Najlepszy prezent pod choinkę? Gotówka
2017-12-19 13:10
Gotówka - najlepszy prezent pod choinkę © Alina G - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pomysły na prezenty świąteczne znajdziesz w mediach
Zaskocz mnie na święta
Polacy są zgodni - w święta najważniejsza jest rodzina. Oprócz czasu, który spędzamy w gronie najbliższych, doceniamy również wyjątkową atmosferę, która panuje podczas Bożego Narodzenia. Wspomina o niej 17,9% respondentów badania. Jeżeli chodzi natomiast o najlepszy prezent pod choinkę, to chcemy, aby towarzyszyła mu aura tajemniczości. 27,5% ankietowanych marzy się niespodzianka. Na zaskoczenie czekają przede wszystkim osoby młode i starsze (odpowiednio 35,3% i 20,6%), zamieszkujące małe miasta i wsie 27% i 21,3%). Zakup prezentu pod choinkę potrafi stresować, ale powodem stresu są również przedświąteczne porządki.
fot. mat. prasowe
Najważniejsze w święta
Pewnym zaskoczeniem jest otwartość badanych na ugoszczenie przy stole wigilijnym niespodziewanego gościa. Gotowych na to jest aż 90,3% badanych. Są to zarówno osoby młode 26-35 lat, ale też starsze w przedziale 56-65 lat (odpowiednio – 27,4% i 20,7%), mieszkające w mniejszych miastach (27,2%) oraz na wsi (21,8%).
– Polacy najprawdopodobniej postrzegają nieznajomego jako najbliższych przyjaciół podczas przyjęcia wigilijnego, jako uzupełnienie fantastycznej atmosfery bliskości. Czym innym jednak jest faktyczne przyjęcie kogoś zupełnie obcego, nie wspominając o uchodźcy lub osobie poważnie chorej. Dlatego takie wskazanie respondentów wydaje się mocno deklaratywne – komentuje Anetta Piątek Sostaric z Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric.
fot. mat. prasowe
Czy przyjąłbyś niespodziewanego gościa w wigilię?
Dla mam najcenniejszy czas
U bezdzietnych pań w wieku 26-45 lat najbardziej pożądanym prezentem pod choinkę jest niespodzianka (32%). W tej grupie, lepiej sytuowanych kobiet z zarobkami powyżej 2.000 zł widać większe oczekiwania w kwestii prezentów. Prawie, co trzecia z nich w podarunku świątecznym chętnie przyjęłaby luksusowe wczasy (29,7%). Zapracowane mamy ze średnim miesięcznym dochodem na osobę w wysokości 2.000 zł (26-45 lat) jeszcze bardziej łakną wypoczynku. Taki prezent chciałaby otrzymać ponad 1/3 pań (35,3%).
fot. mat. prasowe
Pożądany podarunek świąteczny
Polskie mamy cenią czas w różnych aspektach. Widać wyraźnie, że podczas świąt najważniejsi są najbliżsi, to z nimi chcą spędzać te wyjątkowe chwile (61,2%). Ponad 1/4 z nich jeszcze więcej czasu dla rodziny chciałaby znaleźć w Nowym Roku (26,8%). Jednocześnie widać potrzebę i świadomość znalezienia wytchnienia w codziennych obowiązkach – co ósma Polka z dziećmi pragnie mieć w 2018 roku więcej czasu dla siebie (12%).
– Uciekający czas i chęć wyciszenia związane z trudami życia wydają się potwierdzać trend Hygge, czyli to wszystko, co wprawia nas w dobry nastrój. Słowo hyggeligt pojawiło się początkowo w Danii. I to właśnie Duńczycy opisują tym wyrazem błogość, relaks, niespieszną radość z danej chwili – mówi Anetta Piątek-Sostaric z Centrum Rozwoju Biznesu Sostaric.
Panów stresuje sprzątanie
Mężczyźni prezentują zdecydowanie bardziej praktyczne podejście do świąt. Bezdzietni panowie w przedziale wiekowym 26-45 lat Boże Narodzenie utożsamiają z dodatkowymi dniami wolnymi. Tak twierdzi, co czwarty z nich (25,9%). Dla panów – bez względu na wiek i dzietność – urok świąt tkwi w wyjątkowo smacznych potrawach wigilijnych (20,2%). Bezdzietni panowie pod choinką najchętniej widzieliby gotówkę (47,1%). A, co szósty chciałby zostać obdarowany elektronicznym gadżetem (16,5%). Panowie posiadający dzieci też liczą na pieniądze (45,4%), ale już prawie co czwarty ucieszyłby się z niespodzianki (23,5%).
fot. mat. prasowe
Postanowienia noworoczne
Mężczyźni najwyraźniej coraz częściej włączają się w domowe obowiązki związane ze sprzątaniem – również przed świętami. Okazuje się, że co trzeci z nich, posiadający dzieci jest tym faktem zestresowany (30,4%). Panowie obdarzeni potomstwem wykazują też większą troskę o najbliższych i świąteczną atmosferę. Prawie co siódmy martwi się, że podczas świąt jego najbliżsi nie rozstają się ze smartfonem (14,5%). Tu również zdaniem Anetty Piątek-Sostaric można dostrzec zalążki duńskiej filozofii hygge.
– Można ją też określić jako sztukę tworzenia przyjaznej, intymnej atmosfery, jako socjalizację dla introwertyków. Ale to również dążenie do szczęścia, wypełnionego przyjemnościami dnia codziennego – dobrą atmosferą, komfortem i byciem razem na co dzień – podkreśla.
W 2018 zdrowie najważniejsze
Polacy w Nowym Roku zamierzają zadbać o zdrowie (31,7%). Wraz z wiekiem dbałość o tę cenną wartość zdecydowanie wzrasta. Co drugi Polak w wieku powyżej 56 lat w postanowieniach noworocznych na szczycie listy umieścił dbałość o zdrowie (53,8%). Z kolei młode osoby do tych kwestii przykładają nieco mniejszą wagę. U młodych (18-35 lat) na liście noworocznych postanowień zdrowie zajęło dopiero czwartą pozycję (16,7%).
fot. mat. prasowe
Stres podczas świąt
W Nowym Roku zarobić więcej chciałyby osoby młode, zaczynające życiowy start i zakładające rodziny, 26-35 lat oraz te w okresie życiowej stabilizacji, 46-55 lat (odpowiednio – 28,3% oraz 19,2%). Grupa ta zamieszkuje głównie wsie i średnie miasta (odpowiednio – 22,8% i 24,3%). Ambitne podejście do pracy i zarobków charakteryzuje także bezdzietne Panie w wieku 26-45 lat. Większą pensję na swoim koncie w 2018 r. chciałby mieć, co piąta ankietowana (18%).
Polacy na trzecim miejscu wśród noworocznych postanowień umieścili czas dla najbliższych – tak twierdzi prawie co piaty Polak (18,7%). Chwile spędzone z rodziną najbardziej cenią sobie osoby znajdujące się w okresie wzmożonej aktywności zawodowej (26-45 lat), będące w związku i posiadające dzieci (30,9%).
Informacje o badaniu
Sondaż został przeprowadzony przez Pośrednictwo Finansowe „KREDYTY-Chwilówki” w dniach 13 -30.11.2017 r. wśród 1486 respondentów z całej Polski.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
karolina_kowalczyk / 2017-12-26 21:44:44
Co roku mam postanowienie żeby schudnąć ale z moim zamiłowaniem do słodyczy to raczej nierealne więc na 2018 wyznaczam sobie tylko cele zawodowe. Marzy mi się przebranżowienie na programistę a że rodzina wspiera moje plany, dostałam pod choinkę kurs na eduweb.pl z kodowania. Zaraz po sylwestrze biore sie za naukę [ odpowiedz ] [ cytuj ]