Świat: wydarzenia tygodnia 43/2017
2017-10-29 20:21
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 42/2017
- Amerykańska gospodarka. Według Departamentu Handlu amerykańskie PKB w III kwartale br. wzrosło o 3 proc. r/r, przy czym konsumpcja prywatna wzrosła o 2,4 proc. r/r. Warto dodać, że w II kwartale 2017 roku PKB w USA wzrosło o 3,1 proc.
- Kto będzie szefem amerykańskiego Fed? Według analityków w wyścigu do fotela prezesa Fed nie liczą się już obecna prezes Fed Janet Yellen, ani ekonomista Kevin Warsh. Głównym pretendentem do tego stanowiska jest Jerome Powell. Ten kandydat D. Trumpa jest członkiem zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
- Światowy rynek ropy. W najbliższych dniach Arabia Saudyjska i Rosja będą kontynuować dyskusję o przedłużeniu porozumienia w sprawie cięć dostaw na światowe rynki, by utrzymać obecne ceny. Taka dyskusja jest też prowadzona w gronie krajów OPEC. Pewny wpływ na ceny ropy na rynkach będzie miała ekspansja amerykańskiej ropy. Warto dodać, że baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,62 USD, natomiast ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 59,35 dol. za baryłkę.
- Australia przestaje produkować samochody. Ostatnio zakończono produkcję Holdena, który powstawał w całości na tym kontynencie. Holden był ostatnim australijskim producentem samochodów. Z produkcji wycofała się także Toyota. Analizy pokazały, że taniej jest importować auta niż produkować je na miejscu.
- Opublikowano kluczowe informacje finansowe Microsoftu za trzeci kwartał kalendarzowy 2017 r.). I tak przychód - 24,5 mld USD (wzrost o 12 proc.), zysk operacyjny - 7,7 mld USD. (wzrost o 15 proc.), zysk netto - 6,6 mld USD (wzrost o 16 proc.). W 2015 r. Prezes koncernu Satya Nadella powiedział, że dział chmury komercyjnej w Microsofcie pokona do 2018 r. barierę 20 mld USD. przychodu rocznie .
- Dynamicznie rozwija się dziedzina pojazdów autonomicznych. Firmy tworzą standardy dotyczące wyposażenia technicznego, przede wszystkim liczby czujników zbierających dane z otoczenia i tego, co w danej chwili dzieje się na drodze. I tak jeden z rynkowych liderów -Tesla wykorzystuje 8 kamer, które zapewniają widoczność w 360 stopniach oraz 12 czujników ultradźwiękowych, wykrywających obiekty twarde i miękkie. Inne rozwiązania wykorzystują impulsy z kilkudziesięciu czujników laserowych. Centralnym elementem jest oprogramowanie przetwarzające wszystkie te dane i osprzęt pozwalający na kierowanie pojazdem.
- Człowiek ma już konkurenta. Sophie to robot humanoidalny zbudowany przez firmę Hanson Robotics. W światowej rodzinie robotów wyróżnia się tym, że otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. To nagroda za doskonały występ podczas forum "Future Investment Initiative". Warto jednak zauważyć, że Sophie nie była ubrana w abaję, w której tamtejsze kobiety muszą pokazywać się publicznie, nie miała też zakrytej głowy.
- Zarobki CEO w Microsofcie. Ten światowy gigant ujawnił, że jego CEO, Satyi Nadelli otrzymuje wynagrodzenie podstawowe, ale podlega ocenie przez zarząd firmy. Oceny dokonuje się w kilku różnych dziedzinach i w zależności od tego, jak sobie prezes radzi, w każdej z nich, otrzymuje odpowiedni bonus do podstawowej pensji wynoszącej 1,45 mln USD... Microsoft ujawnił, że prezes jest oceniany przez zarząd w trzech kategoriach: "produkty i strategia"; "klienci i udziałowcy" oraz "kultura i przywództwo". Jednak warto zaznaczyć, że ta podstawowa kwota to tylko niewielka część jego zarobków...
- Decyzje przez. D. Trumpa i jego ekipy z uwagą obserwują najwięksi. Wprowadzane przez nich biznesowe reguły zwiększają ryzyko nawet dla takich gigantów jak niemiecki koncern Daimler. Ostatnio Trump ostro krytykuje import samochodów do Stanów Zjednoczonych, kwalifikując go jako przykład nieuczciwej konkurencji w stosunku do rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Słowa tej krytyki skierował do koncernów produkujących auta w Meksyku i korzystających z porozumienie o wolnym handlu NAFTA. Interesy w USA to znaczący rynek dla niemieckiego koncernu.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Kaspersky Lab: BAD RABBIT POWIĄZANY Z ZAGROŻENIEM EXPETR.
Kolejny komunikat z frontu walki z cyberprzestępcami. Czy kiedyś uda się znaleźć ich pokonać?
Na podstawie dotychczasowej analizy badaczom z Kaspersky Lab udało się potwierdzić, że atak ransomware Bad Rabbit z 24 października posiada wyraźne powiązania ze szkodliwym programem ExPetr, który infekował firmy w czerwcu tego roku.
Analiza wykazała podobieństwo w mechanizmie szyfrującym dane dla okupu, a także w domenach wykorzystywanych przez cyberprzestępców do koordynowania ataku. Podobieństwa wykryto także w kodach źródłowych tych dwóch szkodliwych programów.
Podobnie jak ExPetr, Bad Rabbit próbuje uzyskiwać dane uwierzytelniające przy użyciu usługi WMIC systemu Windows. Jednak dotychczas badaczom nie udało się ustalić, czy Bad Rabbit korzysta z narzędzi EternalBlue oraz EternalRomance wykorzystujących luki w zabezpieczeniach systemu (jak robił to ExPetr).
Badanie wykazało, że cyberprzestępcy stojący za operacją Bad Rabbit przygotowywali się do ataku przynajmniej od lipca 2017 r., ustanawiając swoją sieć zainfekowanych stron, głównie należących do mediów i serwisów informacyjnych.
Na chwilę obecną Kaspersky Lab zidentyfikował niemal 200 celów ataku Bad Rabbit zlokalizowanych w Rosji, na Ukrainie, w Turcji i Niemczech. Wszystkie ataki miały miejsce 24 października 2017 r. i od tego czasu nie odnotowano szkodliwej aktywności w ramach tej operacji cyberprzestępczej. Gdy infekcja zaczęła się rozprzestrzeniać i badacze z różnych firm zaczęli analizować szkodliwy kod, atakujący natychmiast usunęli swoje ślady z zaatakowanych serwerów.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)