Upadłości firm XI 2017
2017-12-18 11:20
Przeczytaj także: Upadłości firm X 2017
Jak wynika z najświeższych danych, od początku roku opublikowano informacje na temat natomiast 826 upadłości, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 728. Analizowane przez Euler Hermes niewypłacalności odnoszą się do braku zdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, których następstwem jest upadłość albo też któraś z form postępowania restrukturyzacyjnego.Kluczowe wnioski:
- Napływ środków w budownictwie spowodował, że bankrutów wśród firm budowlanych było mniej. Nadchodzące miesiące pokażą, czy poprawa miała charakter wyłącznie czasowy. Jednocześnie jednak widoczny był wzrost niewypłacalności w usługach i wśród firm produkcyjnych.
- Powodem, dla którego firmy budowlane tracą wypłacalność, jest najczęściej brak aktualnych zleceń. Bywa jednak i tak, że zleceń nie brakuje, a powodem kłopotów staje się ich realizacja przy niewystarczającej rentowności i narastających wyzwaniach finansowych, jak np. rosnące koszty materiałów i robocizny czy wydatki ponoszone z tytułu podatków (odwrócony VAT).
- Kłopoty imają się producentów z wielu branż – dostawców art. spożywczych, budowlanych, maszynowych, mebli, odzieży i obuwia etc., którzy nie są w stanie utrzymać się na rynku i to pomimo rosnącego popytu eksportowego i krajowego.
- Usługi – obok firm obsługujących nieruchomości i procesy inwestycyjne wciąż widoczną grupą są niewypłacalności firm programistycznych, IT, generalnie nowych technologii.
- Liczba niewypłacalności wzrosła w listopadzie r/r w woj. mazowieckim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. Poza Mazowszem (gdzie dużo było niewypłacalnych firm handlowych i usługowych) wszędzie dominowały niewypłacalności firm produkcyjnych.
fot. mat. prasowe
Zmiana liczby niewypłacalności r/r w poszczególnych województwach
Największy wzrost liczby niewypłacalności miał miejsce w woj. mazowieckim.
fot. mat. prasowe
Zmiana liczby niewypłacalności r/r w ciągu 11 miesięcy
Od początku roku upadło 57 firm z województwa mazowieckiego.
„Problemy mają generalnie firmy z sektora MSP – niezależnie od tego czy są to firmy produkcyjne, budowlane czy usługowe (chociaż zazwyczaj w skali miesiąca są też 2-3 przypadki firm dużych – o obrotach liczonych w setkach milionów zł, najczęściej dystrybutorów hurtowych). Ciekawy jest przypadek firm produkcyjnych, których liczba niewypłacalności ostatnio rośnie, mimo równoczesnego wzrostu zamówień i sprzedaży eksportowej oraz wzrostu wykorzystania mocy produkcyjnych. Wytłumaczenie nasuwa się samo – niewypłacalne są firmy dostarczające na rynek krajowy, nie czerpiące dodatkowych benefitów z tytułu eksportu, a ponadto tracące rynek lokalny na rzecz większych firm krajowych jak i konkurencji z zagranicy (import również rośnie, poza tym gospodarka stopniowo, małymi krokami ale staje się coraz bardziej otwarta). Konkurencja niezależnie od jej pochodzenia z tytułu większej skali działalności może zaproponować lepsze ceny oraz osiągając wyższe marże finansuje nie mniej istotne inwestycje w dystrybucję i obsługę sprzedaży, czym zdobywa rynek. To tłumaczy problemy producentów z bardzo wielu sektorów. Konsolidacja dociera więc na coraz niższy poziom firm lokalnych, niegdyś w handlu – a obecnie wśród jego dostawców." zauważa Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.
fot. mat. prasowe
Trend liczby niewypłacalności w poszczególnych sektorach po 11 miesiącach 2017 r.
Największy wzrost upadłości odnotowały firmy transportowe.
fot. mat. prasowe
Liczba niewypłacalności w listopadzie w poszczególnych sektorach
W listopadzie opublikowano niewypłacalność 29 firm usługowych.
fot. mat. prasowe
Liczba niewypłacalności opublikowanych w listopadzie
W listopadzie w oficjalnych źródłach opublikowano informacje o 73 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Liczba niewypłacalności opublikowanych od początku roku
Pod względem ilości niewypłacalności rekordowy okazał się lipiec.
![Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Coface-5576-niewyplacalnosci-firm-w-Polsce-w-2024-roku-264391-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)