Rynek biurowy w Warszawie w I-III kw. 2017 r.
2017-11-02 09:33
Biurowce w Warszawie © Artur Henryk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie w I poł. 2017 r.
Ostatnie doniesienia odnośnie prognoz wzrostu PKB Polski, jakie formułowały m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, agencje Fitch i Moody’s, czy Goldman Sachs to wyraźny sygnał, że pozycja naszego kraju i Warszawy prezentuje się całkiem okazale, co bez wątpienia przyczynia się do wzrostu atrakcyjności naszej stolicy w oczach inwestorów.Popyt
„Intensywny rozwój Warszawy, która stała się jednym z kluczowych ośrodków finansowych w Europie, wywiera istotny wpływ na kondycję, w jakiej znajduje się tutejszy rynek biurowy. Na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów br. popyt brutto w stolicy wyniósł blisko 590 000 mkw., co oznacza, że osiągnął 78% łącznego zapotrzebowania z poprzedniego roku. Duże transakcje najmu, które powinny pojawić się jeszcze w tym roku, pozwalają przypuszczać, że tegoroczny wynik okaże się bardzo dobry”, tłumaczy Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.
Podaż
Wolumen nowej podaży w tym roku jest znacznie niższy niż w 2016 r. Do tej pory do użytku oddano prawie 205 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie, z czego nieco ponad 73 500 mkw. w III kwartale. Kolejne 80 000 mkw. może trafić na rynek stołeczny do końca roku, z czego prawie połowa jest już zabezpieczona umowami przednajmu. W 2018 r. spodziewany jest dalszy spadek wolumenu nowej podaży.
„Zwróćmy jednak uwagę na to, że obecnie w budowie pozostaje ok. 770 000 mkw. biur co znajdzie swoje odzwierciedlenie we wzroście wolumenu nowej powierzchni w latach 2019-2020. Jest to konsekwencja realizacji szeregu dużych projektów, takich jak Varso Tower, The Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower, które wymagają dłuższego czasu budowy. Te obiekty istotnie wpłyną na panoramę miasta i rozwój warszawskiego rynku biurowego”, komentuje Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
fot. mat. prasowe
Największe umowy najmu w Warszawie, I – III kwartał 2017
Pustostany i czynsze
Okres od stycznia do września oznaczał systematyczny spadek poziomu pustostanów w Warszawie, który obecnie wynosi 12,9%. W obszarach centralnych kształtuje się on na poziomie ok. 11%, co jest najniższym wynikiem od 2013 r., natomiast poza centrum - 14%.
„Spadek poziomu pustostanów jest efektem umiarkowanego wolumenu nowej podaży i silnego popytu, szczególnie wejść nowych podmiotów przy równoległym, organicznym wzroście firm już obecnych w Warszawie. Spodziewamy się, że ten trend powinien utrzymać się również w nadchodzącym roku”, dodaje Mateusz Polkowski.
fot. mat. prasowe
Największe budynki biurowe oddane do użytku w okresie I – III kw. 2017
Najwyższe czynsze transakcyjne utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)