eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySiła nabywcza w Polsce 2017

Siła nabywcza w Polsce 2017

2017-12-07 10:01

Siła nabywcza w Polsce 2017

Siła nabywcza w Polsce w 2017 roku to 6 710 euro © Ideenkoch - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nieco ponad 6,7 tys. euro. Tyle wynosi kwota, jaką przeznaczy na tegoroczne wydatki przeciętny polski konsument. W rankingu krajów europejskich Polska zajęła podobnie jak w ubiegłym roku 29 miejsce. Z badania GfK Purchasing Power Europe 2017 wynika również, że największa siła nabywcza to - bez zaskoczenia - domena Warszawy.

Przeczytaj także: Siła nabywcza w Europie 2017

Przeciętny Kowalski ma dziś do dyspozycji niespełna połowę (48 proc.) średniej siły nabywczej charakterystycznej dla statystycznego Europejczyka, tj. 6 710 euro (28 591 zł). Oznacza to, że w rankingu krajów europejskich zajmujemy, podobnie jak przed rokiem, dość odległą 29. pozycję.

Jeżeli przyjrzeć się, jak siła nabywcza wygląda w poszczególnych powiatach, widoczne staną się istotne dysproporcje pomiędzy zamożnymi a biedniejszymi regionami. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy najbogatszych powiatów mają do dyspozycji nawet trzykrotnie wyższą sumę.

fot. mat. prasowe

Siła nabywcza w Polsce

Powiatem o najwyższej sile nabywczej jest Warszawa.


Powiatem, w którym siła nabywcza jest - i tu bez zaskoczeń - Warszawa. Mieszkańcy stolicy dysponują przeciętnie 12,472 euro na osobę, co jest wynikiem 86 proc. wyższym od średniej liczonej dla całego kraju. Niemniej jednak to ciągle 11 proc. mniej niż średnia europejska.

fot. mat. prasowe

10 polskich powiatów o najwyższej sile nabywczej

Pierwszą trójkę zamyka Sopot.


Przemysław Dwojak, dyrektor działu Customer Analytics & Sales Strategies w GfK, komentuje:
„W ostatnich latach obserwujemy w Polsce stały wzrost liczby najbogatszych i najbiedniejszych powiatów. Spośród wszystkich 380 powiatów, dwadzieścia dwa dysponują siłą nabywczą, która przewyższa średnią krajową o co najmniej 20 proc. Dla porównania, mieszkańcy powiatu przysuskiego, najbiedniejszego polskiego powiatu, mają do dyspozycji mniej niż 62 proc. średniej krajowej per capita, co stanowi jedynie 29,8 proc. średniej europejskiej.”

O badaniu
Badanie siły nabywczej GfK Purchasing Power Europe 2017 jest dostępne dla 42 europejskich krajów ze szczegółowym rozbiciem na regiony, według gmin lub kodów pocztowych. Zawiera też odpowiednie dane dotyczące mieszkańców i gospodarstw domowych oraz mapy cyfrowe.

Siła nabywcza jest miernikiem rozporządzalnego dochodu per capita po odjęciu podatków, składek na ubezpieczenie społeczne, ale z uwzględnieniem wszelkich świadczeń otrzymywanych od państwa.

Badanie podaje siłę nabywczą na osobę w skali roku w euro lub w postaci wartości indeksu. Pojęcie siły nabywczej stosowane przez GfK odnosi się do nominalnego dochodu rozporządzalnego, czyli podane wartości nie uwzględniają inflacji. Badanie opiera się na statystycznych danych dotyczących dochodów, stawek podatkowych, wysokości świadczeń społecznych oraz na prognozach instytutów ekonomicznych.

Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: