eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca - przyjaciel czy wróg?

Praca - przyjaciel czy wróg?

2017-12-05 12:01

Praca - przyjaciel czy wróg?

Nie lubimy swojej pracy © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Czy Polacy lubią swoją pracę? Najnowsze badanie serwisu Praca.pl wskazuje, że ten komfort mają tyko niektórzy. Co więcej, wśród 12 możliwych odpowiedzi na pytanie „za co najbardziej lubisz swoją pracę?” największa, bo a 25-procentowa grupa ankietowanych wskazała, że nie lubi jej wcale.

Przeczytaj także: Pełna satysfakcja z pracy praktycznie nie istnieje?

A jeśli już lubimy swoją pracę, to powodem są przede wszystkim nasi współpracownicy – takie zdanie formułuje co piąty badany. Co jednak istotne, nie chodzi tu wyłącznie o sympatię, ale również o szacunek dla kompetencji i umiejętności kolegów oraz fakt, że towarzystwo mądrych ludzi sprzyja rozwojowi i samorealizacji. Czy to oznacza, że pracę lubimy również ze względu na przełożonych? Niestety nie. Na postawy osób zarządzających, jako najlepszy aspekt swojej pracy, wskazuje zaledwie 3% badanych.

Drugim powodem, dla którego praca jest nam miła, jest wynagrodzenie - takiej odpowiedzi udzieliło 11% respondentów badania Praca.pl. Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju rośnie, a spory jego skok wyraźny był chociażby w październiku. Presję płacową, której - jak widać - zaczynają ulegać pracodawcy wzmaga dodatkowo rekordowo niski poziom bezrobocia - według GUS, w dziesiątym miesiącu br. stopa bezrobocia w naszym kraju sięgała zaledwie 6,6 proc

Dla 9% ankietowanych ważne jest to, że praca pozwala im się rozwijać, i za to lubią swoją aktualne zajęcie.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Nie lubimy swojej pracy

25% ankietowanych przez Praca.pl zaznaczyło, że nie lubi swojej pracy.


Które aspekty są najrzadziej doceniane przez pracowników? Badanie wskazało, że najmniej osób lubi swoją pracę za elastyczne godziny oraz możliwość pracy zdalnej. A to z kolei są kwestie ważne dla młodego pokolenia, któremu zależy na niezależności i swobodzie. Eksperci rynku pracy prognozują, że niedługo również to ulegnie zmianie. Coraz więcej firm będzie oferować takie udogodnienia i coraz częściej pracownicy będą za nie lubić swoją pracę.

Komentarz Praca.pl:


Wszystkim osobom, które w naszym badaniu wybrały odpowiedź „nie lubię swojej pracy” podpowiadamy, że trudno o lepszy moment na jej zmianę – radzi Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy w Praca.pl. – Niskie bezrobocie powoduje, że ofert pracy jest dużo, a pracodawcy oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia. Barierą często jest jednak strach przed zmianą. Boimy się, że nie podołamy nowym wyzwaniom, nie mamy odwagi, żeby zrobić krok w stronę lepszej pracy. Tymczasem warto wyjść ze swojej strefy komfortu, pamiętając, że to czy coś zmieni się na lepsze zależy tylko od nas. A dzisiejszy rynek pracy może nam w tym tylko pomóc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: