eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor oil&gas w 2018 roku: jakie perspektywy?

Sektor oil&gas w 2018 roku: jakie perspektywy?

2017-10-25 09:05

Sektor oil&gas w 2018 roku: jakie perspektywy?

Jakie perspektywy dla branży oil&gas? © poylock19 - Fotolia.com

NES Global Talent we współpracy z portalem pracy Oil and Gas Job Search przygotował raport płacowy sektora oil&gas 2017. W badaniu brało udział 10000 osób ze 158 krajów pracujących w branży oil&gas w różnych specjalizacjach. Z badania jasno wynika stabilizacja zatrudnienia w roku 2017 oraz optymizm jego zwiększenia w roku 2018. 89% pracodawców nie przewiduje zwolnień w przyszłym roku, a 55% biorących udział w badaniu oczekuje poprawy biznesu w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.

Przeczytaj także: Polacy a rynek gazu

W roku 2017 pracodawcy zatrudnili o 8% więcej pracowników niż w roku 2016, z czego największy wzrost zatrudnienia nastąpił w Ameryce Północnej (o 54%) oraz w Europie (o 21%). Ponad połowa pracodawców uważa, że w roku 2018 pensje pracowników wzrosną o 5%, a 68% pracowników oczekuje podwyżki wynagrodzenia w następnych 12 miesiącach.

Na rynek pracy w Europie pozytywny wpływ ma odblokowanie kilku dużych projektów inwestycyjnych w Kazachstanie oraz Afryce Wschodniej. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na kadry w centrach inżynieryjnych we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W regionie Morza Północnego należy spodziewać się większej ilości projektów serwisowych oraz modyfikacyjnych, co pozwala na zatrudnianie inżynierów w Norwegii.

Co ciekawe, aż 63% respondentów uważa, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA jest dobry dla perspektyw rozwoju branży oil&gas. W przypadku załamania sektora w najbliższych 12 miesiącach 46% pracowników chce pozostać dalej w branży oil&gas i zaakceptuje niższe wynagrodzenie. 54% pracowników zmieni w takiej sytuacji sektor pracy, z czego 19% będzie szukać pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii, a 18% w budownictwie.

fot. poylock19 - Fotolia.com

Jakie perspektywy dla branży oil&gas?

Na polskim rynku oil&gas należy spodziewać się zapotrzebowania na inżynierów z branży budownictwa gazociągów przesyłowych.


Pracownicy szukający pracy w branży oil&gas najczęściej znajdują pracę za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu firmy rekrutacyjnej (24%), z polecenia innych pracowników (20%), aplikowania na ogłoszenie na portalu pracy (18%) oraz aplikując bezpośrednio na stronie internetowej pracodawcy (15%).

Polski rynek oil&gas w roku 2018


Według Bartosza Maciaszka z firmy NES Global Talent na polskim rynku oil&gas należy spodziewać się zapotrzebowania na inżynierów z branży budownictwa gazociągów przesyłowych. Wysyp inwestycji zlecanych przez Gaz System oraz bardzo mała liczba inżynierów z takim doświadczeniem powoduje wzrost płac w tym sektorze nawet o 100%. Zlecenia na projektowanie i zarządzanie projektami trafiające do firm z Francji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii są często zlecane do polskich oddziałów tych firm. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na inżynierów pracujących w centrach inżynieryjnych w Polsce. Dalej nie widać odbicia w sektorze wykonawstwa konstrukcji na potrzeby zagranicznych przedsiębiorstw sektora offshore. Inżynierowie mogą także spodziewać się zatrudnienia na projektach inwestycyjnych związanych z budową instalacji chemicznych i petrochemicznych.

Bartosz Maciaszek
Operations Manager w Polsce


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: