Najdroższe ulice handlowe świata 2017
2017-11-18 00:22
Piąta Aleja w Nowym Jorku © Mario Savoia - Fotolia.com
Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World" (Główne ulice handlowe na świecie) wynika, że najdroższą lokalizacją handlową świata jest już po raz kolejny nowojorska Piąta Aleja. Kolejna pozycja również nie była zaskoczeniem - wiceliderem pozostała Causeway Bay w Hongkongu. Zmianę widać dopiero na ostatnim miejscu podium - w tym roku Pola Elizejskie w Paryżu ustąpiły miejsca New Bond Street w Londynie, gdzie odnotowany został niezwykle dynamiczny wzrost czynszów. Najdroższą polską ulicą pozostał warszawski Nowy Świat, a tuż za nim uplasowały się Floriańska i Marszałkowska.
Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2016
Przed nami wyniki 29. już rankingu najdroższych ulic handlowych świata. Tym razem zestawia on 451 (462 w 2016 roku) najdroższych adresów z 68 krajów świata. Kluczowe dla zestawienia są dane na temat wysokości czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe.Zwyciężczynią tegorocznej listy okazała się po raz kolejny już nowojorska Górna Piąta Aleja, gdzie średni roczny czynsz za metr kwadratowy powierzchni opiewa na niebagatelne 28 262 euro. Na drugim miejscu, podobnie jak w zeszłym roku, Causeway Bay z nieco niższymi stawkami niż przed rokiem (25 673 euro za mkw. roczni, spadek o 4,7% rdr).
Na trzecim miejscu Paryż i Pola Elizejskie zastąpiła awansująca z piątego miejsca londyńska New Bond Street, gdzie czynsze podskoczyły względem ubiegłego roku o ponad jedną trzecią (w walucie lokalnej) do 16 200 euro za m kw. rocznie. Wzrost ten to dobitny dowód na bogatą ofertę handlową Londynu oraz silne zapotrzebowanie na najbardziej atrakcyjną powierzchnię handlową w dzielnicy West End.
Z czynszami na poziomie 13 500 euro za m kw. rocznie (wzrost o 12,5%) Via Montenapoleone w Mediolanie zajęła czwarte miejsce w globalnym zestawieniu, natomiast paryskie Pola Elizejskie, gdzie średni czynsz wynosi 13 255 euro za m kw. rocznie i nie zmienił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, spadły na piątą pozycję.
Darren Yates, autor raportu i dyrektor działu badań rynku handlowego w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, powiedział:
„Pomimo napływających z mediów wielu negatywnych informacji globalny rynek handlowy nadal dynamicznie się rozwija, odpowiadając na zmiany technologiczne i demograficzne na całym świecie. Najbardziej prestiżowe lokalizacje, takie jak Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, Causeway Bay w Hongkongu i londyńska New Bond Street, cieszą się największym zainteresowaniem międzynarodowych marek dążących do zapewnienia klientom nowych i ciekawych atrakcji. Najbardziej innowacyjne sieci handlowe łączą platformy sprzedaży w sieci z zakupami w sklepach stacjonarnych, tworząc dla klientów wielokanałową formę dystrybucji, czyli tzw. omnichannel, ale profil i lokalizacja odgrywają bardzo ważną rolę w segmencie premium”.
fot. mat. prasowe
Najdroższe ulice handlowe świata
Region EMEA
Główne szlaki komunikacyjne Londynu należą do najbardziej pożądanych i najdroższych ulic świata, o czym świadczy wzrost czynszów o 37,5% do 16 200 euro za m kw. rocznie przy New Bond Street, która zajęła trzecie miejsce w globalnym zestawieniu. Jednym z bezpośrednich skutków referendum w sprawie brexitu było zahamowanie aktywności na londyńskim rynku najmu, ale z początkiem 2017 roku odnotowano wzrost liczby zawieranych transakcji.
Popyt na lokale przy prestiżowych paryskich ulicach takich jak Pola Elizejskie, Avenue Montaigne i Rue Saint Honoré utrzymał się na wysokim poziomie pomimo niepewności politycznej w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne we Francji. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje handlowe w Paryżu zyskały dzięki wzrostowi liczby klientów krajowych i zagranicznych oraz dynamicznemu ożywieniu turystyki międzynarodowej w 2017 roku.
We Włoszech czynsze przy głównych ulicach handlowych pozostały w minionym roku w zasadzie na stabilnym poziomie. Nieznaczne wzrosty odnotowano jedynie w większych miastach, które przyciągają wielu turystów. Czynsze wzrosły najbardziej za powierzchnie przy niektórych ulicach handlowych Mediolanu, Turynu i Florencji.
W Polsce korzystne wskaźniki ekonomiczne, w tym stopniowo malejące bezrobocie i wzrost wydatków na konsumpcję, przyczyniły się w istotnym stopniu do rozwoju sektora handlowego. Jednak wskutek oddawania do użytku kolejnych centrów handlowych rośnie konkurencja na rynku, co powoduje presję zniżkową na czynsze w niektórych rejonach, a w szczególności w lokalizacjach drugorzędnych. W Warszawie w trzecim kwartale 2017 roku otwarta została Galeria Północna, w której swoje punkty otworzyły sieci handlowe nastawione na rynek masowy i operatorzy gastronomiczni.
Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział:
„Pomimo wyzwań i niepewności europejski rynek handlowy nadal się rozwija i wysoka dynamika utrzyma się również w 2018 roku. Połowa z 10 najdroższych ulic handlowych świata znajduje się w Europie, co świadczy o silnym popycie. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje przyciągają najbardziej innowacyjne marki premium, a do wzrostu czynszów w niektórych miastach przyczynia się duża liczba turystów. Dotyczy to Wielkiej Brytanii, gdzie tańszy funt wpłynął na znaczny wzrost liczby odwiedzających ten kraj, a londyński rynek handlowy nadal dynamicznie się rozwija pomimo zamieszania związanego z brexitem. Z kolei wzrost czynszów Mediolanie, Turynie i we Florencji potwierdza znaczenie Włoch na mapie handlowej świata”.
Ameryka Północna i Południowa
Najwyższe w świecie czynsze wywoławcze za wynajmowaną i podnajmowaną powierzchnię handlową nadal obowiązują przy Górnej Piątej Alei w Nowym Jorku (ulice od 49. do 60.) i pozostały na ubiegłorocznym poziomie 28 262 euro za m kw. rocznie. Z kolei spadek czynszów i wzrost dostępnej powierzchni odnotowano na niektórych podrynkach Manhattanu, m.in. w okolicach SoHo, Times Square i Meatpacking District.
Z kolei w największych miastach Ameryki Łacińskiej powstają kolejne obiekty handlowe wysokiej jakości z myślą o szybko rosnącej klasie średniej. Czynsze przy głównych ulicach handlowych stolicy Meksyku wzrosły do czerwca 2017 roku do 998 euro za m kw. rocznie, przede wszystkim za sprawą stabilnego tempa rozwoju gospodarczego kraju.
fot. mat. prasowe
Najdroższe ulice handlowe w Polsce
Azja i Pacyfik
Causeway Bay w Hongkongu jest nadal drugą najdroższą lokalizacją świata, aczkolwiek czynsze przy głównych ulicach handlowych spadły w ciągu roku o ok. 5% w wyniku gwałtownego zmniejszenia się liczby osób przyjeżdżających z Chin kontynentalnych. Wskutek tego wiele sieci handlowych, zwłaszcza z segmentu marek z wyższej półki, postępuje obecnie z większą ostrożnością.
Rynek handlowy w Chinach kontynentalnych nadal ewoluuje, gdyż coraz więcej wymagających i świadomych marek konsumentów poszukuje nowych i innowacyjnych ofert. Z czynszami wynoszącymi 4498 euro za m kw. rocznie Wangfujing w Pekinie znalazła się na 11. miejscu najdroższych ulic handlowych świata. Rynek handlu internetowego w Pekinie rozwija się w wyjątkowo szybkim tempie – wartość sprzedaży online stanowi obecnie ok. 18% łącznych obrotów. Mimo to wraz z ukończeniem w 2018 roku kolejnych inwestycji w dzielnicach Fengtai i Tong Zhou na rynek trafi 1,15 mln m kw. nowej powierzchni handlowej.
fot. mat. prasowe
Infografika
Przeczytaj także:
Najdroższe ulice handlowe świata 2022
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie handlowe, rynek powierzchni handlowych, obiekty handlowe, ulice handlowe, najdroższe ulice świata
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)