eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeRynek biurowy w Polsce I-III kw. 2017

Rynek biurowy w Polsce I-III kw. 2017

2017-11-08 11:49

Rynek biurowy w Polsce I-III kw. 2017

Biurowiec © pictworks - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma doradcza JLL dokonała kolejnego już podsumowania sytuacji na rynkach biurowych w Warszawie i pozostałych największych polskich miastach. Okazuje się, że polski rynek biurowy ma się co najmniej dobrze. Na przestrzeni trzech kwartałów br. firmy podpisały umowy najmu opiewające na przeszło 1 milion mkw., do użytku oddano 548 000 mkw. nowych biur, a w budowie pozostaje kolejne 1,8 mln mkw. powierzchni.

Przeczytaj także: Rynek biurowy w Warszawie. Duży popyt, mniej pustostanów

Polska to obecnie jedna z najbardziej znaczących europejskich lokalizacji dla biznesu. Rozwija się nie tylko Warszawa, ale również ośrodki regionalne. Sytuację dodatkowo poprawiają dobre wyniki rynku biurowego oraz zaufanie, którym darzą nasz kraj inwestorzy z zagranicy. Ci ostatni interesują się nie tylko stolicą, a zainteresowanie to znakomicie wykorzystują inne główne ośrodki miejskie.

Popyt


„Atrakcyjność i popularność naszego kraju owocuje silnym popytem, widocznym na wszystkich głównych rynkach. U schyłku III kwartału łączny popyt na powierzchnie biurowe przekroczył 1 milion mkw., z czego przeszło 466 000 mkw. przypadło na główne miasta poza Warszawą - to wynik o 16% lepszy niż w analogicznym okresie 2016 r. Ponad połowę popytu – aż 56% - wśród pozawarszawskich rynków generuje Wrocław i Kraków, ale wszystkie miasta przyczyniły się do tego sukcesu”, informuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Dla przykładu, wyróżnikiem Trójmiasta jest dynamiczny rozwój podmiotów tam obecnych, co potwierdza o 48% wyższy wolumen umów typu ekspansje na koniec III kw. w porównaniu do całego 2016 roku. Katowice cechuje stabilny rozwój rynku, do Poznania wracają duże transakcje, a łódzki rynek biurowy ponownie odnotowuje popyt na poziomie porównywalnym ze stolicą Wielkopolski i przygotowuje się do kolejnych znaczących umów najmu, które powinny zostać podpisane jeszcze przed końcem roku. W III kw. Lublin przegonił Szczecin pod względem wielkości zasobów biurowych.

Podaż


„Silny popyt wpływa na stronę podażową. Od stycznia do września do użytku oddano prawie 548 000 mkw., z czego około 343 000 mkw. w miastach regionalnych. Co więcej, końcówka roku w największych ośrodkach poza stolicą będzie pracowita dla deweloperów biurowych - na rynek może trafić wtedy 185 000 mkw. biur. Nawet jeśli część z tych projektów zostanie przesunięta na przyszły rok, wolumen na koniec 2017 będzie znaczący”, informuje Łukasz Dziedzic, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Aktywność budowlana w Polsce jest wysoka.
„W Polsce powstaje obecnie ok. 1,8 mln mkw. biur, z czego ponad milion przypada na główne miasta poza Warszawą. Ta wartość naturalnie robi wrażenie, aczkolwiek biorąc pod uwagę stopień zabezpieczenia realizowanych obiektów umowami przednajmu, obraz rynku pozostaje pozytywny. Wraz z oddaniem do użytku nowych obiektów mogą nastąpić wzrosty pustostanów, ale zdecydowana większość nowej podaży i tak zostanie wchłonięta niedługo po ukończeniu inwestycji”, wyjaśnia Karol Patynowski.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze


Najniższy poziom pustostanów zanotowała Łódź (6,7%) i ten wskaźnik powinien obniżyć się jeszcze do końca roku. Z kolei najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej dotyczy Lublina (20,2%) i jest spowodowany oddaniem do użytku dużego projektu biurowego. Dla porównania, wskaźnik pustostanów w stolicy wynosi obecnie 12,9%.

fot. mat. prasowe

Największe umowy najmu w Polsce I – III kwartał 2017

Jedna z największych umów dotyczyła Business Park Kraszewskiego.


„Zgodnie z oczekiwaniami, nowa podaż na rynku miała swoje konsekwencje w nieznacznym wzroście pustostanów w Krakowie oraz Trójmieście. Aczkolwiek dynamika rynku, rozwój firm obecnych i liczne nowe wejścia rozwiążą tę sytuację”, podsumowuje Łukasz Dziedzic.

Najwyższe czynsze transakcyjne w stolicy utrzymywały się na relatywnie stabilnym poziomie. Miesięczne stawki najmu w Centralnym Obszarze Biznesu kształtują się na poziomie od 20,5 do 23 euro za mkw., a poza Centrum wahają się w przedziale 11-16 euro za mkw.

Stawki za powierzchnie biurowe na rynkach regionalnych pozostają również stabilne, a sytuacja ta jest rezultatem równowagi pomiędzy podażą a popytem. Obecnie najwyższe czynsze transakcyjne notują: Wrocław (13,9 - 14.5 euro za mkw. za miesiąc) oraz Kraków (13,5 - 14,5 euro za mkw. miesięcznie), natomiast najniższe charakteryzują Lublin (10,5 - 11,5 euro / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 - 13 euro / mkw / miesiąc).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: