eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUbezpieczenia 2017. kluczowe tendencje

Ubezpieczenia 2017. kluczowe tendencje

2017-11-28 13:44

Ubezpieczenia 2017. kluczowe tendencje

Ubezpieczenia © Sikov - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Spadek stawek w polisach majątkowych, dynamiczny wzrost w obszarze ubezpieczeń transakcyjnych, rosnące zainteresowanie zabezpieczeniem ryzyk cybernetycznych oraz oraz utrzymujący się trend zwyżkowy w ubezpieczeniach komunikacyjnych To tylko część kwestii poruszonych w najnowszym raporcie „Marsh Global Insurance Market Index: Q3 2017”- opracowaniu zawierającym m.in. zestawienie stawek odnowieniowych oferowanych przez ubezpieczycieli na całym świecie.

Przeczytaj także: Ubezpieczenia 2016/2017: jak było, co nas czeka?

Kluczowe wnioski z raportu:


  • Mamy kolejny, osiemnasty z rzędu spadek stawek ubezpieczeniowych w ujęciu globalnym. Okazuje się jednak, że jego tempo nieco wyhamowało - w porównaniu z poprzednim kwartałem się spadek sięgnął 1.6% (spadek odnotowany w drugim kwartale osiągnął 2.2%).
  • Spadki dostrzegalne są również w sektorze nieruchomości (1.7% wobec 2.8% w poprzednim kwartale) oraz w branży finansowej i usług profesjonalnych (1.4% vs 2.1%). Z kolei stawki OC nie zmieniły się od drugiego kwartału 2017 roku (spadek na poziomie 1.7%).
  • To, jak zmieniają się stawki ubezpieczeniowe, w dużej mierze uzależnione jest od regionu. Wyższy aniżeli w poprzednim kwartale współczynnik spadków odnotowano w przypadku USA, Europy Kontynentalnej oraz Ameryki Łacińskiej. Z kolei spadki stały się udziałem UK oraz Azji - były one jednak znacznie niższe niż w poprzednim kwartale. W Australii mieliśmy z kolei do czynienia z kolejnym, trzecim z rzędu wzrostem stawek.

fot. mat. prasowe

Insurance Rate Change

Zmiany w poziomach poszczególnych stawek różnią się w zależności od regionu.

fot. mat. prasowe

TOP 5 zagrożeń prawdopodobieństwo i konsekwencje wystąpienia

W bieżącym roku badani szczególnie obawiają się intensywnych zjawisk pogodowych


Zdaniem światowych liderów to ryzyka pozaekonomiczne stanowią główne zagrożenie dla prowadzenia biznesu - wynika z badania opinii przeprowadzonego podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2017 wśród kadry zarządzającej. W tym ekskluzywnym badaniu wzięło udział 12 400 kierowników i menedżerów ze 136 krajów, którzy wskazali największe globalne zagrożenia dla prowadzenia działalności gospodarczej - wskazując dla Polski:

fot. mat. prasowe

Główne ryzyka

Ryzyka pozaekonomiczne stanowią główne zagrożenie dla prowadzenia biznesu


TRENDY 2017 - WYZWANIA NA KOLEJNE LATA – KOMENTARZE



Tegoroczny Global Risks Report wskazywał: nierówności ekonomiczne, polaryzacja społeczeństwa i zagrożenia środowiskowe jako najważniejsze trendy, które kształtować będą światową gospodarkę w ciągu najbliższych 10 lat. Z badania opinii przeprowadzonego przez Marsh podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2017 wśród kadry zarządzającej (12.400 kierowników i menedżerów ze 136 krajów) w Polsce do kluczowych ryzyk zakwalifikowano m.in.: konflikty państwowe i międzynarodowe, kryzys fiskalny oraz ataki cybernetyczne.

Zmiany klimatyczne znalazły się na drugim miejscu w światowym rankingu. Dziś szacujemy, że w wyniku szkód spowodowanych esktremalnymi zjawiskami pogodowymi (huragany, trzęsienia ziemi) globalny rynek ubezpieczeniowy odnotuje straty w wysokości 100-125 miliardów USD. W Polsce skala szkód wyrządzonych przez nawałnice również jest ogromna. Po 10 latach tzw. “miękkiego” rynku obserwujemy wzrost stawek na rynkach międzynarodowych, co wkrótce może przełożyć się również na sytuację w Polsce.

Wskazywane w Global Risks Report nowe technologie, które pomimo, że dostarczają wielu korzyści, wymagają lepszego zarządzania. Według raportu Lloyd’s („Facing the cyber risk challenge”, 2016) świadomość organizacji w zakresie zagrożeń cybernetycznych rośnie, jednak 73% liderów organizacji wciąż ma ograniczoną wiedzę na temat produktu ubezpieczeniowego w tym zakresie. Klienci chcą rozmawiać o cyberryzykach - interesuje ich zarówno zakres pokrycia, czy składka, jak i rozwiązania dodatkowe, pozwalające na lepsze zabezpieczenie firmy w przypadku wystąpienia szkody.

Warto także dodać, że w tym roku ok. 66% nowych miejsc pracy w przemyśle w Europie powstało w Polsce. Dodatkowo, deficyt pracowników w Polsce w związku z niekorzystną sytuacja demograficznych według różnych szacunków wynosi 100-250 tys mc pracy. Nasza Grupa w Polsce zwiększyła w tym roku zatrudnienie o około 500 etatów. To stwarza poważne wyzwania dla przedsiębiorstw - czynnik ludzki może stanowić poważną barierę rozwojową. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierać będą rozwiązania podnoszące standard zabezpieczeń dla pracowników – komentuje Artur Grześkowiak - Prezes Marsh Polska.

Ostatnie katastrofy odbiły się szerokim echem na globalnym rynku ubezpieczeń i reasekuracji - po wielu latach względnej stabilizacji poziomu stawek nastąpiło załamanie. Globalni reasekuratorzy informują o znacznym pogorszeniu wyników na koniec roku, część z nich zapowiada miliardowe straty i znaczne utwardzenie rynku w najbliższych latach.

Ubiegłoroczne rezerwy powoli się wyczerpują, a rynek ubezpieczeniowy i reasekuracyjny był w “gorszej formie” zanim jeszcze nastąpiła seria wypłat z tytułu katastrof w II półroczu.

Kapitał pochodzący z innych niż tradycyjne źródeł finansowania, uległ rozproszeniu - większość została wchłonięta przez rynek lub w wyniku różnych ustaleń nie została w ogóle ulokowana. Co więcej, istnieją ogromne rozbieżności w zakresie wysokości strat raportowanych przez różne agencje modelujące - na ich wyrównanie trzeba będzie poczekać.

Światowy rynek ubezpieczeń i reasekuracji opiera się w znacznej mierze na stałej, choć obecnie znacznie pomniejszonej, bazie kapitałowej. Skutki tak dużych zmian stawek dotkną wszystkie sektory gospodarki (zarówno w USA, jak i na całym świecie). Konieczne jest zatem zabezpieczenie, które pozwoli im kontynuować działalność. Podsumowując - wspomniane zdarzenia w znacznym stopniu wpłyną na rynek pod względem cen i warunków ubezpieczeniowych, choć nie we wszystkich regionach w równym stopniu – dodaje Piotr Podleśny - Wiceprezes, Marsh Polska.

TENDENCJE RYNKOWE I WYZWANIA W ZAKRESIE POSZCZEGÓLNYCH RYZYK

KATASTROFY NATURALNE A ŚWIATOWY RYNEK UBEZPIECZEŃY I REASEKURACJI

Kluczowe tendencje:

  • Szacowana wartość szkód Cat Nat - ponad 33 miliardów dolarów w trzecim kwartale 2017 roku.
  • Otwarta dyskusja na temat wzrostów stawek wśród globalnych ubezpieczycieli i reasekuratorów (po 10 latach „miękkiego rynku”).
  • Duże straty rynku londyńskiego - szkody wywołane huraganami w Zatoce Meksykańskiej i trzęsieniami ziemi w Meksyku.
  • Zakaz obniżek dla underwriter’ów - możliwa redukcja pracowników i zmiany strukturalne, a w dalszej perspektywie zmiany własnościowe (przejęcia, połączenia).

UBEZPIECZENIA RYZYK CYBERNETYCZNYCH
Kluczowe tendencje:

  • Rozwijający się rynek ubezpieczeń cybernetycznych: Lloyds - około 77 syndykatów oferujących ubezpieczenie cyber. Polska - 5 polskojęzycznych warunków ubezpieczenia.
  • Rok 2016* - Światowy rynek cyber: 90% USA, 4% Europa, 6% reszta świata (źródło: Olivier Wyman).
  • Świadomość organizacji w zakresie zagrożeń cybernetycznych - znacznie lepsza, jednak 73% liderów organizacji wciąż ma ograniczoną wiedzę na temat ubezpieczenia cyber (Lloyd’s report: „Facing the cyber risk challenge”, 2016).
  • Branże przyciągające największą uwagę hakerów w Europie: usługi finansowe, produkcja, telekomunikacja.

UBEZPIECZENIA TRANSAKCYJNE - FUZJE I PRZEJĘCIA
Kluczowe tendencje:

  • Strona sprzedająca w transakcji jako inicjator 80% plasowanych przez Marsh polskich polis transakcyjnych w 2017 roku.
  • Zakres współpracy przy transakcjach: procesy aukcyjne, a nie negocjacje na wyłączność z jednym kupującym.
  • Oddzielna polisa tytułu prawnego kupowana przez Klientów oddzielnie do 50% powyższych polis.
  • Dynamicznie rosnąca dojrzałość rynku polis transakcyjnych w Polsce.

UBEZPIECZENIA NALEŻNOŚCI HANDLOWYCH
Kluczowe tendencje:

  • Wyhamowanie spadku stawek ubezpieczeniowych.
  • Rosnąca szkodowość na mniejszych firmach ubezpieczanych w ramach opcji tzw. klienta nienazwanego (ubezpieczenie należności dokonywane na warunkach określonych w polisie bez weryfikacji analityków zakładów ubezpieczeń).
  • Istotny wpływ zmian w prawie upadłościowym i naprawczym oraz kontroli skarbowych na ocenę firm i wartości ustalanych limitów kredytowych.

UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE
Kluczowe tendencje:

  • Utrzymujący się trend zwyżkowy.
  • Telematyka i polityka flotowa jako narzędzie do walki ze szkodowością.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: