar i giełdy pozytywnie zareagowały na tę wiadomość.
W centrum uwagi w Polsce przegląd ratingu agencji Standard&Poor’s. Ewentualna pozytywna decyzja (nawet podwyżka ratingu do A-) zostały w naszej ocenie przez ostatnie 2 tygodnie w większości uwzględnione w cenie złotego. Potencjał jego dalszego umocnienia jest niewielki.
Przy spadających giełdach w Europie, w ślad za głęboką przeceną akcji w Hong Kongu, złoty pozostał stabilny odzwierciedlając jedynie wahania cen na parach bazowych. W czwartek zyskał do dolara i funta, stracił do franka szwajcarskiego i euro. Umocniły się obligacje z krótkiego końca krzywej. Rentowności tych papierów są obecnie blisko wyrównania rocznych minimów z września (1,66 proc.). 10-latki po wzrostach cen z I poł. października zaczynają stabilizować się przy rentowności na poziomie 3,30 proc. Spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach ich dochodowość odczuwalnie wzrośnie. W konsekwencji przed końcem roku straci złoty.
W krótkim terminie na czoło czynników kształtujących wartość polskiej waluty wysuwa się wieczorna decyzja agencji Standard&Poor’s w sprawie ratingu zadłużenia Polski. Ubiegłoroczne cięcie oceny do poziomu BBB+ - najniższego spośród 3 największych agencji – wywołało sporo zamieszania i jak się okazało, było nieuzasadnione. Od tego czasu klimat inwestycyjny poprawił się, a napięcia polityczne osłabły. Gospodarka przyspieszyła, a sytuacja budżetu i zadłużenia ogółem jest stabilna.
S&P utrzymuje rating Polski o dwa stopnie poniżej Moody’s (A2) i jeden Fitch (A-). U wszystkich perspektywa ratingu jest stabilna. Wydaje się zatem, że podniesienie dziś perspektywy do pozytywnej jest racjonalnym oczekiwaniem. Jednocześnie, nie można wykluczyć, że S&P pokusi się o zrównanie oceny z Fitch Ratings. Oznaczałoby to podniesienie ratingu o 1 stopień i podtrzymanie stabilnej perspektywy. Być może właśnie ostatnie oderwanie złotego in plus od wzorca wyznaczonego przez koszyk walut emerging markets (PLN 2. najmocniejszą walutą świata w październiku) jest wyrazem takich oczekiwań inwestorów.
Wysokie, jak mniemamy, zdyskontowanie już w cenie złotego pozytywnego efektu przeglądu S&P sprawia, że szanse na to, że w przypadku realizacji nawet najbardziej optymistycznego scenariusza (rating w górę i stabilna perspektywa) nasza waluta jeszcze się umocni są mocno ograniczone. Może wręcz dojść do sytuacji, że po chwilowej euforii bezpośrednio po takiej decyzji, dojdzie do realizacji zysków ze strony dużych graczy, co spowoduje odwrócenie krótkoterminowego trendu aprecjacji. Także brak decyzji lub utrzymanie oceny bez zmian będzie oddziaływało w kierunku osłabienia złotego. Nie zakładamy, że w obecnych warunkach S&P obniży Polsce ratingu lub jego perspektywę.
Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)