EFL: firmy budowlane w świetnej kondycji
2017-12-06 11:53
Firmy budowlane w świetnej kondycji © nd3000 - Fotolia.com
Poznaliśmy już najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku 2015 roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju. W ostatnim notowaniu główny wskaźnik osiągnął poziom 58,2 pkt., co oznacza, że sytuacja jest całkiem dobra. Na tym jednak nie koniec. Jeszcze lepsze nastroje prezentują firmy budowlane, w przypadku których wskaźnik skoczył do rekordowego poziomu 66,7 pkt. (+7,7 pkt. względem poprzedniego kwartału). Za taki obrót spraw odpowiedzialne są przede wszystkim prognozy odnośnie inwestycji - ich wzrostu spodziewa się aż 63% respondentów z tej branży.
Przeczytaj także: Finansowanie działalności MŚP. Faktoring coraz popularniejszy?
- Tegoroczne wskazania dla branży budowlanej to świadectwo istotnej poprawy nastrojów względem poprzedniego roku. Rezultaty z II, III i IV kwartału okazały się najwyższe w całej historii badania, podobnie zresztą jak prognozy odnośnie planowanych inwestycji. Dobra sytuacja znajduje swoje potwierdzenie w statystykach GUS, z których wynika, że w październiku produkcja budowlano-montażowa podskoczyła o przeszło 20% r/r, a wzrost w okresie styczeń– październik sięgnął prawie 13% r/r. Te wieści mogą niewątpliwie napawać optymizmem, tym bardziej, że jeszcze rok temu mówiliśmy głównie o spadkach. Pozwalają one również przypuszczać, że powodów do narzekań firmy budowlane nie powinny mieć także w najbliższej przyszłości – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.
Firmy budowlane z drugim najlepszym wynikiem branżowym w historii
W ostatnim kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla branży budowlanej wskazał 66,7 pkt., co jest wynikiem pokaźnie wyższym od osiągniętego w poprzednim kwartale (+7,7 pkt.) i rok temu (+10,9 pkt.). Powodów do optymizmu jest jednak więcej. Biorąc pod uwagę tylko pomiary dla branży budowlanej, ostatni tegoroczny wynik jest najlepszym w całej historii badania – ex-aequo z wynikiem za III kwartał 2015. Ponadto, budownictwo może uznać cały 2017 rok za bardzo udany, gdyż trzy subindeksy (za II, III i IV kwartał) należą do najwyższych w ciągu trzech lat. Warto też spojrzeć na nastroje firm budowlanych w porównaniu do wyników pozostałych pięciu badanych branż (handel, HoReCa, produkcja, transport i łączność, usługi). Pomiar dla budowlanki na IV kwartał tego roku jest drugim najwyższym wynikiem branżowym od początku realizacji badania. Pierwszy należy do firm produkcyjnych na II kwartał 2017 roku – 69 pkt.
fot. mat. prasowe
Barometr EFL w IV kw. 2017 - ujęcie branżowe
Jeszcze nigdy tak wielu nie planowało tak wiele... inwestycji
Rekordowo optymistyczne nastroje w budownictwie wynikają głównie z pozytywnych prognoz dotyczących inwestycji. Pod koniec tego roku aż 63% firm z branży spodziewa się więcej inwestować. To zdecydowanie lepszy wynik niż kwartał wcześniej (34,8%) oraz trzy razy lepszy niż rok temu (20%). Przedstawiciele branży budowalnej sygnalizują również większy wzrost zamówień w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku – 33,8% vs. 15%. Warto spojrzeć też na płynność finansową firm budowlanych. Lepszej spodziewa się niemal jedna trzecia zapytanych (31,3%), podczas gdy rok temu tylko 11,3%.
2017 zdecydowanie lepszy dla całego sektora MŚP niż 2016
Główny odczyt „Barometru EFL” za IV kwartał 2017 roku wyniósł 58,2 pkt. i wciąż znajduje się ponad progiem OR. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów EFL pomiędzy III a IV kwartałem br., podobnie jak to miało miejsce rok temu, wartość Barometru spadła (o 1,1 pkt.). Warto jednak podkreślić, że wartość wskaźnika jest wyższa nie tylko niż w IV kwartale ubiegłego roku (55,3 pkt.), ale w porównaniu do wszystkich pomiarów z 2016 roku. To oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, cały czas widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.
fot. mat. prasowe
Barometr EFL w IV kw. 2017 - ujęcie branżowe
Informacje o badaniu
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 6-13 listopada 2017 r.
Przeczytaj także:
Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja finansowa, MSP, małe i średnie przedsiębiorstwa, płynność finansowa, finansowanie działalności
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)