eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSpada bezpieczeństwo w sieci. Wysyp koparek kryptowaluty

Spada bezpieczeństwo w sieci. Wysyp koparek kryptowaluty

2018-02-03 00:42

Spada bezpieczeństwo w sieci. Wysyp koparek kryptowaluty

Crypto-miners © Myst - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska pod coraz większym obstrzałem ze strony cyberprzestępców? Okazuje się, że tak. Z ostatniego zestawienia przygotowanego przez Check Point Software Technologies wynika, że w rankingu bezpieczeństwa sieciowego spaliśmy z 12 na 13 pozycję, a nasz wskaźnik zagrożeń wzrósł o ponad 14 pkt (z 38,4 do 52,5). Eksperci podkreślają pokaźny wysyp ataków z strony złośliwych koparek kryptowaluty. Najbezpieczniejszy w Europie jest tym razem Cypr.

Przeczytaj także: Polski internet najbezpieczniejszy od miesięcy?

Dane płynące z raportu ThreatCloud Map firmy Check Point przynoszą garść dość niepokojących informacji. Okazuje się bowiem, że lawinowy wręcz wzrost zagrożeń widoczny jest w większości zakątków naszego globu. Najbardziej zagrożona jest Republika Dominikany, w której przypadku indeks sięgnął 100, a w Europie są to Liechtenstein (89,2) oraz Litwa (87,8). Prymusami pod względem bezpieczeństwa okazały się tym razem Cypr (28,1), Szwajcaria (38,3) oraz Niemcy (42,6).

Wprawdzie względem poprzedniego zestawienia Polska spadła o zaledwie jedną pozycję, to jednak wzrost aktywności hakerów był niebagatelny - indeks zagrożeń wzrósł w ciągu jednego miesiąca aż o 37%.

Określenie crypto-mining malware, odnosi się do złośliwego oprogramowania, wykorzystującego moc CPU lub GPU komputera ofiary w celu wygenerowania kryptowalut. To obecnie nowa zmora działów IT w firmach – twierdzi Check Point Software Technologies, dodając, że nawet 55% organizacji na całym świecie zostało zainfekowanych tego typu oprogramowaniem. W grudniu to właśnie jeden z jego typów – Coinhive zastąpił RoughTed na liście najpopularniejszych zagrożeń w światowej sieci, z kolei inny - Cryptoloot uplasował się na miejscu trzecim!

fot. mat. prasowe

Stan bezpieczeństwa sieciowego

Polska znalazła się na 13. pozycji wśród najbezpieczniejszych krajów w Europie.


Badania przeprowadzone przez ekspertów Check Pointa wykazały, że złośliwe koparki kryptowaluty zostały celowo zaimplementowane w czołowych witrynach internetowych, głównie serwisów streamingowych oraz udostępniania plików, bez wiedzy użytkowników. Niektóre z tego typu działań są legalne, jednak narzędzia generowania kryptowaluty mogą zostać zhakowane w celu wykorzystania większej mocy obliczeniowej CPU. Wg ekspertów, w skrajnych przypadkach oprogramowanie może wykorzystywać nawet 65% mocy procesora!

Jak informuje Check Point, w Polsce w ostatnim miesiącu 2017 roku najpopularniejszymi typami malware były: crypto-miner „Coinhive”, wydobywający walutę Monero; „Rig EK” dostarczający eksploity do wtyczek Flash, Java oraz Silverlight; a także „Globeimposter” - jeden z wariantów ransomware „Globe”, odkryty w maju 2017.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: