FinTech w III kw. 2017 r.
2017-11-15 12:20
FinTech © andranik123 - Fotolia.com
Przeczytaj także: 5 mitów nt. FinTechu
Pozytywne nastroje wokół fintechów
Lektura najnowszego z raportów „The Pulse of Fintech” dowodzi, że w minionym kwartale w fintechy zainwestowano globalnie 8,2 mld USD. Wprawdzie jest to o 12% mniej niż w poprzednich trzech miesiącach, ale wyraźnie należy podkreślić, że II kwartał br. okazał się rekordowy (9,3 mld USD), a ostatnie spadki wcale nie osłabiają pozytywnych ocen wystawianych fintechom przez inwestorów.
Największe transakcje badanego okresu miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, ale podkreślenia wymaga również rola, jaką odegrały chińskie, niemieckie oraz kanadyjskie inwestycje w fintechy.
Europejskie inwestycje w branżę FinTech również okazały się mniejsze niż kwartał wcześniej - ich wartość opiewała na 1,66 mld USD, co względem okresu kwiecień-czerwiec oznacza spadek rzędu 17%.
W Europie fintechy odgrywają szczególnie ważną rolę ze względu na zbliżający się termin wdrożenia dyrektywy PSD2 w krajach Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 ma na celu otwarcie rynku płatności dla zewnętrznych graczy, tworząc dwie nowe usługi: usługę inicjowania płatności (ang. payment initiation service) i usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. account information service). Receptą na sukces jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii dla lepszego zrozumienia potrzeb konsumentów i zaoferowania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wygrać walkę o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
fot. andranik123 - Fotolia.com
FinTech
Banki są zdecydowanie bardziej cyfrowe niż sektor ubezpieczeń
Branża FinTech staje się coraz bardziej dojrzała – inwestorzy koncentrują się na coraz większych spółkach posiadających sprawdzone produkty i modele biznesowe, czego wyrazem jest zwiększenie liczby dużych transakcji. Głównymi obszarami zainteresowania są blockchain, bitcoin (wirtualny pieniądz), initial coin offering (kryptowaluta wykorzystywana zamiast akcji w ofertach publicznych), robotyzacja, jak również rozwiązania ukierunkowane na poprawę oferty rynkowej i doświadczeń konsumentów przy wykorzystaniu systemów sztucznej inteligencji. Obserwujemy przy tym zdecydowany wzrost zainteresowania regtechami – startupami, które tworzą innowacyjne rozwiązania dla problemów regulacyjnych. Sektor bankowy zdecydowanie wcześniej niż ubezpieczeniowy zrozumiał rolę cyfrowej rewolucji i stąd jest dużo bardziej zaawansowany w zakresie cyfryzacji i stopniu wykorzystywania rozwiązań oferowanych przez fintechy. W 2017 roku inwestorzy coraz bardziej interesują się również insurtechami, tj. spółkami, które budują innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla sektora ubezpieczeniowego. W III kwartale br. na całym świecie zainwestowano w insurtechy 1,5 mld USD, a więc o ponad 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Polskie banki należą do najbardziej zaawansowanych cyfrowo w Europie. Proaktywnie poszukują innowacyjnych pomysłów, starając się je „przechwycić” w jak najwcześniejszej fazie. Natomiast spółki ubezpieczeniowe dopiero rozpoczęły prawdziwą cyfryzację, co stwarza ciekawe możliwości dla polskich insurtechów. Największą szansą na sukces mają te fintechy, które od początku swojego działania będą nastawione na rynki międzynarodowe – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.
Informacje o badaniu
„The Pulse of Fintech” to kwartalny raport KPMG International o kluczowych trendach i problemach stojących przed rynkiem fintech na świecie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)