eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUOKiK skontrolował domy maklerskie

UOKiK skontrolował domy maklerskie

2006-04-21 11:37

Wzorce umowne stosowane przez wszystkie domy maklerskie, które skontrolował UOKiK, zawierały postanowienia naruszające interesy konsumentów. Urząd prowadzi stały monitoring przedsiębiorców działających w różnych branżach pod kątem stosowania przez nich niedozwolonych klauzul.

Przeczytaj także: Powiększa się liczba rachunków maklerskich

Najnowsza kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczyła domów maklerskich. UOKiK przeanalizował wzorce stosowane w umowach z udziałem konsumentów przez 19 losowo wybrane podmioty, co stanowi ponad połowę wszystkich funkcjonujących na rynku. Każdy zbadany przez Urząd wzorzec zawierał nieprawidłowości.

Część domów maklerskich (Bank Handlowy, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, Beskidzki Dom Maklerski, CA IB Securities, Internetowy Dom Maklerski, KBC Securities, Millenium, Penetrator) zastrzega sobie prawo odmowy podpisania z konsumentem umowy bez podania przyczyn. Decyzja ma w takim przypadku charakter arbitralny. Pozostaje to w sprzeczności z faktem, że oferta zawarcia umowy jest kierowana przez dom maklerski do nieograniczonego kręgu konsumentów. Tego rodzaju postanowienia należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Niektóre domy maklerskie (BGŻ, CA IB Securities, Internetowy Dom Maklerski, Penetrator) stosują klauzule ograniczające ich odpowiedzialność za szkody poniesione przez konsumenta. Pozostaje to w sprzeczności z kodeksem cywilnym, który nakazuje ich pełne naprawienie. Ponadto konstrukcja niektórych wzorców umownych (AmerBrokers, Bank Handlowy, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, BGŻ, BISE, DB Securities, KBC Securities, Millenium, PKO BP) pozwala na wyłączanie odpowiedzialności domu maklerskiego za szkody wynikające z podjęcia decyzji inwestycyjnej w oparciu o rekomendację maklera, nawet jeśli dopuścił się rażącego niedbalstwa.

Powszechne jest wyłączanie przez domy maklerskie (AmerBrokers, Bank Ochrony Środowiska, Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, Beskidzki Dom Maklerski, BGŻ, BISE, BRE Bank, BZ WBK, ING Securities, Internetowy Dom Maklerski, KBC Securities, Millenium, Pekao, Penetrator, PKO BP, DB Securities) odpowiedzialności w sytuacji, gdy dyspozycja klienta nie została wykonana z powodu wadliwego działania serwisu internetowego bądź telefonicznego. Niektóre biura (BISE, Pekao) zastrzegają, że nie odpowiadają za szkody spowodowane utratą przez konsumenta indywidualnych zabezpieczeń (hasło, karta itp.), mimo że powiadomił on o tym fakcie dom maklerski.

Zgodnie z prawem, nowy wzorzec wydany w czasie trwania umowy o charakterze ciągłym wiąże konsumenta, jeżeli został mu doręczony i nie wypowiedział on umowy w najbliższym terminie. Stosowana przez szereg domów maklerskich (AmerBrokers, Bank Handlowy, Beskidzki Dom Maklerski, BGŻ, DB Securities, ING Securities, Internetowy Dom Maklerski, Pekao, Penetrator, PKO BP) praktyka zamieszczenia informacji na tablicy ogłoszeń nie spełnia tego wymogu. Co więcej, część umów (Bank Przemysłowo-Handlowy PBK, BGŻ, BISE, BRE Bank, BZ WBK, Internetowy Dom Maklerski) zastrzega, że pismo uważa się za doręczone konsumentowi po upływie siedmiu dni roboczych od momentu wysłania. Taka klauzula zagraża interesom słabszych uczestników rynku. Pozwala bowiem na podejmowanie takich działań, jak w sytuacji rzeczywistego doręczenia pisma, nie gwarantując, że konsument je otrzyma.

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: