eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyHandel międzynarodowy. To nie jest sposób na rozwój firmy?

Handel międzynarodowy. To nie jest sposób na rozwój firmy?

2018-01-29 13:33

Handel międzynarodowy. To nie jest sposób na rozwój firmy?

Jakie obawy mają przedsiębiorcy? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mogłoby się wydawać, że branża handlowa upatruje szans na swój rozwój między innymi w wymianie międzynarodowej. Tymczasem, jak wynika z badania Global Business Monitor 2017, taka sytuacja ma miejsce jedynie w przypadku 7% przedsiębiorców z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Co dziesiąty respondent jest z kolei przekonany, że rozwój firmy zapewnią mu raczej działania na rynku krajowym niż międzynarodowym. Wśród polskich przedsiębiorstw eksportem zajmuje się 41% badanych, a 98% zajmuje się handlem krajowym. Okazuje się również, że większość sektora MŚP jest gotowa podbijać międzynarodowe rynki, ale na przeszkodzie stają im obawy o koszty weryfikacji rynku oraz startu na nieznanym obszarze.

Przeczytaj także: Eksport okiem polskiego przedsiębiorcy

Sytuacja branży w Polsce


Sytuację branży handlowej w Polsce można ocenić w oparciu o analizę zmian, jakim ulega Bibby MSP Index - wskaźnik określający kondycję reprezentantów sektora MŚP. I tak, okazuje się, że wśród badanych wyspecjalizowanych w handlu odnotowano spadek poziomu zatrudnienia (o ponad 2 pkt), przy jednoczesnym wzroście (o ponad 0,5 pkt) inwestycji, zamówień oraz płynności finansowej. Niestety tendencję zwyżkową (nieco poniżej 0,5 pkt) wykazuje również poziom zadłużenia. Ankietowani przebadani na potrzeby 14. edycji badania Bibby MSP Index wskazują, że rozwój firmy blokuje przede wszystkim niepewność związana z częstymi zmianami w otoczeniu prawno-podatkowym.
Częste nowelizacje ustaw mogą być kłopotliwe dla prowadzących biznes. Branża handlowa w Polsce jest obecnie w trudnej sytuacji przez wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Z perspektywy prowadzących biznes to rozwiązanie może wpłynąć na zmniejszenie się obrotów w ich sklepach, zwłaszcza gdy konsumenci zmienią nawyki zakupowe, rezygnując z zakupów stacjonarnych na rzecz internetowych – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Wyzwania przedsiębiorców z Europy, Azji i Ameryki Północnej


Prowadzący firmy z Europy, Azji i Ameryki Północnej w badaniu Global Business Monitor 2017 uznali aktualną sytuację polityczną w USA, Brexit oraz konflikt, wojnę i terroryzm jako trzy kluczowe problemy zagrażające globalnemu wzrostowi gospodarczemu w 2017 r. Największe wyzwanie dla ich działalności dla prawie połowy (49%) respondentów stanowi niedobór wykwalifikowanych pracowników oraz rosnące koszty i biurokracja rządowa.

fot. mat. prasowe

Co najbardziej niepokoi przedsiębiorców w globalnej ekonomii?

29% ankietowanych wskazuje na sytuację w USA.


Ponad 1/3 badanych przedsiębiorców (38%) eksportuje swoje towary i usługi. Podejście firm do handlu międzynarodowego jest bardzo zróżnicowane. Przedstawiciele sektora MŚP z Hongkongu i Singapuru bardzo aktywnie uczestniczą w handlu międzynarodowym. Prawie wszyscy (99%) badanych przedsiębiorców z USA koncentruje się na rynku krajowym.
Mniej niż 10% przedsiębiorców postrzega handel międzynarodowy jako sposób na rozwój biznesu w ciągu najbliższego roku. Za główną barierę wejścia i działania na zagranicznym rynku uznawane są wahania kursów walutowych, 1/5 firm z sektora MŚP deklaruje, że brak stabilności na rynku walut zniechęca ich do ekspansji globalnej – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce. Niestety ograniczony dostęp do stałego źródła finansowania może silnie zahamować rozwój, w tym rozwijanie handlu przez przedsiębiorstwo. Wyniki Global Business Monitor 2017 przedstawiają zróżnicowany krajobraz finansowy MŚP w różnych krajach. W całym badaniu ponad 1/10 przedsiębiorców z sektora MŚP (12%) odmówiono finansowania – dodaje Jerzy Dąbrowski.

fot. mat. prasowe

Co najbardziej niepokoi przedsiębiorców w globalnej ekonomii? cd.

15% badanych zwraca uwagę na problem terroryzmu.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: