Gaz ziemny: prognozy na 2018 rok
2018-01-22 10:25
Przeczytaj także: Ceny gazu wzmagają ubóstwo energetyczne. Co robić?
Przygotowane przez DM TMS Brokers opracowanie bierze pod lupę najistotniejsze wydarzenia z minionego roku oraz formułuje prognozy na nadchodzące 12 miesięcy. Najistotniejszą jego częścią jest 5 rekomendacji dla różnych klas aktywów, m.in. na rynku akcji, walut oraz surowców, które opracowano na podstawie analizy technicznej oraz fundamentalnej. Dodatkowo analitycy przedstawili zestawienie tegorocznych, najistotniejszych z punktu widzenia światowej gospodarki, wydarzeń.Jednym z omawianych w opracowaniu aktywów jest gaz ziemny. Surowiec ten, kwotowany w kontraktach terminowych na nowojorskiej giełdzie NYMEX, należy do najpopularniejszych. Pod koniec listopada 2017 r. kurs oscylował w granicach 3,20 USD za MMBTU a w ostatnich dniach grudnia ceny spadały przejściowo do 2,60 USD. Oznacza to nie tylko około 20-proc. przecenę, ale również zejście cen na pułapy najniższe od dziesięciu miesięcy. Za takim stanem rzeczy stoją: łagodna aura na początku sezonu grzewczego oraz stale rosnące wydobycie gazu - jego poziomy są najwyższe w historii.
Warto też zwrócić uwagę, że ostatnie dwie zimy były nadzwyczaj łagodne i inwestorzy mogą w rezultacie zbyt nisko wyceniać zapotrzebowanie na surowiec w tym sezonie grzewczym. Ostatni tydzień grudnia zdaje się potwierdzać taką tezę. Masy arktycznego powietrza zadomowiły się bowiem nad właściwie całym terytorium USA i dotarły również nad najgęściej zaludnione Wschodnie Wybrzeże. Okres świąteczno - noworoczny przyniósł mrozy zaliczane to trójki najsilniejszych w powojennej historii. Rezultat to gigantyczne zapotrzebowanie na gaz ziemny, np. 1 stycznia 2018 roku zanotowano najmocniejszy dzienny spadek surowców w historii. Nie ulega już wątpliwości, że pierwsze miesiące 2018 roku będą stały pod znakiem deficytu surowca.
fot. Tropicaltidbits.com
Mapa temperatur w USA na początku stycznia 2018 roku [Fahrenheit].
Okres świąteczno - noworoczny przyniósł mrozy zaliczane to trójki najsilniejszych w powojennej historii.
Ciepła końcówka jesieni i wysoka produkcja wywołały w końcówce listopada i w pierwszej części grudnia około 20 – proc. załamanie cen gazu ziemnego. Kurs będzie jednak bardzo trudny do utrzymania poniżej 3,00 USD ze względu na fakt, że zapasy surowca poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Rekordowo mroźna końcówka 2017 roku skutkuje najsilniejszymi spadkami zapasów w historii. Ceny już podskoczyły o około 10 proc., ale należy oczekiwać kontynuacji odbicia kursu gazu, który przez pierwsze tygodnie 2018 roku będzie w deficycie.
![Infolinia ZUS - nie licz, że się dodzwonisz [© Minerva Studio - Fotolia.com] Infolinia ZUS - nie licz, że się dodzwonisz](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ZUS/Infolinia-ZUS-nie-licz-ze-sie-dodzwonisz-201230-150x100crop.jpg)
oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)