eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMamy modę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Mamy modę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2017-11-13 12:28

Mamy modę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Mamy modę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne? © 9dreamstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy moda na prywatne ubezpieczenie zdrowotne stała się faktem? O rosnącej popularności tego rozwiązania przesądza nieustająco rosnąca liczba jego amatorów. Z wyliczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że o prywatny dostęp do profilaktyki, diagnozy i terapii zadbało już 2,1 mln z nas. I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego, skoro na wizytę u specjalisty w ramach państwowej służby zdrowia w ekstremalnych przypadkach trzeba czasem czekać nawet kilka lat.

Przeczytaj także: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Najnowsze dane PIU wskazują, że liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie medyczne po II kwartale 2017 r. podskoczyła o przeszło 1/4 (26 proc.). I wprawdzie dominującą grupą są tu ciągle osoby z zapewnianym przez pracodawcę ubezpieczeniem grupowym, to jednak wyraźnie widać, że każdego roku istotnie wzrasta liczba osób, które ubezpieczają się indywidualnie. Ostatnio wzrost sięgnął aż 58 proc. rok do roku.

Polacy szukają pomocy na własną rękę


Niemal 6 na 10 Polaków przyznaje, że zdrowie to w ich życiu kwestia zupełnie nadrzędna. Państwowe nakłady na ten cel są jednak drastycznie niskie - Polska znajduje się w grupie krajów, które na opiekę zdrowotną wydają najmniej, bo zaledwie 4,4 proc. PKB. Dla porównania, średnia unijna sięga niemal 8 proc. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej sięgamy do własnej kieszeni, starając się zapewnić sobie i najbliższym jak najwyższą jakość świadczeń medycznych.

Mimo gotowości do współpłacenia z usługi medyczne, większość środków wydajmy nieefektywnie, nierzadko na środki i procedury medyczne o nieudowodnionej skuteczności.
- Z prywatnej kieszeni na opiekę zdrowotną wydajemy ponad 35 mld zł, a według niektórych raportów nawet blisko 40 mld złotych – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń – W Polsce brakuje systemowych rozwiązań, które ułatwiałyby efektywne zarządzanie tymi funduszami. Doświadczenia wielu krajów wskazują, że najlepszym, najbardziej skutecznym i dostępnym dla większości społeczeństwa sposobem na zarządzanie budżetem zdrowotnym są ubezpieczenia, które dodatkowo wpływają na zmniejszenie kolejek w publicznej opiece zdrowotnej - dodaje.

Antidotum na kolejki


Wydłużanie się kolejek w publicznym systemie spowodowane jest rosnącym zapotrzebowaniem na świadczenia opieki zdrowotnej. Powstaje ono w wyniku starzenia się społeczeństwa – wchodzenia osób z tzw. wyżu demograficznego w okres zwiększonego zapotrzebowania na opiekę zdrowotną. Wpływ na koszty opieki zdrowotnej ma także pojawianie się coraz nowszych i droższych leków oraz innych technologii medycznych. Dodatkowo całkowicie bezpłatny i słabo regulowany dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej wpływa m.in. na nadmierne wykorzystywanie publicznej opieki zdrowotnej przez część pacjentów.
Reforma opieki zdrowotnej powinna uwzględniać wprowadzenie mechanizmów, które pozwolą ludziom brać sprawy we własne ręce i ubezpieczać się prywatnie – mówi Dorota M. Fal.

fot. mat. prasowe

Dane o rynku ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce po II kw. 2017 r.

Liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła po II kw. 2017 r. aż o 26 proc.


Efektywna opieka medyczna to zysk dla pracodawcy i państwa


Mimo braku odpowiednich regulacji, dzięki którymi prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce mogłoby się rozwijać, liczba jego zwolenników rośnie. Wśród nich są nie tylko osoby prywatne, ale również pracodawcy, którzy dostrzegają wartość w szerokiej dostępności do świadczeń w ramach prywatnej opieki medycznej dla pracowników. Dla przedsiębiorców i dla budżetu Państwa każda choroba pracownika to koszty. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest więc inwestycją w pracę bez przestojów, zwolnień i o dużej efektywności.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: