9% Polaków pobiera zasiłek dla bezrobotnych
2006-04-25 00:04
Przeczytaj także: PARP o rynku pracy: stabilna stopa bezrobocia
16 procent badanych przez CBOS przyznało, że nie ma pracy od ponad roku lub dwóch lat, a co czwarty respondent (23 procent) przyznał, że od dwóch do pięciu lat. 29 procent Polaków pozostaje bez zatrudnienia dłużej niż pięć lat, a 30 procent badanych pozostaje bez pracy co najwyżej rok. Wśród bezrobotnych, którzy długo pozostają bez pracy jest więcej kobiet niż mężczyzn, zaś wśród tych, którzy krócej nie mają pracy jest niewielka przewaga panów.71 procent ankietowanych zadeklarowało, że jest głównie na utrzymaniu swojej rodziny. 47 procent respondentów przyznało natomiast, że utrzymanie zapewnia sobie jedynie dzięki pracom dorywczym. 7 procent badanych twierdzi, że żyje z drobnego handlu.
W co drugiej rodzinie badanych przez CBOS bezrobotnych (51 procent), nie wystarcza funduszy na zaspokajanie podstawowych potrzeb, a 39 procent ocenia swoje warunki materialne jako złe. 21 procent ankietowanych przyznało, że odczuwa lęk przed biedą, a 18 procent uważa, że żyje bardzo biednie.
79 procent respondentów chce zmiany swojej sytuacji materialnej i poszukuje zatrudnienia. 21 procent badanych nie zamierza podejmować w ogóle żadnych starań w celu poprawy swojej sytuacji życiowej.
CBOS zapytał również bezrobotnych o sposoby poszukiwania pracy. 77 procent zadeklarowało, że pomocne w znalezieniu pracy są przede wszystkim kontakty rodzinne. 67 procent bezrobotnych kontaktuje się bezpośrednio z pracodawcami, a 63 procent odpowiada na ogłoszenia prasowe lub też korzysta z ofert urzędów pracy, samorządu.
Co druga osoba bezrobotna przyznała, że wykorzystuje w znalezieniu nowego zatrudnienia kontakty z poprzedniego miejsca pracy. Znacznie mniej osób korzysta z agencji pośrednictwa pracy (30 procent), a także ze znajomości ze szkoły lub studiów (28 procent). 13 procent bezrobotnych Polaków twierdzi natomiast, że zamieszcza ogłoszenia lub podejmuje próby rozpoczęciach działalności gospodarczej na własny rachunek (14 procent). 7 procent ankietowanych przyznało się do wręczania łapówek w celu uzyskania pracy.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 3 do 6 marca na reprezentatywnej, 1.081 – osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.
oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl