eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPremie i podwyżki wynagrodzenia, czyli wielka niewiadoma

Premie i podwyżki wynagrodzenia, czyli wielka niewiadoma

2017-12-13 10:09

Premie i podwyżki wynagrodzenia, czyli wielka niewiadoma

Premie i podwyżki wynagrodzenia to wielka niewiadoma © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami wyniki badania Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają?" Autorzy opracowania przyglądają się tendencjom panującym na współczesnym rynku pracy. Ankietowani pytani są m.in o satysfakcję z pracy i wynagrodzenia, relacje z przełożonymi, a także o premie i podwyżki. Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że zasady przyznawania tych ostatnich ciągle bywają niejasne.

Przeczytaj także: Premie domeną mężczyzn

NIEJASNE REGUŁY


Zrealizowane przez Pracuj.pl badanie Czy pieniądze szczęścia nie dają?* dowodzi, że na przestrzeni ostatniego roku z podwyżki wynagrodzenia cieszyć mógł się co drugi polski pracownik. W tej beczce miodu jest jednak i spora łyżka dziegciu - okazuje się bowiem, że dla niemal 1/3 badanych zasady przyznawania podwyżek ciągle stanowią tajemnicę. Podobna sytuacja dostrzegalna jest w przypadku premii - nieznajomość reguł gry deklaruje tu aż 25% pracowników. Najbardziej świadomi są pracownicy, którzy zarabiają najwięcej - w grupie osób, których wynagrodzenia przekraczają 4 tys. złotych netto, 80% utrzymuje, że zna zasady przyznawania premii. Dla porównania wśród pracowników z najniższymi pensjami odsetek ten nie sięga nawet 50%. Analogicznie prezentuje się znajomość - czy może raczej nieznajomość - reguł przyznawania podwyżek.
Mniej więcej orientuję się, ile premii powinienem dostać, ale w praktyce nigdy nie wyliczam dokładnie tej kwoty, ponieważ jest to dość skomplikowane. Moja firma stosuje specjalny algorytm, który bazuje na moich wynikach, wynikach finansowych firmy, poziomie stanowiska, ocenie przełożonego, czy rezultatach działu. Byłoby lepiej, gdyby premię wyliczało się w jakiś prostszy sposób - mówi Rafał, inżynier w firmie budowlanej.

W firmie w której pracuję, premie w marketingu są uznaniowe, daje się je okazjonalnie. Nie ma także określonych zasad przyznawania podwyżek. W tym obszarze, wiele zależy od szefa i kwestia podwyżki wynagrodzenia jest do końca zazwyczaj wielką niewiadomą. Gdyby takie zasady się pojawiły, byłaby to zmiana na lepsze -mówi Malwina, zajmująca się reklamą w wydawnictwie

fot. mat. prasowe

W mojej firmie trzeba zabiegać o podwyżkę

Większość badanych przyznaje, że starania o podwyżkę są w ich firmie koniecznością.


PRACODAWCY ŚWIADOMI PROBLEMU


Coraz więcej firm w Polsce zdaje sobie sprawę, że brak transparentności w przyznawaniu premii czy podwyżki wynagrodzenia to duży minus zarówno dla obecnych pracowników, jak i kandydatów do pracy. Dlatego najlepsi pracodawcy, wzorem zachodnich trendów, starają się budować bardziej przejrzyste systemy wynagradzania - tak, aby każdy pracownik wiedział, za co i kiedy może zostać dodatkowo wynagrodzony. W niektórych organizacjach tworzone jest nawet stanowisko reward managera czy eksperta ds. płac, odpowiedzialnego za politykę płacową i systemy motywacyjne pracowników, w tym także formułowanie czytelnych zasad premii i podwyżek. Takie stanowiska i jasne zasady są potrzebne, tym bardziej, że wśród pracowników silne jest przekonanie, że o podwyżkę trzeba się ubiegać – może to wynikać z faktu, że, jak wynika z badania Pracuj.pl, blisko 40% pracujących Polaków w przeszłości ubiegało się o podwyżkę, jednak jej nie otrzymało.
Za dość niepokojący można uznać fakt, iż nadal istnieje duża grupa pracowników, którzy deklarują, że przyznawanie premii lub zwiększanie pensji w firmach, w których pracują, jest nietransparentne. Taka sytuacja jest niekorzystna dla pracodawców oraz może mieć szkodliwy wpływ na wyniki firmy, ponieważ prowadzi to często do konfliktów i braku poczucia stabilności oraz docenienia wśród pracowników – komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ISNS UW.

fot. mat. prasowe

Czy kiedykolwiek otrzymał(a) Pan(i) podwyżkę?

Podwyżki otrzymują przede wszystkim osoby dobrze zarabiające


ZASADY JASNE JUŻ NA ROZMOWIE O PRACĘ


O zasady przyznawania premii i podwyżki wynagrodzenia warto pytać już na rozmowie kwalifikacyjnej. Premie to istotny składnik wynagrodzenia, a kwestia podwyżek jest ważna pod kątem zaangażowania pracowników oraz dalszej kariery w danym przedsiębiorstwie. Fakt ten wskazują również badania przeprowadzone przez firmę Deloitte Pierwsze kroki na rynku pracy – dla 44% respondentów, zadania zwiększające motywację to takie, które dają szansę na awans, podwyżkę czy dodatkowe nagrody. Podwyżki są istotne pod względem zaangażowania w pracę również dla ponad 51% menedżerów oraz dla prawie 40% ekspertów.
Pracownicy często zapominają zapytać o kwestię podwyżek na etapie rozmowy o pracę. Tymczasem warto ustalić, jaki system podnoszenia pensji obowiązuje w danej firmie – czy podwyżki przyznaje się w określonych przedziałach czasowych, jakich kwot można się spodziewać i co decyduje o podwyżkach: uznanie szefa, spełnienie jasno określonych celów okresowych, a może wyniki finansowe firmy. Jeśli okaże się, że potencjalny pracodawca nie ma określonych zasad przyznawania podwyżek, to też jest pewien sygnał – wtedy warto skupić się na negocjacji początkowej pensji – podkreśla Maciej Bąk, ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj.


PODSUMOWUJĄC


  • 77% pracujących Polaków przynajmniej raz w zawodowym życiu dostało premię.
  • 25% pracowników nie zna zasad przyznawania premii, które obowiązują w ich firmie, a prawie jedna trzecia badanych nie wie, na jakich zasadach przyznawane są podwyżki.
  • Zasady przyznawania podwyżek i premii lepiej znają osoby zarabiające powyżej 4 tys. na rękę - prawie 80% z nich deklaruje znajomość zasad przyznawania premii.
  • Ponad połowa pracujących Polaków otrzymała podwyżkę w przeciągu ostatniego roku.


Informacje o badaniu
Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają”, zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl, N=1001, wrzesień 2017

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: