eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySamolotem na Boże Narodzenie? Jak to zaplanować?

Samolotem na Boże Narodzenie? Jak to zaplanować?

2017-12-05 13:10

Samolotem na Boże Narodzenie? Jak to zaplanować?

Samolotem na Boże Narodzenie? © Fly_dragonfly - Fotolia.com

Podróże samolotem ciągle zyskują na popularności, a prawdziwy boom na podniebne wojaże widoczny jest zwłaszcza latem oraz w okresie zbliżającego się wielkimi krokami Bożego Narodzenia. Potwierdzają to dane AirHelp, z których wynika, że Polacy coraz częściej wybierają samolot, aby dostać się do domu na święta. Jak zaplanować podróż, aby przebiegła ona jak najbardziej komfortowo?

Przeczytaj także: Lot samolotem a prawa konsumenta

W tym roku Boże Narodzenie, podobnie zresztą jak poprzednie, przypada na weekend. Można się zatem spodziewać, że związane z podróżowaniem w tym okresie zwyczaje Polaków będą podobne do zeszłorocznych. Warto zatem rzucić okiem, jak wyglądało natężenie ruchu lotniczego u schyłku minionego roku.

Nie planuj podróży na dzień przed wigilią


Bardzo zintensyfikowany ruch na lotniskach widoczny jest już na tydzień przed świętami, ale z danych AirHelp, że jego apogeum przypadło w minionym roku na dwa dni przed wigilią, kiedy to wykonano łącznie 907 lotów z przeszło 123 tys. pasażerów na pokładach.
– Trendem, o którym warto wspomnieć, jest również rosnąca rzesza osób, które podróż samolotem odbywają w dniu wigilii. Nasze dane wskazują, że 24 grudnia minionego roku na lot zdecydowało się 27,8 tys. osób, tj. o 20% więcej niż w 2016 roku i o 45% więcej niż rok wcześniej - mówi Natalia Gębska, Country Manager z AirHelp.

Jak te dane przedstawiają się w podziale na poszczególne porty lotnicze? 23 grudnia był najbardziej obleganym dniem na obu lotniskach w Warszawie, a także we Wrocławiu oraz Katowicach. Dla obsługi portu lotniczego Modlin był to również 22 grudnia. W tym dniu najczęściej podróżowaliśmy także z Gdańska. Poznańskie lotnisko najwięcej lotów obsłużyło natomiast 21 grudnia, krakowskie – 20 grudnia, a bydgoskie – 19 grudnia.

fot. Fly_dragonfly - Fotolia.com

Samolotem na Boże Narodzenie?

Szukając połączeń lotniczych, AriHelp radzi, aby zwrócić uwagę na kursy poranne.


Wybierz lot poranny


Szukając połączeń lotniczych, AriHelp radzi, aby zwrócić uwagę na kursy poranne. Dane firmy za 2016 r. pokazują, że w godzinach pomiędzy 6:00 a 11:59 odbyło się najmniej lotów z utrudnieniami. Wskaźnik punktualności wyniósł wtedy ponad 70%. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się Ci, którzy nie mają zbyt wielkiego wyboru (przykładowo ze względu na pracę) i będą musieli zdecydować się na kurs w ciągu nocy – blisko połowa samolotów w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie w 2016 r. uległa opóźnieniu bądź została odwołana. Większa liczba utrudnionych kursów w godzinach nocnych może wynikać z kumulacji opóźnień z całego dnia.

Które trasy najbardziej problematyczne?


Wśród najbardziej popularnych połączeń przed Bożym Narodzeniem większość stanowią loty krajowe. W 2016 r. numerem jeden wśród nich okazała się relacja Gdańsk-Warszawa. Na drugim miejscu – Warszawa-Wrocław. Podium zamyka trasa pomiędzy Warszawą a Krakowem. Z danych AirHelp za 2015 r. wyłania się takie samo zestawienie najczęściej wybieranych destynacji.

Chętnie w ciągu świąt wyjeżdżamy również za granicę. Wśród najpopularniejszych kierunków międzynarodowych znalazły się Warszawa-Frankfurt, Warszawa-Paryż i Warszawa-Monachium.

Które z tych połączeń były najbardziej problematyczne? W 2016 r. najwięcej opóźnionych bądź odwołanych lotów odnotowano na trasie Gdańsk-Warszawa oraz Warszawa-Gdańsk. Ponadto z utrudnieniami w dotarciu do celu spotkali się pasażerowie relacji Warszawa-Kraków i Warszawa-Wrocław. Te połączenia były również najbardziej kłopotliwe w 2015 r.

Przed lotem poznaj swoje prawa


Niestety nawet stosując się do powyższych rad, Twój samolot może się spóźnić. Szczególnie w przypadku świąt taka sytuacja może być sporym utrudnieniem.
– Jeśli opóźnienie lotu wyniosło 3 godziny lub więcej i nastąpiło na skutek czynników, na które przewoźnik miał wpływ (np. awaria samolotu, brak zastępstwa w przypadku choroby pilota) mamy prawo do odszkodowania, wynoszącego od 250 do nawet 600 euro (w zależności od długości podróży). Rekompensata pieniężna należy nam się także w przypadku tzw. overbookingu, czyli odmowy wejścia na pokład – mówi Natalia Gębska.

Wniosek o odszkodowanie można złożyć samemu lub skorzystać z pomocy firmy AirHelp, która wyręcza w przeprowadzeniu tej procedury. Pasażer po wypełnieniu krótkiego formularza online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej od razu otrzymuje informację, czy przysługuje mu rekompensata.

Czasem zdarza się jednak, że opóźnienie lotu wynika z przyczyn losowych, niezależnych od przewoźnika, takich jak mgła, burza czy nagły strajk załogi lotniska. Wówczas nie przysługuje nam wprawdzie rekompensata pieniężna, ale warto upomnieć się o należny nam posiłek, dostęp do telefonu czy nocleg.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: