eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport III kw. 2017

Przetargi - raport III kw. 2017

2017-11-02 09:59

Przetargi - raport III kw. 2017

Budownictwo mocno wychodzi z dołka © lulu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W trzecim kwartale 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się ponad 33 tysiące ogłoszeń przetargowych, o przeszło 34 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2016 – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. największy wzrost odnotował segment budowlany. Dane wskazują, że sektor publiczny zaczyna wychodzić z zapaści inwestycyjnej.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2017

  • W trzecim kwartale 2017 mocno wzrosła liczba przetargów na prace budowlano-remontowe.
  • Poziom przetargów budowlanych osiągnął wartości wyższe, niż 2-3 lata temu.
  • Dane wskazują na odbicie w „średnich” inwestycjach publicznych.

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w trzecim kwartale 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 33 tys. 436 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wobec 24 tys. 917 ogłoszeń opublikowanych rok wcześniej, w III kwartale 2016 roku, i 31 tys. 918 w trzecim kwartale ‘15. W drugim kwartale bieżącego roku opublikowano 32 tys. 135 ogłoszeń przetargowych.

W relacji rocznej, w III kw. 2017 wzrost liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych wyniósł 8 tys. 519, co przekłada się na wzrost względny na poziomie 34,2 procent. Z kolei w ciągu kwartału (czyli względem II kw. 2017) pojawiło się o 1 tys. 301 ogłoszeń więcej, co oznacza wzrost o 4,1 procent.

Ważny podkreślenia jest również wzrost względem wyników sprzed dwóch lat, z roku 2015. W 3Q2017 ogłoszono bowiem o 4,8 procent więcej przetargów niż dwa lata wcześniej.

Główny „generator” tych wzrostów (względem roku 2016 oraz 2015) to zamówienia z segmentu budowlano-remontowego, które w 3Q2017 wzrosły względem 3Q2016 aż o 47,1 procent. Dane wskazują zatem, że po kilkuletnim okresie spowolnienia, sektor publiczny ponownie rozpoczął większe inwestycje budowlane.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W trzecim kwartale 2017 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 33 tys. 436 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


We samym tylko wrześniu 2017 roku, w BZP opublikowano 10 tys. 544 ogłoszenia przetargowe, o 1 (słownie: jedno!) mniej niż miesiąc wcześniej, w sierpniu 2017, i jednocześnie o aż 2 tys. 729 więcej niż rok wcześniej, we wrześniu 2016 roku. Oznacza to wzrost rdr aż o 34,9 procent. Przy czym warto podkreślić, że wzrost zanotowano we wszystkich trzech uwzględnianych w porównaniu kategoriach – dostawach usług oraz towarów a także pracach remontowo-budowlanych. Za dobry wynik wrześniowy w relacji rdr odpowiadają zamówienia na dostawy towarów (wzrost rdr o 39,6 procent) oraz zamówienia na prace remontowo-budowlane (wzrost rdr o 36,6 procent).

Wyniki w ujęciu zarówno miesięcznym, jak i kwartalnym, wskazują zatem na silny ruch w obszarze zamówień na prace remontowo oraz budowlane, co dobrze wróży wskaźnikom makroekonomicznym dotyczącym inwestycji, które dotychczas nie wyglądały zachęcająco.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., III kwartał, lata 2011-2017

Wzrost zanotowano we wszystkich trzech uwzględnianych w porównaniu kategoriach – dostawach usług oraz towarów a także pracach remontowo-budowlanych.


Bezrobocie na historycznych nizinach. Przemysł nieco spowalnia


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2017 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,8 procent. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy.

Według danych resortu pracy, we wrześniu bez pracy miało pozostawać 1 mln 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia bieżącego roku było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej.

Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu został odnotowany w 15 województwach. Najwyższy zanotowano w woj. lubelskim, lubuskim, małopolskim i świętokrzyskim. Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7 procent.

Według danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2017 r. w porównaniu z wrześniem 2016 ukształtowała się na poziomie o 4,3 procent wyższym. W przypadku produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost był jeszcze wyższy, na poziomie 15,5 procent. Jeżeli z kolei spojrzeć na statystyki od początku roku, to wzrosty sięgnęły odpowiednio 3,7 i 13,0 proc.

W relacji rok do roku, wzrost produkcji sprzedanej we wrześniu zanotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji metali, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń, w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, papieru i wyrobów z papieru oraz pozostałego sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych, mebli. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu GUS zaobserwował w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego czy w produkcji napojów.

Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła we wrześniu o 8,6 procent w relacji rocznej, wobec 7,6 proc. miesiąc wcześniej.

Z danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe we wrześniu 2017 roku o 4,5 proc. rdr. Zatrudnienie w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników wyniosło z kolei we wrześniu 6 mln 30,8 tys. osób. Natomiast miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6 procent niż rok temu i wyniosło 4 tys. 473,06 zł.
Inflacja zagościła już na dobre. We wrześniu 2017 ceny w relacji rocznej wzrosły aż o 2,2 procent, przy czym ceny żywności poszybowały w górę aż o 5,3 procent.
– Rekordowo niskie bezrobocie, poziom zatrudnienia który przekroczył psychologiczną barierę 6 milionów osób, a także informacje o problemach z pozyskiwaniem nowych pracowników, płynące z przedsiębiorstw, wskazują, że rynek pracy jest zdecydowanie rynkiem pracownika. W niektórych branżach niedobór pracowników stał się już problemem na tyle poważnym, że zagraża rozwojowi przedsiębiorstw czy nawet realizacji bieżących zamówień. Braki te wynikają zarówno z przyczyn demograficznych, jak i emigracji czy zmian w systemie emerytalnym. Niedoboru pracowników nie są w stanie zniwelować nawet przybysze z Ukrainy, o częstokroć niewystarczających kwalifikacjach czy niskiej kulturze pracy – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Niestety do polskiego krajobrazu gospodarczego wróciła również inflacja, i to w najpoważniejszej dla przeciętnego pracownika postaci, czyli drożyzny żywności. Zjawisko to nakręci spiralę żądań płacowych, co z kolei wzmocni trendy inflacyjne. Na szczęście zdaje się ruszać drugi motor polskiego PKB, czyli inwestycje. Już nie tylko konsumpcja będzie napędzać nasz wzrost gospodarczy. Prawie na pewno w trzecim kwartale osiągniemy dynamikę PKB na poziomie co najmniej 4,5 procent, a i w czwartym kwartale będziemy mieli do czynienia z dobrym tempem wzrostu – dodaje Beata Szkodzin.

Trzeci kwartał: budownictwo mocno wychodzi z dołka


Trzeci kwartał 2017 roku minął pod wpływem mocnego wzrostu w budownictwie. Tezę o końcu zapaści w budownictwie wspierają już nie tylko informacje o zamówieniach publicznych, ale również twarde dane GUS. Nic zatem dziwnego w tym, że w trzecim kwartale 2017 roku to właśnie ogłoszenia na prace remontowo-budowlane dominowały w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Dowodzą tego proste dane – w trzecim kwartale bieżącego roku w BZP najczęściej publikowano ogłoszenia na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, przygotowanie terenu pod budowę, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty drogowe, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty w zakresie nawierzchni dróg, roboty w zakresie budowy dróg, roboty remontowe i renowacyjne, roboty instalacyjne w budynkach, roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków, usługi inżynieryjne w zakresie projektowania oraz tynkowanie i roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: