Tanie loty i polisa turystyczna. Tak podróżujemy
2018-02-07 10:58
Przeczytaj także: Nie ma już podróży bez selfie?
Statystyki nie pozostawiają złudzeń - podróżujemy częściej i odważniej bierzemy sprawy we własne ręce. I to zarówno jeżeli chodzi o wyjazdy typowo rekreacyjne, jak i podróże służbowe. Jest to m.in. efekt pikujących cen biletów lotniczych oraz starań, jakie tanie linie lotnicze podejmują w kierunku rozwijania swojej siatki.Statystyki prowadzone przez eSky dowodzą, że najchętniej wybieranymi przewoźnikami są RyanAir, WizzAir, LOT, Lufthansa oraz easyJet. W minionym roku liczba rezerwacji biletów lotniczych podskoczyła aż o 46%, natomiast hotele odnotowały ponad dwukrotny wzrost zainteresowania (107%). Analiza dowodzi również, że tanie loty są jeszcze tańsze. Przeciętny koszt dwóch biletów zakupionych w 2017 roku opiewał na 1053,95 złotych. Dla porównania, w 2016 roku było to 1144,99 złotych. Zmiany widoczne są również w statystykach dotyczących zakupu polis turystycznych. Okazuje się, że w 2017 roku kupiliśmy ich niemal 115 tysięcy, wydając na to średnio 55 złotych.
fot. mat. prasowe
Popularność linii lotniczych
Najchętniej kupujemy bilety lotnicze linii RyanAir, WizzAir, LOT, Lufthansy oraz easyJet.
Wśród najchętniej wybieranych kierunków są przede wszystkim europejskie stolice i największe miasta, znane z walorów turystycznych, ale także będące kierunkiem wyjazdów zarobkowych i służbowych. Na pierwszym miejscu wszystkich wybieranych destynacji jest Londyn, do którego podróżował co 10 użytkownik serwisu eSky, następnie Rzym (5,26% ogółu podróżujących), Barcelona (4,27%), Paryż (2,81%), Mediolan (2,32%), Lizbona (1,98%), Ateny (1,69%). Wybierając się do tych miast podróżni rezerwowali zarówno lot w obie strony, jak i nocleg. Średni czas pobytu w hotelu zarezerwowanym w serwisie eSky wynosił 2 dni.
Tanie linie lotnicze nadal stoją na czele przewoźników najchętniej wybieranych przez Polaków, dla których najważniejszym czynnikiem determinującym wybór jest cena biletu. Nawet ubiegłoroczne problemy RyanAir i konieczność odwołania setek połączeń nie zmieniły stosunku podróżnych do tego przewoźnika, który cieszy się największą popularnością wśród użytkowników serwisu eSky. Na podstawie danych z naszego serwisu widać także, że Polacy chętnie wybierają tzw. city-breaks czyli krótkie, często weekendowe wyprawy do europejskich miast – komentuje Tomasz Kaczmarek, Marketing Manager Poland z eSky Group.
Kiedy podróżujemy? Oprócz tradycyjnie wyjazdowych okresów wakacji tj. lipca i sierpnia, a także chętnie wykorzystywanych na wypoczynek długich weekendów (w tym Majówki i Bożego Ciała), najwyższą intensywność podróży eksperci eSky odnotowali w okresie przedświątecznym i świątecznym tj. od 11 d 31 grudnia.
Wyjeżdżamy chętnie także pod koniec czerwca i września - czyli tuż po tzw. „wysokim sezonie” - gdy kurorty nie są już tak przepełnione, ceny hoteli spadają a pogoda nadal dopisuje. Zwłaszcza cena hotelu jest istotną zmienną, ponieważ o ile średni koszt zakupu biletów lotniczych spadł, o tyle cena wynajęcia pokoju lub apartamentu wzrosła sprawiając, że podróżujący szukają na tym polu dodatkowych oszczędności. Z wyliczeń serwisu eSky wynika, że w 2016 roku byliśmy skłonni na hotel średnio wydać 912,18 złotych, podczas gdy w 2017 roku już tylko 697,85 złotych skracając jednocześnie czas podróży z 6 do 5 dni. – dodaje Tomasz Kaczmarek.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)