eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEKUZ znowu z rekordem, ale nie zimą

EKUZ znowu z rekordem, ale nie zimą

2017-12-06 13:47

EKUZ znowu z rekordem, ale nie zimą

EKUZ znowu z rekordem © Andrey Popov - Fotolia.com

W ciągu dekady liczba wydawanych przez NFZ kart EKUZ rosła z roku na rok. W 2006 roku wydano ich 1,1 mln, w 2016 - 2,87 mln. W tym roku najprawdopodobniej padnie rekord - już we wrześniu przekroczona została bowiem granica 3 mln EKUZ-ów. Interesujący jest fakt, że zainteresowanie europejską kartą znacznie spada w sezonie zimowych wyjazdów na narty - w pierwszym kwartale br. wnioskowało o nią 588 tys. osób, a w samym lipcu aż 654 tys. Podobnie było w latach poprzednich. Z czego to wynika?

Przeczytaj także: Nawet z EKUZ koszty leczenia za granicą mogą zaskoczyć

- Lato to okres najbardziej intensywny pod względem turystycznym, dlatego też zainteresowanie, jakim cieszy się EKUZ w tym okresie nie powinna zaskakiwać. Obecnie karta ważna jest nawet 12 miesięcy, więc wiele osób może z niej korzystać również w czasie zimowych wyjazdów na narty bez konieczności jej powtórnego wyrabiania. Być może właśnie z tego powodu zimą EKUZ znacznie traci na popularności. Możliwe również, że kluczowa okazuje się tu rosnąca świadomość Polaków, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że ochrona gwarantowana przez EKUZ to w przypadku wypadów na stok nieco za mało. Można zatem zakładać, że zimowy spadek liczby wydawanych kart to rezultat świadomej decyzji o wykupieniuubezpieczenia turystycznego o szerokim zakresie – wyjaśnia Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

EKUZ znowu z rekordem

Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego są coraz popularniejsze: do końca III kw. 2017 r. NFZ wydał o 222 tys. kart więcej niż w całym ubiegłym roku.


Dla przypomnienia: karta działa na terytorium Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Szwajcarii, Lichtensteinie i Norwegii. EKUZ pozwala obywatelom Polski korzystać z publicznego leczenia na takich samych zasadach, co mieszkańcy kraju, do którego pojechali. Ale to nie zawsze oznacza bezpłatną opiekę medyczną, zwłaszcza w kontekście wyjazdów na narty.

W wielu krajach za transport medyczny, inaczej niż w Polsce, trzeba zapłacić samodzielnie, co może być bardzo kosztowne po wypadku na stoku. Kontuzja może być szczególnie bolesna – dosłownie i finansowo – jeśli okaże się, że leczenie powinno być kontynuowane w Polsce i trzeba skorzystać z transportu (np. medycznego) do kraju. W wielu europejskich kurortach narciarskich można ponadto korzystać jedynie z prywatnych placówek zdrowotnych, których EKUZ z zasady nie obejmuje.

Wśród przykładów opłat, których nie pokrywa EKUZ, znajdują się m.in.:
  • W Szwajcarii akcje poszukiwawcze są w pełni odpłatne, transport karetką wymaga opłaty w wysokości 50% kosztów przejazdu, porada lekarza ogólnego lub specjalisty to koszt przekraczający niekiedy 300 zł, również hospitalizacja nie jest darmowa.
  • Ratownictwo górskie jest płatne w Austrii, za każdy dzień w szpitalu płaci się od 8 do 16,80 euro.
  • We Włoszech obowiązuje zasada, że tylko lekarz pierwszego kontaktu przyjmuje bezpłatnie – jeśli zleci wizytę u specjalisty, zostanie pobrana opłata w wysokości 36,15 euro.
  • W Czechach z kartą EKUZ za wizytę u lekarza należy zapłacić 30 koron czeskich, a każdy dzień pobytu w szpitalu wiąże się z opłatą w wysokości 60 koron.

Narciarze z polisą turystyczną


To, co jest płatne w ramach darmowego EKUZ-u, może zostać pokryte w rozliczeniu bezgotówkowym w ramach zakupionego przed wyjazdem ubezpieczenia turystycznego. Co ważne, w ramach polisy zyskuje się dostęp do każdej opieki zdrowotnej - zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Można także liczyć na pokrycie kosztów, ratownictwa i transportu medycznego. Ubezpieczenie posiada także inne ryzyka przydatne podczas wyjazdu turystycznego.
- W zakresie ochrony ubezpieczenia turystycznego może znajdować się m.in. OC w życiu prywatnym przydatne w razie nieumyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia osób trzecich – to częsta sytuacja podczas jazdy na stoku. Podobnie polisa może zapewniać wypłatę świadczenia w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW), a także odszkodowania za kradzież z włamaniem, rabunek lub zaginięcie bagażu – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Ostateczny zakres ochrony ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby wybierającej się w zagraniczną podróż. Trzeba tylko pamiętać, żeby polisę na wyjazd narciarski należy koniecznie poinformować ubezpieczyciela o rodzaju aktywności, które zamierza się wykonywać podczas urlopu. Część dyscyplin – np. skiaplinizm czy jazda poza wyznaczonymi trasami – może być bowiem zaliczona do ekstremalnych, które da się włączyć do ochrony, ale jedynie na zasadach rozszerzenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: