Biometria behawioralna zamiast hasła dostępu
2018-01-18 10:31
Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku © goodluz - Fotolia.com
Kod PIN, hasło dostępu, dane logowania. Bez tych informacji większość z nas nie wyobraża sobie życia. I właściwie nie ma w tym nic zaskakującego, skoro ciągi cyfr i liter otaczają nas na niemal każdym kroku. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce będziemy mogli o nich zapomnieć. Gartner sugeruje, że kłopotliwe zapamiętywanie haseł odejdzie do lamusa, ponieważ jego miejsce zastąpi biometria behawioralna.
Przeczytaj także: Jak sztuczna inteligencja wspomaga cyberbezpieczeństwo?
Specjaliści Gartnera są przekonani, że sztuczna inteligencja na urządzeniach, w odróżnieniu od tej, której podstawą jest chmura, zaowocuje zmianą paradygmatu w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Co więcej, ma nastąpić to szybciej niżbyśmy się tego spodziewali."Sztuczna inteligencja na urządzeniu jest obecnie ograniczona do urządzeń typu „premium” co zapewnia lepszą ochronę danych i zarządzanie energią niż pełna sztuczna inteligencja w chmurze, ponieważ dane są przetwarzane i przechowywane lokalnie" - mówi Gartner w raporcie opublikowanym 4 stycznia 2017.
Firma przedstawia rozwiązania sztucznej inteligencji, które do 2022 roku mają szanse zagościć w 80% smartfonów. Co najmniej kilka z nich nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa użytkowników.
"Digital Me"
„Smartfony będą rozszerzeniem użytkownika, zdolnym rozpoznać i przewidzieć jego następny ruch" - twierdzą autorzy raportu. Powinniśmy być zatem gotowi na telefon, który zrozumie, kim jesteśmy, czego i kiedy chcemy, jak chcemy to zrobić i wykonywa zadania oparte na naszym autorytecie. Ta umiejętność nie tylko zapewni, że twoje urządzenie cyfrowe będzie działało pod twoją władzą, ale również czego możemy się od niego spodziewać pod względem funkcjonalności i zachowania.
fot. goodluz - Fotolia.com
Behawioralna biometria zastąpi hasła do 2022 roku
Profilowanie osobiste
Smartfony nowej generacji będą zbierać dane behawioralne, aby dokładniej profilować użytkownika, torując drogę dynamicznej ochronie i pomocy w sytuacjach awaryjnych. Będzie to także korzystne dla ubezpieczycieli. Gartner spekuluje, że ubezpieczyciele samochodów będą mogli dostosować stawki ubezpieczeniowe w oparciu o zachowanie kierowcy.
Biometria behawioralna to nowa technologia, która analizuje zachowania użytkowników (w tym dynamikę klawiszy, analizę chodu, identyfikator głosu, cechy korzystania z myszy, analizę podpisu oraz biometrię kognitywną) i tworzy unikatowy szablon biometryczny na urządzeniu. Gdy zachowanie nie jest zgodne z szablonem, (domniemanym) oszust jest zablokowany przed dostępem lub urządzenie wymaga uwierzytelnienia dodatkowego (na wypadek gdyby popełnił błąd).
Cenzura treści / wykrywanie
Urządzenie z wbudowaną sztuczną inteligencją może automatycznie wykryć nieodpowiednie treści - takie jak niepożądane obrazy, filmy lub tekst i oznaczać je flagą lub całkowicie je blokować.
"Oprogramowanie rozpoznające komputer może wykryć wszelkie treści, które naruszają jakiekolwiek prawa lub zasady", zgodnie z raportem. Na przykład robienie zdjęć w urządzeniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa lub przechowywanie wysoce sklasyfikowanych danych na smartfonie opłacanym przez firmę spowoduje powiadomienie IT.
Uwierzytelnienie użytkownika
Lista 100 najgorszych haseł stworzona przez SplashData była możliwa tylko dzięki 5 milionom ujawnionych danych uwierzytelniających.
"Uwierzytelnianie oparte na haśle stało się zbyt skomplikowane i mniej skuteczne w dzisiejszych czasach, co skutkuje słabymi zabezpieczeniami, niską wygodą użytkowania i wysokim kosztem posiadania. Technologia bezpieczeństwa w połączeniu z uczeniem maszynowym, biometrią i zachowaniem użytkowników może faktycznie poprawić użyteczność i możliwości samoobsługi. " – mówi Mariusz Osiński – inżynier techniczny z firmy Bitdefender.
Gartner nie tylko przyjmuje założenia - australijscy naukowcy z powodzeniem opracowali prototyp małego ubrania, które wykorzystuje Twój chód jako token uwierzytelniający. W podobny sposób działania smartfony mogą przechwytywać i uczyć się zachowań użytkownika, takich jak wzorce podczas chodzenia, przesuwania, wywierania nacisku na telefon, przewijania i pisania, bez potrzeby używania haseł i aktywnych uwierzytelnień.
Inne technologie sztucznej inteligencji, których Gartner spodziewa się w urządzeniach przenośnych do 2022 roku, obejmują rozpoznawanie emocji, zrozumienie w języku naturalnym, analizę dźwięku i wiele innych.
Przeczytaj także:
Dane biometryczne na celowniku cyberprzestępców. Jak się chronić?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)