Cloud computing: sama strategia chmurowa już nie wystarcza
2018-02-07 11:48
Cloud computing © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Cloud computing zyskuje na popularności. Co więcej, okazuje się, że intensywne korzystanie z rozwiązań chmurowych pozwala osiągać przewagę konkurencyjną. Z badania zrealizowanego przez Longitude wynika, że na rynku funkcjonuje już nowa grupa „mistrzów chmury”. Ta jeszcze niewielka, ale myśląca przyszłościowo rzesza przedsiębiorstw osiągnęła już dojrzałość chmurową (70% ich aplikacji działa w chmurze) i może pochwalić się przewagą nad rynkowymi konkurentami.
Przeczytaj także: "Nie" dla cloud computing. Dlaczego biznes nie wdraża chmury obliczeniowej?
Przed nami wyniki globalnego raportu „Lessons from the Cloud”. W opracowaniu zrealizowanym przez Oracle i Intel we współpracy z Longitude Research zebrano opinie 730 specjalistów ds. IT. Udzielone przez nich odpowiedzi pozwoliły stwierdzić, że 12% przebadanych organizacji to „mistrzowie chmury”, a więc przedsiębiorstwa, których działalność w dużym stopniu oparta jest na danych. Jest to możliwe ze względu na ich większe możliwości uzyskiwania dostępu do danych biznesowych, eksperymentowania z nimi oraz wyłuskiwania z nich najbardziej wartościowych informacji. „Mistrzów chmury” charakteryzuje również innowacyjność oraz umiejętność trafnego, sprawniejszego i bardziej elastycznego odpowiadania na potrzeby formułowane przez klientów. Są to też firmy, którym udało się osiągnąć najwyższy wzrost efektywności i konkurencyjności. To silna grupa, która rewolucjonizuje swoje branże, zostawiając konkurencję za plecami.Reszta firm bezskutecznie próbuje za nimi nadążyć, mimo że większość z nich posiada strategię chmurową i jest w trakcie jej realizacji. Co ciekawe, mimo że ponad jedna trzecia (35%) ankietowanych dyrektorów ds. informatycznych stwierdziła, że ich strategie chmurowe są w pełni opracowane i w dużej mierze realizowane, to tylko niewiele ponad jedna piąta tej grupy (18%) stanowi „mistrzów chmury”, co wskazuje na rozbieżność pomiędzy tym, o czym firmy mówią, a tym, co faktycznie robią. Jeśli chodzi o strategię chmurową, to jeszcze większa liczba ankietowanych (43%) podała, że robi postępy na drodze do jej wdrożenia. Jednak jedna piąta twierdzi, że ich strategia chmurowa wciąż jeszcze jest w trakcie tworzenia.
Cloud computing to nie jedyna technologia, w którą firmy chcą zainwestować w 2018 roku. Badanie Oracle pokazało, że przedsiębiorstwa chcą w tym roku czerpać korzyści z innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, automatyczne uczenie i automatyzacja. Ponad jedna czwarta dyrektorów ds. informatycznych uważa, że możliwości automatyzacji są istotne dla ich przedsiębiorstwa — plasują się one już na drugim miejscu, za zdolnością przedsiębiorstwa do oferowania funkcji obejmujących wiele platform. Jedna piąta dyrektorów ds. informatycznych kładzie też nacisk na zastosowanie technologii sztucznej inteligencji i automatycznego uczenia w swoich firmach.
fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com
Cloud computing
Andrew Sutherland, wiceprezes Oracle i szef działu systemów i technologii na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Dalekiego Wschodu, tak skomentował te wyniki:
„W 2018 roku przepaść pomiędzy ‘mistrzami chmury’ a przedsiębiorstwami pozostającymi za nimi w tyle może się znacznie powiększyć. Jesteśmy świadkami tego, jak firmy z największym doświadczeniem chmurowym najszybciej czerpią zyski z nowych technologii i metod tworzenia oprogramowania oraz najszybciej wykorzystują je do tego, aby zachwycić klientów i uzyskać przewagę nad konkurencją — jeszcze zanim technologie te stają się ogólnie dostępne. Ta szybkość wprowadzania produktów na rynek wynika z doświadczenia w stosowaniu nowych technologii w przedsiębiorstwach oraz z zainwestowania w odpowiednie chmurowe narzędzia, platformę i infrastrukturę. Dzięki temu firmy te mogą szybciej osiągnąć przewagę nad konkurencją — a jeśli inne przedsiębiorstwa teraz nie dotrzymają im kroku, mogą już na zawsze pozostać w tyle”.
Mimo że prawie dwie trzecie respondentów zgadza się, że wdrożenie cloud computing pozwala lepiej spełniać oczekiwania klientów, umożliwia większą współpracę oraz zwiększa skalowalność i elastyczność, obawy dotyczące bezpieczeństwa wciąż stanowią barierę — ok. 54% respondentów uważa, że przeniesienie operacji informatycznych i danych do chmury wiąże się z dużymi problemami informatycznymi.
Z drugiej strony jednak podobny odsetek ankietowanych twierdzi, że bezpieczeństwo aplikacji w chmurze jest teraz lepsze niż wcześniej. Ponadto respondenci o wyższym poziomie dojrzałości chmurowej czują się bardziej pewnie pod względem swoich cyberzabezpieczeń niż firmy mniej zakorzenione w chmurze — swoją umiejętność wykrywania cyberzagrożeń oceniło jako dobrą lub bardzo dobrą 65% tych pierwszych w porównaniu z 38% tych drugich.
Szybsza droga do zostania firmą opartą na danych
Badanie pokazało również duże różnice w możliwościach analitycznych pomiędzy firmami o dużym poziomie wdrożenia cloud computing a firmami o mniejszej dojrzałości chmurowej. Ponad 60% firm dojrzałych chmurowo uważa, że ma większą zdolność do analizowania większości typów danych oraz czerpie korzyści z ulepszeń w zakresie automatyzacji i wizualizacji opartej na automatycznym uczeniu — w porównaniu z ok. jedną trzecią firm o mniejszej dojrzałości chmurowej. 8 na 10 firm dojrzałych chmurowo twierdzi, że czerpie istotne korzyści z przeniesienia zarządzania danymi do chmury i może eksperymentować z różnymi modelami danych, w porównaniu z ok. połową firm o mniejszej dojrzałości chmurowej.
Co najważniejsze, największe korzyści czerpią firmy, które integrują swoje możliwości analizy danych na jednej platformie chmurowej zapewniającej bezpieczny dostęp do danych zlokalizowanych zarówno w chmurze, jak i w infrastrukturze lokalnej.
Skanska, Pragmatyxs, Australian Finance Group, Benchmark, Pernod Ricard Asia, Telesoft i Total to przykłady organizacji, które wybrały platformę Oracle Cloud w celu szybszego wprowadzania innowacji i zapewnienia klientom najwyższej jakości obsługi. Chmura Oracle dostarcza przedsiębiorstwom wszystko, czego potrzebują do tego, aby opracowywać, wdrażać i rozszerzać aplikacje oraz uruchamiać obciążenia o znaczeniu krytycznym w środowiskach chmurowych.
Informacje o badaniu
Pod koniec lata 2017 r. firmy Oracle i Intel we współpracy z Longitude Research przeprowadziły internetową ankietę wśród 730 dyrektorów najwyższego szczebla i dyrektorów działów informatycznych z 13 krajów, do których należały: Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Kanada, Meksyk, Niemcy, RPA, Singapur, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ankieta objęła firmy osiągające roczne przychody w wysokości co najmniej 1 mld USD (13% ma przychody co najmniej 10 mld USD) z następujących branż: energetyka i usługi użyteczności publicznej, przemysł motoryzacyjny, towary konsumpcyjne, handel detaliczny, ochrona zdrowia, ropa i gaz, usługi finansowe, ubezpieczenia, telekomunikacja, media i rozrywka.
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Cloud computing, chmura obliczeniowa, nowe technologie, innowacyjność, rozwój firmy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)