eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFirmy transportowe. Bez faktoringu ani rusz?

Firmy transportowe. Bez faktoringu ani rusz?

2017-11-16 10:53

Firmy transportowe. Bez faktoringu ani rusz?

Faktoring © fot. mat. prasowe

Płynność finansowa przewoźników często wisi na włosku. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej są oni opłacani na samym końcu procesu transportowego. Terminy płatności sięgają niejednokrotnie 120 dni, tymczasem pieniądze potrzebne są na bieżąco. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem sytuacji jest zewnętrzne finansowanie działalności. Nie jest zatem zaskoczeniem, że wśród firm z branży transportowej na popularności zyskuje faktoring. Czy ta opcja wygrywa jednak z kredytem?

Przeczytaj także: Elektryfikacja flot ciężarowych - czy firmy są na to gotowe?

Wydłużony czas uiszczania płatności za faktury to cecha charakterystyczna branży transportowej, mocno powiązana z jej specyfiką. Na zapłatę za swoje usługi przewoźnicy czekają 60, a nawet 90 dni. Jest to efekt tego, że w łańcuchu płatności plasują się na szarym końcu. Do tego zapłata uzależniona jest od kontrahentów, a dla jej terminu znaczenie ma także termin wykonania zlecenia przez przewoźnika. Sytuacja, w której transakcja rozliczana jest po 120 dniach nie należy zatem do odosobnionych. Nic zatem dziwnego, że dla wielu przedsiębiorców z branży transportowej terminowe regulowanie kosztów bieżącej działalności (np. opłaty za leasing i wynagrodzenia) wymaga wyciągnięcia ręki po zewnętrzne finansowanie. W trosce o utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorcy decydują się ma kredyt obrotowy lub faktoring. Drugie z rozwiązań stało się alternatywą dla produktów bankowych w branży transportowej: jest dedykowane firmom wystawiającym faktury z odroczonym terminem płatności.

Faktoring wspiera firmy, które:


  • Potrzebują środków pieniężnych,
  • Dopiero budują swoją historię kredytową,
  • Funkcjonują w branży charakteryzującej się długimi terminami płatności,
  • Potrzebują zastrzyku gotówki, by móc rozwijać działalność,
  • Stosują odroczone terminy płatności.

Kredyt czy faktoring?


Rozwiązanie zyskuje popularność również dlatego, że jest łatwiejsze we wdrożeniu pod względem formalnym. Kredyt na korzystnych warunkach jest dedykowany podmiotom o długim stażu, ugruntowanej pozycji rynkowej i zdolności kredytowej.
– Faktoring polega na przejęciu przez faktora należności klienta i natychmiastowym dostępie do gotówki. Korzystają z niego często małe i średnie firmy transportowe, którym zależy, aby przyspieszyć ich rozwój w branży. Bardzo ważne jest to, by przed przekazaniem faktur ekspertom zweryfikować w zleceniach zapisy o cesji. Zleceniodawca musi wiedzieć o tym, że wszelkie prawa wierzyciela zostały przeniesione na firmę zewnętrzną. Brak jego zgody na takie działanie, może być ważnym sygnałem dla przewoźnika. Warto zastanowić się, czy to pewny partner – wyjaśnia Magdalena Baranowska Prezes Zarządu spółki TransCash.eu SA, wchodzącej w skład Grupy Trans.eu.

W przeciwieństwie do kredytu usługę faktoringu zabezpieczają nieopłacone faktury, dlatego faktor staje się w pewnym sensie partnerem swojego klienta. Jego zadaniem jest przede wszystkim analiza sytuacji płatników.

fot. mat. prasowe

Faktoring

Faktoring to jeden ze sposobów na utrzymanie płynności finansowej firmy


Faktoring wspiera firmy transportowe


Faktoring dedykowany konkretnym branżom wiąże się z koniecznością dopasowania rozwiązań do potrzeb klientów. Do dyspozycji firm transportowych jest kilka rodzajów tego produktu finansowego. Faktoring pełny jest najpopularniejszy ze względu na to, że egzekwowaniem należności zajmuje się faktor. Faktoring z regresem lub faktoring mieszany zakładają konieczność zwrotu należności w przypadku braku płatności od kontrahenta.
– Dla przewoźników ważne jest nie tylko szybkie otrzymanie środków finansowych, ale również waluta, w jakiej są wypłacane. Wielu z nich korzysta z faktoringu eksportowego ze względu na współpracę międzynarodową, głównie z kontrahentami z Niemiec. Ponad 40% faktur w branży jest rozliczanych w euro, a obsługa transakcji zagranicznych nie jest utrudnieniem dla faktorów – informuje Magdalena Baranowska.

Usługa faktoringu błyskawicznie rozwija się na polskim rynku. Z danych wynika, że po trzech kwartałach 2017 r. firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów zarządzają wierzytelnościami o wartości 132 mld zł, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Warto dodać, że według badań PZF z usług faktorów korzysta ponad 8,5 tys. firm w kraju. To oznacza, że ten instrument przestaje być nowością w biznesie, a realnym wsparciem i rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych. W branży TSL aż 55% faktur nie jest opłacanych w terminie. Faktoring pozwala przewoźnikom w utrzymaniu płynności finansowej, dzięki której mają szansę na nowe inwestycje i status pewnego partnera w ramach terminowego wywiązywania się z zobowiązań. Ważną cechą faktoringu jest możliwość poprawy wskaźników finansowych firmy. W przeciwieństwie do kredytu ten instrument nie zmienia pasywów firmy, a jedynie aktywa, dzięki czemu pozwala na podniesienie wskaźników finansowych firmy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Albert771 / 2017-11-18 00:45:50

    to już kolejny tekst poświęcony faktoringowi, ostatnio też na inwestycjach czytałem o tym, chyba popularność rośnie, może ktoś jakieś doświadczenia posiada?? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • mmalerr / 2017-12-06 22:53:49

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-12-06 22:54:38)

    To prawda, że faktoring się rozwija w Polsce szybko. Jest konkurencyjny pod wieloma względami dla kredytu ( dostępność, oprocentowanie). W związku z wejściem ustawy która zwiększa podatek dla nierzetelnych kontrahentów może też z czasem być trochę mniej popularna bo kontrahenci zaczną płacić w terminie. Tak czy inaczej ma pozytywny wpływ na polski rynek obecnie szczególnie na MŚP. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Albert771 / 2017-12-06 23:09:42

    Ustawa może faktycznie przynieśc pozytywne zmiany, obawiam się tylko, że nie na długo, nie chcąc wchodzić w kompetencje naszej legislatywy to znając życie środowisko prawne znajdzie jakieś obejście, i chcąc nie chcąć uzytkownicy faktoringu mogą wyjść na tym lepiej. Tak czy inaczej, zgoda co do pozytywnego wpływu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: