Europa: wydarzenia tygodnia 52/2017
2017-12-31 12:24
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 51/2017
- 2017/18. Słabych nastrojów na rynkach w Europie nie są w stanie na razie zmienić opublikowane do tej pory niezłe wskaźniki makro, m.in. z Niemiec i Francji. Analitycy uważnie obserwują wskaźniki rozwojowe w europejskich krajach. Skłania do tego indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, który spadł w grudniu do 117,2 pkt. z 117,6 pkt. w poprzednim miesiącu. To co prawda niewielki spadek, ale nie jest wykluczona kontynuacja tej tendencji. Analitycy przypominają, że w ostatnich kilkunastu miesiącach wskaźnik ten dynamicznie rósł, wskazując na poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców, co było też skorelowane z kolejną odsłoną hossy na giełdach. Ta zmiana trendu niepokoi, a eksperci w szczegółowych rozważaniach doszukują się podobieństwa do sytuacji z 2011 roku...
- 2017/2018. Lepsze od wcześniejszych prognoz uzyskała w III kw. Gospodarka Francji. Wg Insee Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,6 proc. w III kwartale 2017 r. licząc kw/kw, oraz o 2,3 proc. licząc r/r. Warto dodać, że we Francji wydatki konsumentów w listopadzie okazały się dużo mocniejsze niż się spodziewano i w ujęciu m/m wzrosły one o 2,2 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 2,1 proc.
- 2017/18. Problemów rządu w Madrycie ciąg dalszy. Na koniec roku obserwowaliśmy spadki na giełdach w zachodniej Europie, a w nich największe spadki były na madryckiej giełdzie. To skutek ostatnich wyborów regionalnych w Katalonii. Na te wyniki nie miał nawet wpływu komunikat prezentujący dobre dane makro z gospodarki w regionie. Warto dodać, że czwartkowe wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji, chociaż najwięcej głosów uzyskała popierająca integralność Hiszpanii partia Obywatelska (Ciudadanos). Wynik wyborów nie przyniósł rozstrzygnięć i zapowiada ciąg dalszy kryzysu politycznego. Wiele wskazuje na to, że rezultat czwartkowego głosowania zapowiada nowy etap konfliktu pomiędzy przywódcami ruchu niepodległościowego Katalonii, a rządem centralnym w Madrycie. Na pewno konflikt w Katalonii będzie wpływał na nastroje unijne.
- 2017/2018. Europejski koncern lotniczy Airbus, ogłosił zmiany na najwyższym szczeblu zarządu. Na początku 2018 roku ze stanowiskiem pożegna się COO, firma szuka też nowego prezesa. Koncern ma też problemy prawne. Airbusowi postawiono zarzuty korupcyjne w Wielkiej Brytanii i Francji. Europejski producent samolotów cały czas walczy o zamówienia na globalnym rynku ze swoim głównym rywalem, amerykańskim Boeingiem.
- 2017/18. Norwegia prowadzi w gronie innych europejskich krajów wyprzedzając je w wyścigu do „zeroemisyjności”. Obecnie jest ona jedynym krajem, w którym sprzedaż samochodów elektrycznych przekroczyła 50 proc. całkowitej miesięcznej sprzedaży aut na rynku. Wszystko wskazuje na to, że ten kraj jest też na dobrej drodze do tego, aby samochody zeroemisyjne stanowiły sto procent sprzedaży wszystkich nowych pojazdów do 2025 roku. Amerykańska Tesla to jeden z czołowych producentów samochodów z napędem elektrycznym. Na koniec roku ta firma wysunęła się na czoło wyścigu o miano najpopularniejszego producenta samochodów w Norwegii. Produkowane przez Teslę samochody Model X i Model S są obecnie najpopularniejszymi autami na norweskim rynku motoryzacyjnym. Tesla wyprzedziła Volkswagena Golfa, który przez lata samochodem preferowanym przez Norwegów.
- 2017/18. Polska także piwem stoi. Z raportu o produkcji piwa w Unii Europejskiej "Beer Statistics" (został opublikowany przez The Brewers of Europe) wynika, że Polska jest jednym z największych producentów piwa w Unii Europejskiej. W 2016 r. nasze browary uwarzyły ponad 41 mln hl piwa i w tym rankingu znaleźliśmy się w pierwszej trójce. Polacy są też w czołówce narodowości, które piją najwięcej piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
- 2017/2018. Bank Zachodni WBK i Banco Santander przejmują część Deutsche Bank Polska. Wartość transakcji szacuje się na ok.1,3 mld zł. Przedmiotem transakcji jest bankowość detaliczna, w tym private banking, business banking obejmujący MŚP, a także sieć placówek, agentów, pośredników i partnerów oraz dom maklerski DB Securities S.A.
- 2017/2018. PKN Orlen jest właścicielem 62,9 proc. akcji czeskiego Unipetrolu. Potwierdzają się informacje, że PKN zamierza kupić pozostałe akcje. Zarząd zamierza skupićje oferując cenę 380 CZK za akcję. Transakcję chce częściowo sfinansować z własnych pieniędzy. Wszystko zmierza do sytuacji, w której po wykupieniu wszystkich akcji, Unipetrol będzie wycofany z praskiej giełdy.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Złoty kończy rok z najwyższą, obok czeskiej korony, stopą zwrotu wśród walut świata. Bez wsparcia ze strony banku centralnego, jak przypadku CZK (uwolnienie kursu, podwyżki stóp), ale wzmocnionymi fundamentami pozostaje z potencjałem do dalszych wzrostów w 2018 r. Zanim to jednak nastąpi spodziewamy się przejściowo słabszej postawy rodzimej waluty w pierwszych miesiącach nowego roku.
Przy bardzo dobrej postawie złotego – nowych 2,5-letnich dołkach kursu z równym udziałem euro i dolara, 3-letnich szczytach indeksu do 4 najważniejszych walut i teście listopadowych dołków USDPLN – oraz przejściowo (w nocy wyraźnie zyskał) słabszej postawie czeskiej korony złoty przejął na chwilę pałeczkę lidera wzrostów narodowych walut świata w 2017 r. Po wczorajszej sesji zyskał w tym roku do dolara 19,2 proc. W tym samym czasie euro umocniło się ok. 13,5 proc.
Wśród przyczyn siły rodzimej waluty niezmiennie wymienić należy, z jednej strony, niską bazę po silnej wyprzedaży pod koniec 2016 r., która wywołana była groźbą bezprawnego przejęcia władzy w kraju (grudniowy „pucz” opozycji), z drugiej, znaczną poprawą wyników gospodarczych, kondycji finansów państwa oraz ogólnie pozytywnym nastrojom na światowych rynkach finansowych.
Szczególnie imponujące okazało się umocnienie z I poł. roku. W jego drugiej części złoty, przynajmniej do euro i amerykańskiego dolara, aprecjonował już wolniej. W przypadku zmian do brytyjskiego funta silny trend trwał do końca sierpnia, po czym wyhamował. Natomiast wobec szwajcarskiego franka wzrostowa tendencja rodzimej walut była przez cały rok jednolita.
Jeśli chodzi o perspektywy, krótkoterminowo, naszym zdaniem, złoty od kilku tygodni wykazuje oznaki przewartościowania. (W dłuższym horyzoncie, powyżej 6 miesięcy, ma potencjał do dalszej aprecjacji). Od listopada na wykresach pojawiają się negatywne dywergencje wskazujące na wyczerpywanie spadkowej tendencji kursów; słabości walut. Oczekujemy, że w I kw. 2018 r. będzie sumarycznie słabszy, niż był w IV kw. br.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)