Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2018
2018-01-26 13:35
Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów i sektorów © nmann77 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2017
Zmierzamy ku gwałtownemu wzrostowi w 2018 roku
Wprawdzie miniony rok upłynął pod groźbą protekcjonizmu, niewiadomych związanych z wyborami oraz kryzysów natury politycznej, to ostatecznie jednak zaowocował również kilkoma przyjemnymi niespodziankami. Zaledwie 13 krajów zakończyło poprzednie 12 miesięcy w recesji. Jest to świetny wynik, jeśli wziąć pod uwagę, że pod koniec 2016 roku takich przypadków było aż 25. Dobre wieści płyną również z globalnego handlu, który zanotował imponujący skok z 1,5 proc. w 2016 r. do 4,4 proc. w 2017 r. Do tego okazuje się, że ryzyko związane z protekcjonizmem nie doczekało się realizacji: globalna liczba środków protekcjonistycznych spadła w minionym roku do 283 (374 w 2016 r.) i to pomimo wzrostu, jaki odnotowano w Stanach Zjednoczonych.
Aktywność biznesowa była silniejsza niż przewidywano w USA, w Europie i kilku krajach wschodzących, gdzie sprzyjał jej stopniowy wzrost cen niektórych produktów. Poprawie uległy oceny krajów: Brazylii (B) oraz Egiptu (B).
W czołówce beneficjentów przyspieszenia rozwoju globalnego handlu znalazły się otwarte gospodarki, w których podniesiono oceny krajów: Holandia (A1), Korea Południowa (A2), Tajwan (A2), Singapur (A2) i Hongkong (A2). Grecja skorzystała dzięki odzyskaniu zaufania konsumentów i przedsiębiorstw i przeszła z kategorii C (ryzyko wysokie) do B (ryzyko znaczne).
Mimo że ryzyko polityczne utrzymuje się na wysokim poziomie, Coface podniósł oceny Ukrainy (teraz C), Mołdawii (C) oraz Gruzji (B) , które cieszą się dobrym wzrostem wynikającym z ożywienia w Rosji i wyraźnej poprawy koniunktury w Europie. Kazachstan (B) odnosi korzyści ze zwiększonej produkcji ropy naftowej oraz z inwestycji publicznych związanych z chińskim projektem „Nowego Jedwabnego Szlaku”.
W 2018 r. globalny wzrost może osiągnąć szczyt (Coface przewiduje +3,2 proc.). Oczekuje się, że poprawa sytuacji gospodarczej krajów wschodzących będzie bardziej widoczna (według Coface wzrost osiągnie poziom 4,6 proc.), a przede wszystkim bardziej harmonijna. W krajach rozwiniętych nadal utrzymuje się tendencja spadkowa w upadłościach przedsiębiorstw, zaczyna ona jednak słabnąć (przewidywany spadek wynosi jedynie 1,8 proc. w 2018 r., po spadku o 6 proc. w 2017 r.), gdyż wiele krajów zdołało już powrócić do poziomów sprzed kryzysu. Liczba upadłości w Wielkiej Brytanii zwiększy się (do 10 proc. według Coface) w kontekście utrzymującego się braku pewności w sferze politycznej.
fot. mat. prasowe
Zmiany ryzyka krajów
Trzy główne rodzaje ryzyka w 2018 roku
Globalna poprawa nie będzie wolna od ryzyka. Coface ostrzega przed trzema głównymi rodzajami ryzyka:
1. Większe ograniczenia podażowe w gospodarkach rozwiniętych
Począwszy od drugiej połowy 2018 roku, kwestia przegrzania gospodarki może być szczególnie istotna dla przedsiębiorstw w państwach rozwiniętych. Historycznie niski poziom bezrobocia w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Środkowej wskazuje, że przedsiębiorstwa już niedługo osiągną swoją maksymalną zdolność produkcyjną. Problem podaży dotyczy również przedsiębiorstw francuskich, paradoksalnie stojących przed perspektywą braku pracowników pomimo wysokiego poziomu bezrobocia, co może spowodować ograni-zenie ich wzrostu.
2. Utrzymujące się ryzyko bankowe w Chinach
Słabości strukturalne chińskiej gospodarki, tymczasowo ukryte w 2016 i 2017 r. w wyniku inwestycji publicznych, wracają w postaci nadwyżki zasobów w branży stalowej, rosnącego zadłużenia przedsiębiorstw w formie kredytów bankowych oraz bankowości cienia (shadow banking). W tym kontekście ryzyko bankowe istotnie rośnie, w szczególności w przypadku małych i średnich banków.
3. Ryzyko polityczne pod obserwacją wobec pracowitego kalendarza wyborczego
W 2018 roku nie można wykluczyć ponownego wystąpienia ryzyka politycznego. Na początku pracowitego roku wyborczego w państwach wschodzących nadal można zauważyć silną frustrację w społeczeństwie. Coface wskazuje na wysoki poziom ryzyka niepokojów społecznych w Iranie (71 proc.), Libanie (65 proc.), Rosji (64 proc.), Algierii, Brazylii i Meksyku (po 61 proc.). Na Bliskim Wschodzie ryzyko to zwiększa się jeszcze na skutek dużej niestabilności cen ropy. Wysokie ryzyko w tym zakresie występuje również w Arabii Saudyjskiej (wynik 65 proc.), dlatego Coface obniżył ocenę tego kraju do C.
Następuje ponowne ożywienie w kilku sektorach, z wyjątkiem branży motoryza-cyjnej w Wielkiej Brytanii
Aby umożliwić przedsiębiorstwom jeszcze lepsze i dokładniejsze poznanie globalnego ryzyka, Coface szacuje obecnie ryzyko kredytowe w 13 sektorach biznesowych z 24 krajów, generujących niemal 85 proc. globalnego PKB.
Rok 2018 rozpoczął się od 18 zmian ocen ryzyka sektorowego, z których 15 było pozytyw-nych. Sektor metalurgiczny cieszy się najlepszymi wiadomościami w wyniku poprawy cen metali. Ryzyko nie jest już oceniane jako „bardzo wysokie”, lecz „wysokie” we Włoszech, w Indiach i w Turcji, a „średnie” w Holandii. Sektor energetyczny odnotowuje poprawę w Kanadzie (obecnie „ryzyko wysokie”) oraz w Stanach Zjednoczo-nych („ryzyko średnie”), w związku ze zwiększeniem produkcji i cen. We Francji ocena sektora budowlanego została zmieniona po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy i obecnie klasyfikuje się ją do kategorii „ryzyko niskie”.
Branża motoryzacyjna w Wielkiej Brytanii nie dotrzymuje kroku reszcie Europy Zachodniej. Pierwsze negatywne objawy ryzyka, z jakim wiąże się nadchodzący twar-dy Brexit – spadek inwestycji, produkcji i sprzedaży w wyniku obniżenia zaufania gospodarstw domowych i inwestorów, wyjaśniają pogorszenie notowań w sektorze, teraz uważanym za obarczony „ryzykiem wysokim”.
Informacje o badaniu
Oceny krajów Coface (160 krajów) obejmują ośmiostopniową skalę ryzyka w porządku rosnącym: A1 (ryzyko bardzo niskie), A2 (ryzyko niskie), A3 (ryzyko raczej akceptowalne), A4 (ryzyko akceptowalne), B (ryzyko istotne), C (ryzyko wysokie), D (ryzyko bardzo wysokie oraz E (ryzyko ekstremalne). Oceny sektorów Coface (13 sektorów w 6 regionach geograficznych, 24 kraje generujące prawie 85 proc. światowego PKB) obejmują czterostopniową skalę: ryzyko niskie, ryzyko średnie, ryzyko wysokie oraz ryzyko bardzo wysokie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)