Jaki będzie Sylwester 2017/2018?
2017-12-30 00:33
Jak powitamy 2018 rok? © stockphoto-graf - Fotolia.com
Przeczytaj także: 7 sposobów na nieszablonowego Sylwestra 2017
Sylwester to nie tylko zabawa?
Zdecydowana większość z nas, bo aż 9 na 10 badanych, uważa, że sylwester i Nowy Rok to dni, które należy wręcz poświęcić zabawie. Dla co drugiego ankietowanego obchody sylwestrowe to tradycja, a dla co trzeciego - czas zmian oraz postanowień. Zaledwie 1 na 10 respondentów twierdzi, że huczne obchody tego święta są zbędnym wydarzeniem.
W tym roku zostajemy w domu
Wprawdzie tegoroczne Boże Narodzenie i Nowy Rok mają sprzyjać wyjazdom (Polacy o wiele częściej niż w zeszłym roku rezerwowali wycieczki na ten okres), to jednak okazuje się, że stary rok pożegnamy głównie w zaciszu swojego domostwa - takie plany ma 53% badanych. Co piąty respondent wybiera się na imprezę do znajomych, a 2% spędzi ostatni dzień roku w pracy. Wśród ankietowanych nie zabrakło także osób, które zadeklarowały, że sylwester jest dla nich zwykłym dniem tygodnia.
Domówka najlepszym rozwiązaniem
Chcąc rozerwać się w sylwestra stawiamy na domówkę czyli imprezę zorganizowaną w domu – takiego zdania jest niemal połowa ankietowanych. Jedna czwarta odpowiedziała, że zwykle ten dzień spędzają przed telewizorem. Tylko 1 na 10 badanych wybiera zabawę na balu sylwestrowym. Najmniej interesującą formą świętowania Nowego Roku są wypady za granicę oraz zorganizowane wyjazdy sylwestrowe, które są dość mocno promowane przez przewoźników i operatorów podróży.
fot. stockphoto-graf - Fotolia.com
Jak powitamy 2018 rok?
Lubimy bawić się z najbliższymi
Skoro najchętniej spędzamy sylwestra we własnych czterech ścianach lub na domówce, to tym bardziej spędzamy go w gronie najbliższych nam osób. Zdecydowana większość, bo aż 6 na 10 Polaków zdeklarowało, że w tym dniu towarzyszy mu życiowy partner. Co piąty badany bawi się w towarzystwie znajomych. Zaledwie 5% opowiedziało się za sylwestrem w samotności.
Przygotowania na ostatnią chwilę
Mimo tego, że sylwester wypada zaledwie kilka dni po Bożym Narodzeniu, to nie przygotowujemy się do niego tak pieczołowicie jak do wigilii i Świąt. Ponad połowa respondentów twierdzi, że zostawia organizacje sylwestra na ostatnią chwilę. 2 na 10 zadeklarowało, że w ogóle nie przygotowują się do tego dnia. Podobnie podchodzimy do wydatków. W tym roku nie mamy zamiaru wydawać dużo pieniędzy na sylwestra – 84% badanych przeznaczy na ten cel maksymalnie 300 zł. W opinii 50% Polaków, tegoroczna organizacja zabawy sylwestrowej nie powinna być droższa niż w zeszłym roku. Jednak niemal jedna trzecia już wie, że sylwester 2017 będzie kosztować ich więcej niż w rok temu.
Brudnym ulicom i nietrzeźwym kierowcom mówimy zdecydowane nie.
Najbardziej nie lubimy śmieci, które w tym dniu mnożą się w zastraszającym tempie na ulicach miast. W opinii 61% Polaków kolejny minus należy się nietrzeźwym kierowcom, którzy tej nocy wyjeżdżają na drogi. Respondenci zwracają również uwagę na niebezpieczne zachowania ludzi, którzy tego dnia, pod wpływem emocji oraz środków odurzających, stanową zagrożenie dla innych w ich otoczeniu. Martwimy się także o naszych pupili – niemal połowie badanych nie podoba się jak ich czworonogi reagują na towarzyszący zabawom sylwestrowym hałas.
Koszty i jakość obsługi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca
58% Polaków szykując się do sylwestrowej nocy, największą uwagę skupia na kosztach, standardach i jakości obsługi w miejscu zabawy. Ponad połowa deklaruje, że swoje decyzje dotyczące organizacji sylwestra opiera na opiniach i radach znajomych. 4 na 10 respondentów twierdzi, że planując zabawę sylwestrową zdają się na własne pomysły.
Wymarzony sylwester w tropikach
Tęsknimy za latem i wysokimi temperaturami – nawet w sylwestra. Ponad jedna trzecia badanych twierdzi, że to właśnie pod palmami chciałaby świętować Nowy Rok. Drugą najczęściej wybieraną propozycją jest wyjazd do SPA, gdzie odpoczywałoby 14% Polaków. Co dziesiąty ankietowany marzy o sylwestrze w domowym zaciszu, z kolei 11% najchętniej wybrałoby się na wielki bal sylwestrowy. Natomiast zwolenników zimowego szaleństwa na stoku jest zaledwie 8%. Najwyraźniej zimy nam nie brakuje, nawet narciarzom.
Postanowienia noworoczne dalej w modzie
W opinii 56% badanych, tradycja tworzenia noworocznych postanowień odeszła już do lamusa. Natomiast co czwarty ankietowany pielęgnuje ten zwyczaj i chętnie planuje zmiany w swoim życiu na kolejne 12 miesięcy. Najczęściej decydujemy się na zmianę stylu życia - tak wskazała niemal połowa badanych. Ponadto chcemy lepiej zarządzać pieniędzmi, aby zaoszczędzić na wybrany cel (41%), a także przejść na dietę i zadbać o swoją kondycję fizyczną (62%). Niespełna 30% planuje skupić się na poszerzaniu wiedzy i zbieraniu nowych wrażeń z podróży, a także na rodzinie, z którą chcielibyśmy spędzać więcej czasu (21%). Co ciekawe 11% Polaków planuje także życie uczuciowe – w ciągu 12 miesięcy chcą się zakochać lub wziąć ślub. Na rzucenie palenia decyduje się tylko co dziesiąta osoba. Zdecydowana większość, bo aż 69% dotrzymuje przynajmniej części swoich noworocznych rezolucji. Jedna piąta badanych deklaruje, że wprowadziło w życie wszystkie swoje postanowienia. Natomiast 1 na 10 przyznaje się, że nie dotrzymał ani jednego noworocznego postanowienia z poprzedniego roku.
O badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez Polski Program Jakości Obsługi metodą ankietową CAWI na próbie 572 dorosłych Polaków w dniach 18.12-27.12 2017r. Celem badania było poznanie opinii Polaków na temat podejścia do obchodów sylwestrowo – noworocznych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)